Lelum.pl

unsplash.com @yerlinmatu

Kotka z rują. Jak długo trwa „marcowanie”, i jak je rozpoznać? Odpowiadamy

28 Marca 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Kwaterkiewicz

Kotka z rują to nie lada kłopot dla jej właścicieli. Futrzaki w większości bardzo źle przechodzą ten czas. Zdarzają się przypadki bezobjawowe, choć znacznie rzadziej. Jak rozpoznać, że nasza kotka rozpoczęła tak zwane marcowanie?

Kotka z rują to nie lada kłopot dla jej właścicieli. Futrzaki w większości bardzo źle przechodzą ten czas. Zdarzają się przypadki bezobjawowe, choć znacznie rzadziej. Jak rozpoznać, że nasza kotka rozpoczęła tak zwane marcowanie?

Kotka zaczyna trudny czas ruji zazwyczaj w marcu. Intensywny czas aktywności płciowej zaczyna się z momentem wydłużania się dnia. Jak rozpoznać, że nasz mruczek rozpoczął ruję? Jak sobie z tym radzić?

Ruja u kotki

Ruja u kotek zazwyczaj przypada na okres marca-maja. Trwa od 7 do 10 dni, choć poprzedzają ją pewne symptomy, nazywane proestrus. Kotka wówczas zaczyna o wszystko ocierać się szyją i głową. Następnie pojawiają się kolejne objawy. Rozpoczyna wokalizy, czyli miauczenie przywołujące kocura. Przypominają one płacz ludzkiego dziecka .

Objawy ruji są trudne do zniesienia, także dla samej kotki, która bardzo się męczy. Jednym z najczęstszych objawów jest przykładanie brzucha do ziemi z ugiętymi przednimi łapami. Kotka zauważalnie częściej oddaje mocz, o charakterystycznym zapachu feromonów, mało przyjemnym dla człowieka. Zwierzę podczas ruji jest gotowe na zapłodnienie. I to właśnie ono zakończyłoby męki zwierzaka. Istnieją również sposoby farmakologiczne. Jednak stosowanie sztucznych hormonów może doprowadzić do wielu chorób układu rozrodczego. Najlepiej pomożemy naszemu zwierzakowi, sterylizując go.

  1. Jamnik zwichnął ogon od machania nim podczas kwarantanny. Tak cieszył się, że jego pani nie wychodzi
  2. Mała krowa uciekła przed okropnym losem. Niesamowite, kto postanowił ją przygarnąć
  3. Szczeniaki gonią małego chłopca. Nagle dziecko się potyka, wszystko się nagrało

Jak długo trwa ruja o kota?

Cykl płciowy u kotek trwa nawet rok, możemy podzielić go na cztery fazy. Wspomniana pierwsza faza – proestrus, to dwa dni, podczas których kotka zaczyna się o wszystko ocierać. Kolejną jest faza estrus, czyli najbardziej trudna do przejścia, trwa od 12 do 21 dni. Kotka jest gotowa na zapłodnienie.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, nadchodzi faza interestrus, czyli okres przejściowy, trwający od 2 do 19 dni. Wówczas hormony kotki uspokajają się, a ona sama nie przejawia aktywności seksualnych. Jeśli doszło do owulacji, czyli zapłodnienia zaczyna się faza diestrus odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów podtrzymujących ciążę. Jeśli owulacja nie zakończyła się zapłodnieniem, następują dwa miesiące pseudo ciąży, inaczej nazywanej ciążą rzekomą. Ostatnią fazą jest faza anoestrus, w tym czasie układ rozrodczy kotki zostaje całkowicie uśpiony. Zazwyczaj ten czas przypada na okres od października do stycznia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kotka

Kotka w trakcie ruji jest nieznośna, to trudny czas także dla niej samej.

kotka

Najlepszy czas na sterylizację to między 4 a 12 miesiącem życia.

kotka

Kotka w trakcie ruji i tuż po niej jest żądna bliskości i ciągłego przytulania. Jeśli nie chcemy, by zachodziła w ciążę, sterylizacja jest koniecznym zabiegiem.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dziecko chciało pobawić się z owczarkiem niemieckim. Reakcja zwierzęcia poraża, wszystko nagrano
  2. Kobieta znalazła przy drodze zagubionego kota. Po badaniu weterynarz pobladł i zaniemówił
  3. Kto chciałby pogłaskać kotka? Maluch jest wyjątkowym słodziakiem

źródło: wamiz.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Ogromne niebezpieczeństwo zbliża się do Polski? Policja apeluje: „może być niebezpieczne dla społeczeństwa”
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Widzisz kota na zdjęciu? 4 obrazki podbijają sieć, ludzie głowią się nad odpowiedzią
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Znajdziesz kota na zdjęciu? 95% osób nawet nie podejmuje się zadania
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu ukryty jest kot. Aż 90% osób nie jest w stanie go znaleźć w mniej niż 30 sekund
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu znajduje się pies. 98% osób poddaje się po 10 minutach szukania
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu wśród owiec ukrył się pies. Tylko 5% osób radzi sobie z zagadką i odnajduje zwierzę
Czytaj więcej >
Aleksandra Kwaterkiewicz

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​[email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]