Kot miauczy pod drzwiami bardzo często, ponieważ z reguły nie lubi zamkniętych pomieszczeń. Wszystkie mruczki są bardzo ciekawe, co znajduje się po drugiej stronie drzwi, jednak ich ciągłe miauczenie może być denerwujące. Masz już tego dość? Przedstawiamy sposób, jak go tego oduczyć.

Koty to dzikie stworzenia – uwielbiają wolność i nie znoszą zamkniętych pomieszczeń, są też bardzo ciekawskie. Wielu właścicieli kotów spotkało się z problem miauczenia pod drzwiami. Nie jest niczym nadzwyczajnym, jeżeli kot miauczy pod drzwiami do toalety, ponieważ zazwyczaj ma tam swoją kuwetę. Gorzej się robi, kiedy wysiaduje pod drzwiami do sypialni czy wejściowymi. Jak oduczyć kota takich zachowań?

Dlaczego kot miauczy pod drzwiami?

Koty cenią swoją przestrzeń i są bardzo ciekawskie, toteż nie lubią, jak się zamyka przed nimi drzwi. Chcą mieć kontrolę nad całym terytorium, również nad tym za drzwiami, szczególnie jeśli za nimi znika człowiek. Koty za drzwi próbują dostać się na wiele sposobów: wsuwają łapki w szczeliny, drapią, ocierają się, miauczą.

Jeżeli jedna z metod kota zadziała, ten w przyszłości ponownie będzie ją stosował. Inaczej sprawa wygląda w przypadku drzwi wejściowych do domu. Tymi drzwiami najbardziej zainteresowane koty, które wychodzą na zewnątrz. Miaucząc, informują domowników, że chcą wyjść z domu.

Jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami?

Jeżeli męczy cię już nieustanne miauczenie twojego kota pod drzwiami, których nie chcesz mu otworzyć, weź pod uwagę kilka naszych wskazówek.

Nie rób precedensów. Nie możesz ulegać miauczącemu kotu, ponieważ jeżeli raz uda mu się dostać do środka, to wzmocni jego miauczenie.

Odwróć uwagę swojego kota. Zabierz ulubioną zabawkę swojego kota i zainicjuj wspólną zabawę z kotem, stopniowo oddalając się od drzwi. Zabawiaj kota, aż ten się zmęczy, powinien zapomnieć, czemu wcześniej marudził. Jeżeli twój kot miauczy pod drzwiami w nocy, to spróbuj w taki sam sposób rozładować jego energię przed pójściem spać.

Nie krzycz, nie bądź agresywny i nie strasz kota. W ten sposób dasz ujście jedynie swoim negatywnym emocjom, ale nie rozwiążesz miauczącego problemu. Kot pomyśli, że jesteś zły i może zacząć się ciebie bać – w efekcie możesz stracić jego zaufanie.

Alternatywa dla kota, czyli dodatkowy balkon zwany catio. To powinno, chociaż częściowo odwrócić uwagę kota od drzwi wejściowych, jednak z czasem kot może zacząć miauczeć pod drzwiami balkonowymi.

Wszystkie wyżej wymienione metody działają tylko we współpracy z konsekwencją i cierpliwością.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kot
pixabay.com@jaehunpark

Czy twój kot miauczy pod drzwiami?

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułZ kim jest Marcelina Zawadzka? Jej ukochany jest 8 lat młodszy, to rocznik 1997
Następny artykułDoda została okradziona! Jej pracownik wyniósł z mieszkania 200 tys. złotych
Redaktor działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Swoją pracę licencjacką napisał o kreowaniu wizerunku Dody, której jest fanem. Nie lubi sportu, nie przepada za siłownią, za to uwielbia podróżować i poznawać wszystko, co nowe.