Kot z psem pod jednym dachem może (ale nie musi!) być nie lada wyzwaniem dla właściciela z tych zwierzaków. Nie jest prawdą, że kot i pies od początku muszą wychowywać się razem, żeby żyć w zgodzie, choć to znacznie ułatwia sprawę. Co zrobić, żeby czworonogi polubiły się bez względu na to, które z nich jako pierwsze stało się członkiem naszej rodziny?

Czasem mówimy, że jakieś osoby żyją ”jak pies z kotem”, czyli w wiecznym konflikcie. Tymczasem oba czworonogi, pomimo nieco innej natury, mogą nie tylko się tolerować, ale nawet bardzo polubić. Jak sprawić, żeby kot z psem stali się dobrymi przyjaciółmi?

Konfiguracja: dorosły kot, dorosły pies 

Przyjęcie pod swój dach dorosłego zwierzęcia, kiedy w domu jest już jeden dojrzały czworonóg, wymaga od nas nieco zaangażowania i dużo czujności, przynajmniej na początku. Przy okazji pierwszego spotkania każde ze zwierząt powinno być odizolowane od drugiego. Postarajmy się by w trakcie zapoznawania zwierząt, towarzyszył nam ktoś jeszcze. W dwójkę będzie łatwiej zapanować nad sytuacją. 

Kota umieszczamy w transporterze, pies natomiast pozostaje na smyczy, warto też założyć mu kaganiec. Przez kratę transportera pozwólmy obwąchać się zwierzętom i jednocześnie obserwujmy ich reakcje. Jeśli wszystko idzie dobrze, kociak nie syczy, a pies nie warczy, można przejść do bliższego zapoznania zwierzaków i uwolnić je, pozostając cały czas czujnym. Jeśli mruczek ze strachu rzuci się do ucieczki, jest duże prawdopodobieństwo, że pies odruchowo zacznie go gonić. 

Warto pochwalić, a nawet nagrodzić smakołykiem psa, który zareaguje na kota spokojnie. Zanim dojdzie do spotkania, pozwól psu obwąchać całą kocią ”infrastrukturę”: drapak i kuwetę. 

Konfiguracja: dorosły kot i szczeniak

Choć szczeniak nie powinien przejawiać agresji w stosunku do kota, psiak zapewne będzie chciał się bawić z mruczkiem. Łatwo przewidzieć, że kot może zareagować na zaproszenie do zabawy niezbyt entuzjastycznie, zasyczeć, postraszyć pazurami. Po naszej stronie leży obowiązek zadbania o to, by pies nie zamęczył kota swoim energicznym zachowaniem. Nie możemy jednak karać go za to, że usiłuje się zaprzyjaźnić. Nie powinniśmy ganić też kota za to, że nie od razu zaakceptuje psa. Wszystko wymaga czasu. 

Jest duże prawdopodobieństwo, że to kot wyznaczy szczeniakowi granice i tym samym go sobie podporządkuje. Z czasem zwierzaki powinny się polubić. 

Konfiguracja: dorosły pies i mały kot 

W przypadku, kiedy to pies był w domu pierwszy i chcemy przygarnąć pod dom małego kociaka, postępujemy bardzo podobnie jak w przypadku zaznajamiania ze sobą dorosłych zwierząt. Tu również powinniśmy postawić na transporter, kaganiec, smycz i obserwować reakcje zwierząt, zwłaszcza psa. Jeśli zareaguje spokojnie, zasługuje na pochwałę

Kot z psem – co zrobić, żeby się polubiły?

Przede wszystkim uszanujmy to, że jedno ze zwierząt było w naszym domu pierwsze. W momencie, kiedy przygarniamy pod swój dach nowego czworonoga, nie powinniśmy zmieniać miejsca legowiska czy misek należących do starego lokatora. Każdemu ze zwierząt starajmy się poświęcić tyle samo czasu i uwagi. Najprawdopodobniej zwierzaki wkrótce zaczną się tolerować, a z czasem i polubią — tak naprawdę, wcale nie jak przysłowiowe pies z kotem!

Zobacz zdjęcia: 

kot z psem
Instagram.com @prusmarta

Kot z psem mogą się nie tylko tolerować, ale także lubić!

kot z psem
Instagram.com @ka_kotanuglam

Najłatwiej jest pogodzić ze sobą małe kocię i szczeniaka. 

kot z psem
Instagram.com @milomcstretton

Nie znaczy to jednak, że nie da się przyzwyczaić do siebie dorosłych zwierząt. 

kot z psem
Instagram.com @ollieandsage

Szczeniak może polubić się dorosłym kotem, a dorosły pies zaprzyjaźnić z małym mruczkiem. 

kot z psem
Instagram.com @get27_et_smirnoff

A wy jak przyzwyczajaliście do siebie swoje czworonogi?

 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Chihuahua i Beagle zostali rodzicami. Ich szczeniaki są najsłodszymi psiakami pod słońcem
  2. Kotek był przerażony, kiedy zobaczył właścicielkę w wannie. Natychmiast ruszył na pomoc
  3. Beagle podszedł do dziecka siedzącego na kanapie. Matka złapała za telefon

 

 

Poprzedni artykuł„500 plus moja siostra wydaje na paznokcie i rzęsy. Nie potrzebuje ich, ale jak dają, to bierze”
Następny artykułElżbieta Jędrzejewska schudła 20 kg. Gwiazda lat 90. ma 51 lat i wygląda fantastycznie