Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Koty bez sierści. Wszystko, co powinno się wiedzieć o łysych kotach
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 30.10.2019 14:40

Koty bez sierści. Wszystko, co powinno się wiedzieć o łysych kotach

kot
Fot. pexels.com/Pixabay

Koty bez sierści. Koty, które nie posiadają sierści to ewenement wśród czworonogów. Dla jednych piękne, interesujące i oryginalne, dla innych zbyt ekscentryczne, a wręcz przerażające. Jedno jest pewne- przykuwają wzrok i są obiektem zainteresowań wielu osób.

Koty bez sierści. Jeśli ta specyficzna rasa kotów wzbudza waszą ciekawość, chętnie przedstawimy wam ich zwyczaje, wspomnimy o cenach, a także odniesiemy się do stwierdzenia, czy faktycznie mogą one uczulać. Wszystkim miłośnikom kotów, którzy mają w planach zakup wspomnianego czworonoga, podpowiemy, jak o nie odpowiednio dbać i pielęgnować.

Koty bez sierści

Historia łysych kotów

Sfinksy często utożsamiane są z Egiptem, ze względu na ich nazwę i wygląd. Nie jest to jednak prawda, iż rasa ta zrodziła się właśnie w tym rejonie. Początki sfinksa, głównego przedstawiciela tego rodzaju kota, miały miejsce w Kanadzie w 1966 roku. Urodziły się one w miocie zwykłych krótkowłosych kotów, jako efekt spontanicznej mutacji genetycznej. Ze względu na duże zainteresowanie, jakie budziła ta specyficzna rasa, felinolodzy doprowadzili do jej kontynuacji. Jak się nazywają koty bez sierści? W ten oto sposób zrodziła się rasa, początkowo nazwana nagim kotem kanadyjskim. Z biegiem czasu, to właśnie sfinks stał się oficjalną nazwą tego gatunku.

Rasy łysych kotów

Kot elfi

Koty bez sierści. Wśród łysych kotów można wyróżnić kilka ras. Oprócz głównego przedstawiciela- sfinksa- warto wspomnieć o kocie elfim, który wyglądem przypomina jedną z postaci Harry’ego Pottera, czyli Zgredka. Koty te są bardzo towarzyskie, energiczne, bywają również hałaśliwe. Wymagają wiele atencji i chęci do zabawy. Są więc idealnym rozwiązaniem dla rodziny z dziećmi, które będą z kotem spędzać czas bardzo aktywnie.

Sfinks doński

Kolejnym przykładem jest sfinks doński. To stosunkowo młoda i niezbyt popularna rasa kota. Etymologia tej nazwy sięga do 1987 roku, kiedy to w mieście Rostów nad Domem urodził się pierwszy egzemplarz tego gatunku. Sfinks doński jest uczuciowy, łagodny i przyjazny. Lubi być w centrum zainteresowania, jednak wykazuje się ograniczonym temperamentem. Jest raczej ciekawski i wszędobylski. Ze względu na rzadkie występowanie kota elfiego oraz sfinksa dońskiego, to właśnie klasyczny sfinks utożsamiany jest z łysym kotem.

Jak wygląda kot bez sierści?

Kot posiada bezwłosą skórę, która w dotyku przypomina zamsz. Wbrew pozorom nie jest to zupełnie łyse zwierzę. Jego pyszczek, uszy stopy i ogon okala delikatny meszek. Koty bez sierści. Sfinksy są średnich rozmiarów, posiadają dość wydłużoną sylwetkę i bardzo wyraźnie zaznaczone mięśnie. Proporcje łap, względem całego ciała, są jak najbardziej właściwe.

Niestandardowy wygląd

Uwagę z pewnością przykuwają uszy, które wydają się nadzwyczaj duże w porównaniu z resztą sylwetki. Ich opuszki palców są bardziej wykształcone niż u innych ras kotów. Skóra sfinksów jest ciepła i przyjemna w dotyku, a w niektórych miejscach jest wyraźnie pofałdowana. Co ciekawe, im więcej fałdek kot posiada, tym bardziej cenny jest dla hodowcy. Jeśli chodzi o wąsy, większość przedstawicieli tego gatunku nie posiada ich wcale, ewentualnie śladowe ilości. Ich oczy są skośne, przypominające kształtem cytrynę. Jak więc wyraźnie widać, jest to bardzo ciekawa odmiana kota, znacznie różniąca się od tych, które widujemy na co dzień. Z tego właśnie powodu jest ona wyjątkowa i godna podziwu.

Ciekawe usposobienie sfinksów

Sfinks charakteryzuje się wzmożoną ciekawością. Lubi obserwować, co się wokół niego dzieje, niekoniecznie wykazując chęć partycypacji. Są to zwierzęta towarzyskie i zabawowe. Sfinksy, koty bez sierści, nie są napastliwe, choć zdecydowanie potrafią się bronić i walczyć o swoje terytorium. Kolejną istotną cechą jest fakt, iż bardzo przywiązują się do swojego właściciela. Zazwyczaj nie są oporne, jeśli chodzi o zmianę miejsca pobytu, o ile w pobliżu znajduje się ich pan.

Wielki apetyt

Metabolizm kotów tej rasy jest bardzo szybki. W porównaniu z innymi przedstawicielami kociego gatunku mają one znacznie wyższe potrzeby energetyczne związane z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała. Z tego właśnie powodu sfinksy charakteryzują się sporym apetytem. Weterynarze są zdania, iż rasa ta spożywa dwukrotnie więcej niż koty innych ras, charakteryzujące się podobną masą ciała. Jeśli więc zdecydujecie się na wybór tego gatunku czworonoga, przygotujcie się na regularne wizyty w sklepie z kocią karmą. Przewód pokarmowy kota tej rasy jest niezwykle wrażliwy. Koty bez sierści. Ważne jest, by zadbać o wysoką jakość podawanego mu jedzenia.

Dbanie o kondycje

Niestety, sfinksy mają sporą skłonność do tycia. Oprócz zaspokajania głodu swojego pupila należy pamiętać o tym, by spędzał on czas aktywnie. Jeśli dopuścimy do sytuacji, kiedy kot przesypia całe dnie, w przerwach odbywając wyprawy do miski z jedzeniem, może to doprowadzić do skrajnej otyłości!

Czy koty bez sierści uczulają?

Wiele osób trwa w przeświadczeniu, że sfinks, skoro nie posiada sierści, nie uczula. Nie jest to jednak do końca trafna teoria. Kot ten, jak zresztą inne rasy, posiada alergen z uroglobuliną Fel d1 zwany antygenem głównym kota. Występuje on w jego ślinie oraz łoju wydzielanym przez skórę. Niestety, większość osób uczulona jest na wspomniany alergen, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak nasze ciało reaguje w zetknięciu z tym rodzajem kota. Koty bez sierści. Jego skóra wydziela większą ilość łoju, a co za tym idzie- większą ilość alergenu.

Uczulanie a kastracja

Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można zmniejszyć wydzielinę łojową, a tym samym Fel d1. Jednym z nich jest poddanie kota kastracji. Samce sfinksa, które nie zostały wykastrowane, posiadają więcej gruczołów łojowych, a tym samym uczulają znacznie bardziej niż samice.

Ile kosztują koty bez sierści?

Ze względu na rzadkość występowania sfinksów, ich ceny są dosyć wygórowane. Koty bez sierści. Hodowle, które oferują możliwość kupna tej rasy, wyceniają ją na około 2 tysiące złotych. Nie jest to jednak reguła, można bowiem znaleźć okazy, których wartość zbliża się nawet do 5 tysięcy złotych.

Koty bez sierści. ZOBACZ ZDJĘCIA:

Koty bez sierści

Sfinksy to bardzo towarzyskie koty. Przywiązują się do swoich właścicieli, chcąc przebywać z nimi jak najwięcej.

Koty bez sierści

Ten szczególny gatunek kota lubuje się w ciepłych i przytulnych miejscach. Ze względu na brak sierści, ma on tendencję do szybkich spadków temperatury ciała.

Koty bez sierści

Kolejną rasą czworonoga, który posiada znikome ilości sierści, jest kot elfi. Jego uszy wielu osobom przypominają ikoniczne już postaci z bajek. Jedną z nich jest Zgredek, bohater serii o Harrym Potterze.

Koty bez sierści

Aby zwierzę prawidłowo się rozwijało, należy dbać o jego kondycję. W przypadku sfinksów jest dokładnie tak samo. Wysokie wymagania żywieniowe, połączone z brakiem ruchu, mogą doprowadzić do otyłości.

Koty bez sierści

Sfinksy to koty bardzo towarzyskie. Chcą czynnie uczestniczyć w domowym życiu. Uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koty które nie uczulają. Koty dla alergika – 10 RAS
  2. Czy koty wyczuwają choroby? Wszystko, co trzeba wiedzieć
  3. Oczy kota. 10 niezwykłych rzeczy, o których nie miałeś pojęcia