Kot jest niezwykły, a jego zachowanie jest kopalnią niezgłębionych tajemnic! Oto 16 NIESAMOWITYCH ciekawostek na temat mruczków, o których do tej pory nie miałaś pojęcia!

Choć często nam towarzyszą, tak naprawdę wiele o nich nie wiemy. Koty to wyjątkowe stworzenia, które bywają chodzącą zagadką! Czy wiesz, że kot nie ma obojczyka? Nie rozpoznaje pewnych smaków? Albo czy zastanawiałeś się kiedyś, czy twój pupil się poci? Te i inne ciekawostki na temat kotów znajdziesz poniżej!

Kot to prawdziwa kopalnia ciekawostek

1. Kot i wzrok: pole widzenia kota może zadziwiać — faktem jest, że potrafi widzieć na odległość aż do 36 metrów! Oznacza to, że może cię śledzić nawet po znacznym oddaleniu się od domu!

2. Kości mruczka: czy wiesz, że w ciele twojego mruczka znajduje się aż ok. 20 kości więcej, niż w ciele człowieka, a 10 procent z nich znajduje się w jego ogonie! 

3. Sen: jeżeli byłaś ciekawa, jak wygląda życie twojego kota, gdy jesteś w pracy, prawdopodobnie znamy odpowiedź na podstawie tej ciekawostki — kot przesypia aż 2/3 całej doby! 

4. Żywa orkiestra: Mruczki są w stanie wydać z siebie 100 dźwięków — dla porównania, pies jest w stanie zaszczekać i zapiszczeć tylko na 10 różnych sposobów! 

5. Kot i smak: zwierzak nie umie rozpoznać słodkiego smaku, być może dlatego nigdy nie podkrada ci czekolady!  

6. Dodatkowe organy: mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że mruczek posiada trzecią powiekę, która dodatkowo nawilża jego oczy!  

Ciekawostki o kotach

7. Prędkość: choć koty nie są najszybszymi stworzeniami świata, to jako zwierzęta domowe mogą pochwalić się osiąganiem niezłej prędkości, bo aż do 49 km na godzinę! 

8. Kot i leworęczność: jeżeli twój pupil kiedykolwiek chciałby napisać list, posłużyłby się swoją lewą łapką. Kotki mają sprawniejszą lewą część swojego ciała! 

9. Pazurki jak haczyki: zwierzę sprawnie wdrapuje się na przydomową jabłonkę, ale zejście z niej niestety nie jest już takie proste. Wszystko przez jego pazurki, które są zaokrąglone w jedną stronę!

10. Kot i pot: po wysiłku jego futerko nigdy nie jest mokre, ponieważ poci się jedynie na spodach łapek!

11. Kilka żyć: utarło się przekonanie, że koty mają dziewięć żyć i jeżeli miałybyśmy to przeliczyć na czas ludzki, to faktycznie można się z tym zgodzić. Koty przeżywają do 98 ludzkich lat!

12. Spore uzębienie: gdy się rodzą, nie mają ani jednego zęba, potem jednak mogą poszczycić się aż 26 mleczakami! Ta liczba ulega zmianie, gdy zaczyna im wyrastać uzębienie stałe.

13. Pozytywne wibracje: czujność kotów nie zna granic- potrafią poznać różnego rodzaju drgania ok. 10 minut wcześniej przed człowiekiem! Ma to ogromne znaczenie przy okazji trzęsienia ziemi.  

14. Białe koty: znaczna część osobników o białym umaszczeniu nie słyszy!  

15. Życie po kastracji: to w kocim przypadku dłuższy o trzy lata żywot od tych, które nie zostały nigdy poddane zabiegowi.

16. Ilość wąsów: po obu stronach pyszczka mruczek ma ich aż dwanaście!   

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

kot
 cocoparisienne/pixabay.com 

Pupile potrafią widzieć aż do 36 metrów!