Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Koty i ich zwyczaje. Cała prawda o kotach domowych, obalamy mity!
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 10.10.2019 18:45

Koty i ich zwyczaje. Cała prawda o kotach domowych, obalamy mity!

dlaczego nie mam przyjaciół
fishki.pl

Koty i ich zwyczaje od wieków stanowią jedną z największych zagadek. Charakterne, sprytne, a zdaniem wielu- mocno interesowne. Znane wszystkim przysłowie mówi, że zwierzęta te chadzają własnymi ścieżkami, zawsze spadają na cztery łapy i nigdy nie zaprzyjaźnią się z psami. A jak jest naprawdę?

Z biegiem czasu narosło wiele mitów, dotyczących kocich zwyczajów i zachowań. W poniższym artykule odpowiemy na nurtujące właścicieli kotów pytania, wspomnimy o tym, co oznaczają poszczególne zachowania tych pupili oraz zdementujemy niektóre z teorii.

Koty i ich zwyczaje

Nie da się ukryć, że kot to indywidualista. Od chwili narodzin rządzi się swoimi prawami i zawsze do pewnego stopnia pozostaje niezależną istotą. Przyzwyczajenia i zachowania kotów w dużym stopniu wynikają ze sposobów ich wychowywania, jednak głównie są to cechy jego osobowości, nad którymi pracować jest raczej ciężko.

Jakie zwyczaje mają koty?

Czyszczenie futra

Wspomniane czworonogi bardzo dużo czasu poświęcają na gruntowne lizanie swojego ciała. Często można zauważyć, iż kot, po wcześniejszej styczności z innym zwierzęciem, człowiekiem, czy miejscem, próbuje pozbyć się obcego zapachu właśnie poprzez lizanie sierści. Niewiele osób wie, że czynność ta się pełni również funkcję relaksacyjną! Koty lubią lizać się po przebudzeniu i przed zaśnięciem. Jest to swoista forma odprężenia się.

Dlaczego kot syczy?

Syczenie kota to typowa reakcja obronna. Gdy zwierzę czuje zagrożenie spowodowane, przykładowo, koniecznością konfrontacji z potencjalnym przeciwnikiem, zaczyna syczeć oraz prezentuje zęby, chcąc go za wszelką cenę odstraszyć. Jeśli kot wydaje specyficzne dźwięki, mimo iż w jego obrębie nie dzieje się nic niebezpiecznego, może to świadczyć o chorobie lub innej dolegliwości. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

Dlaczego koty lubią siedzieć w walizkach?

Koty to bardzo specyficzne zwierzęta. Czasem potrzebują przestrzeni, innym razem natomiast ciasnego i przytulnego miejsca. Niektórzy właściciele mogą zaobserwować, że ich pupil ochoczo przesiaduje w pudełkach, walizkach, czy też pod kocem. Wynika to z faktu, iż koty to urodzeni obserwatorzy. Lubią przebywać w miejscach, które dają im poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość rejestrowania tego, co dzieje się wokół.

Dlaczego koty miauczą?

Kocie miauczenie można porównać do ludzkiej mowy- oba stanowią przecież formę komunikacji. Języka czworonogów oczywiście nie rozumiemy, jednak po głębszym poznaniu swojego pupila, z wydawanych przez niego dźwięków możemy się dowiedzieć naprawdę wiele.

Co oznaczają dźwięki wydawane przez koty? Jeśli posiadamy kota, który nie jest gadułą, natomiast w pewnym momencie zaczyna przeraźliwie głośno i często miauczeć, może być to spowodowane narastającym w nim bólem, efektem choroby czy uszkodzeniem którejś z partii ciała.

Koty komunikują się z nami również wtedy, gdy doskwiera im głód. Często jest to wyłącznie manipulacja i próba poproszenia właściciela o dodatkowy kawałek jedzenia. Trzeba być na to wyczulonym- te czworonogi to prawdziwe łasuchy!

Dlaczego kot ugniata łapkami posłanie?

Ugniatanie przez kota miękkich powierzchni to jedno z bardziej uroczych zachowań. Wiąże się z odczuwaną przez czworonoga przyjemnością, jednak ma związek z wczesnymi latami zwierzaka. Ugniatając brzuch swojej mamy w trakcie karmienia maleństwo próbowało wydobyć dla siebie jak najwięcej pokarmu.

Koty i ich zwyczaje

Dlaczego kot zrzuca przedmioty z półki lub biurka?

Koty zdecydowanie nie lubią się nudzić. Gdy czują, że zainteresowanie nie jest skierowane w ich stronę, lub nie znalazły dla siebie wystarczająco absorbującego zajęcia, kombinują na wiele sposobów. Zrzucanie przedmiotów z wszelkiego rodzaju półek i stołów to ogromna frajda! To typowy koci zabieg, którego skutkiem ma być nic więcej, jak tylko zwrócenie na siebie uwagi. Cwane, prawda?

Dlaczego koty siedzą na sprzęcie elektronicznym?

Kolejnym zwyczajem tego czworonoga jest wylegiwanie się w pobliżu ciepłych i przytulnych miejsc. Koty ochoczo kładą się na wszelkiego rodzaju sprzętach elektronicznych (laptopach, dekoderach, radiach) lub moszczą się w pobliżu źródła ciepła, którym może być na przykład grzejnik.

Dlaczego kot kładzie się na człowieku?

Kot kładzie się na człowieku, gdy jest z daną osobą oswojony, a w jego towarzystwie czuje się bezpiecznie. Leżenie na właścicielu to nie tylko komfort, ale również okazja do utrzymania prawidłowej temperatury swojego ciała.

Mity na temat kotów

1. Koty lubią i powinny pić mleko.

Faktycznie, tuż po narodzinach żywią się mlekiem, które oferuje im kocia mama, jednak z biegiem lat tendencja ta ulega zmianie. Te mniejsze tygrysy, podobnie jak ludzie, tracą z wiekiem zdolność tolerancji laktozy.

2. Kot i pies nie potrafią żyć w zgodzie.

To kolejny mit, który właściciele obu gatunków zwierząt byliby w stanie obalić. Pies i kot są w stanie wzajemnie akceptować swoją obecność. Ważne, by dać im czas na odnalezienie się w nowej sytuacji.

3. Koty przywiązują się wyłącznie do miejsca.

Owszem, koty w znacznym stopniu przywiązują się do miejsc, szczególnie tych, w których czują się dobrze. Nie jest natomiast prawdą, iż ludzie są im zupełnie obojętni. Jeśli zwierzę czuje, że może ufać swojemu właścicielowi, tęskni za nim i przywiązuje się do niego jak każde kochające stworzenie.

Koty i ich zwyczaje. ZOBACZ ZDJĘCIA:

Koty i ich zwyczaje

Koty wprost uwielbiają ciasne i przytulne miejsca. Z tego właśnie powodu często przesiadują w pudełkach, plecakach lub chowają się pod kocem.

Koty i ich zwyczaje

Zwierzęta te wyjątkowo dbają o swoją higienę. Częste lizanie swojej sierści daje im uczucie komfortu i świeżości. Jest to również sposób na pozbycie się obcych, niechcianych zapachów.

Koty i ich zwyczaje

Koty to zwierzęta bardzo atencyjne. Jeśli w danej chwili nie znalazły dla siebie wystarczająco ciekawego zajęcia, zrobią wszystko, by pozyskać zainteresowanie właściciela, przykładowo zrzucając z półek i biurek różne przedmioty.

Koty i ich zwyczaje

Nie jest prawdą, że kot i pies nie są w stanie żyć w zgodzie. Wręcz przeciwnie, jeśli wzajemnie przyzwyczają się do swojej obecności i nawyków, mogą zostać partnerami do zabaw i wspólnego odpoczynku.

Koty i ich zwyczaje

Choć często można się spotkać z opinią, że koty powinny pić wyłącznie mleko, nie jest ona do końca trafna. Wręcz przeciwnie, czworonogi te często odmawiają picia mleka, co może być związane ze zmniejszającą się tolerancją na laktozę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koty które nie uczulają. Koty dla alergika – 10 RAS
  2. Nowa Zelandia chce ZAKAZAĆ posiadania kotów!
  3. Znaki zodiaku i ich zwierzęta. Jaki pupil pasuje do ciebie?