Koty mają reputację stworzeń wyrachowanych, które nie przywiązują się do swoich właścicieli i czują wobec nich coś pozytywnego tylko wtedy, gdy są karmione. Jak się okazuje, to tylko krzywdzący stereotyp! Najnowsze badania wskazują na to, że te zwierzęta nie tylko przywiązują się do właścicieli — robią to w takim samym stopniu co ludzkie niemowlęta. 

Wiele nieporozumień, co do kotów wynika z tego, że ludzie postrzegają psy jako „domyślne” zwierzęta, a więc zakładają, że inne zwierzaki będą komunikowały się z nami w taki sam sposób. Niestety, prawda wygląda zupełnie inaczej. O ile koty i psy mogą posługiwać się podobnym językiem ciała, to takie same gesty będą często znaczyć zupełnie coś innego dla tych gatunków. 

Koty traktują właścicieli jak rodziców

Każdego fana kotów na pewno ucieszy wynik tego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie. Dowiodło ono, że koty przywiązują się do swoich właścicieli w takim samym stopniu jak małe dzieci, czyli bardziej niż psy. 

koty
unsplash.com

66% kotów czuje się bezpieczniej ze swoimi właścicielami. 

Badanie polegało na tym, że kot spędzał w nieznanym sobie pomieszczeniu dwie minuty z właścicielem, potem bez niego i znowu z nim. Rejestrowano, w jaki sposób kot reagował na wyjście właściciela, a potem jego powrót — czy miauczał, podbiegał do niego, okazywał zainteresowanie czy może ignorował. Na tej podstawie, podzielono koty na grupę, która wykazuje przywiązanie do właściciela (66%) i taką, która go nie wykazuje (34%).

Twój kot cię kocha

Jak podkreślają pracujący nad badaniem behawioryści, te wyniki niezaprzeczalnie dowodzą, że koty są w stanie nawiązywać relacje z przedstawicielami innych gatunków. Jednak tak jak już zostało wspomniane, pozostaje problem swoistej bariery językowej. To ona właśnie sprawia, że wasze zwierzęta mogą walczyć jak ten przysłowiowy pies z kotem!

Jak to działa? Bardzo prosto. Kiedy twój pies komunikuje jedną rzecz — na przykład radość, kot może odebrać to zupełnie inaczej. Spójrzmy na typowy przejaw radości u psów: merdanie ogonem. Dla kota to będzie sygnał nadchodzącego ataku, ponieważ koty „zamiatają” ogonami szykując się do polowania. Dlatego właśnie koty czasami „irracjonalnie” atakują przyjazne psy

koty
Photo by Jonas Vincent on Unsplash

Koty przywiązują się do właścicieli, nawet jeśli okazują to trochę inaczej. 

koty
unsplash.com

Koty to zupełnie inne zwierzęta niż psy, w związku z czym komunikują się również inaczej.

ZOBACZ TEŻ:

 1. ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz jeszcze tylko 5 dni. Potem stracisz przynajmniej 1500 złotych
  2. Rodzice wstydzili się swojej chorej córki. Dziadek postanowił, że to on się nią zajmie i otoczy miłością
  3. Polska aktorka była molestowana przez księdza. Do zdarzenia miało dojść w konfesjonale
  4. Chory kot miał zostać uśpiony. Spędził ostatnie dni swojego życia troszcząc się o kocięta
  5. Miłość oralna powoduje nowotwór?! Niepokojące słowa profesora
  6. Ta 20-latka wzięła ślub ze swoim „martwym” ukochanym. Zdjęcia z wesela zszokowały ludzi z całego świata


źródła: rp.pl

Poprzedni artykułPolska aktorka była molestowana przez księdza. Do zdarzenia miało dojść w konfesjonale
Następny artykułStylizacje Danuty Holeckiej zainspirowały Monikę Olejnik? Gwiazda TVN odpowiada
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego