Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Kredyt dla seniorów – czy to się opłaca?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 11.02.2021 17:10

Kredyt dla seniorów – czy to się opłaca?

Komedia romantyczna
Plakat filmowy „To właśnie miłość”

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa i systematycznym wzrostem odsetka osób w wieku powyżej 65 lat w polskiej populacji pojawia się coraz więcej różnego rodzaju usług i produktów skierowanych specjalnie do seniorów. Ten trend jest obserwowalny także na rynku finansowym, na którym dostępne są różnego rodzaju kredyty dla emerytów i osób starszych. Na czym polegają? Czy są korzystne? Gdzie ich szukać? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Na czym polega kredyt dla seniora?

Podobnie jak wszystkie inne kredyty, również te przeznaczone dla osób starszych są dostępne wyłącznie w bankach. Jednak w odróżnieniu od np. kredytów gotówkowych nie oferują ich wszystkie placówki, a tylko niektóre, dlatego chcąc zaciągnąć tego rodzaju pożyczkę, konieczny jest wybór odpowiedniego banku. Aby sprawdzić, gdzie osoby starsze mogą zaciągnąć kredyt, warto skorzystać z porównywarki internetowej pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/.
Kredyt dla seniorów polega na tym, że mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby starsze, które znajdują się w określonej grupie wiekowej. Jej przedział zależy od konkretnej oferty – podczas gdy w jednym banku za seniora uznaje się klienta w wieku powyżej 50 lat, w innym minimalny wiek wynosi 60 lat. Co jednak istotne, ustanawiane są także górne granice, np. na poziomie 75 czy 80 lat, a to znaczy, że osoby przekraczające ten wiek nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu dla seniora.
Pod względem formalnym skorzystanie z oferty dla emerytów przebiega jednakowo jak w przypadku kredytów innego rodzaju. Konieczne jest zatem złożenie wniosku, który powinien obejmować dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów, jak np. wyciąg z emerytury albo konta bankowego. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie, czy oferty dla seniorów są warte uwagi nie tylko ze względu na fakt, że są do nich skierowane, ale również z uwagi na atrakcyjne warunki Odpowiedzi udzielamy poniżej.

Warunki kredytów dla seniorów

Przeglądając kredyty dla osób starszych, łatwo zauważyć, że różnią się od standardowych ofert dostępnych dla każdego. Odmienność polega przede wszystkim na ograniczonej wysokości kwoty i stosunkowo krótkim czasie spłaty. Te bariery wynikają z wysokiego ryzyka udzielenia kredytu seniorom, które z kolei jest skutkiem ich podeszłego wieku. Krótko mówiąc, istnieje ryzyko śmierci starszego kredytobiorcy w relatywnie krótkim czasie, dlatego udzielanie wysokich kredytów na wiele lat z oczywistych względów nie leży w interesie banków.
Wybierając kredyt dla seniora, sprawdź następujące zmienne:

  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która w ujęciu procentowym określa wszystkie koszty danej oferty,
    maksymalny czas spłaty – przygotuj się na to, że będzie ograniczony do kilku, maksymalnie 10 lat,
  • górny limit kwoty – w porównaniu ze standardowymi ofertami kredyty dla seniorów umożliwiają pożyczenie relatywnie niewielkich kwot,
  • dodatkowe produkty – jeżeli bank wymaga dobrania dodatkowych produktów do udzielanego kredytu, jak np. konto osobistego czy karta kredytowa, dokładnie sprawdź ich warunki i upewnij się, że są korzystne.

Podsumowując, kredyty dla seniorów to ciekawe, choć nie przełomowe rozwiązanie. Warto jednocześnie pamiętać, że dysponując odpowiednią zdolności kredytową i nie przekraczając określonego wieku (np. 80 lat), można skorzystać również ze standardowych kredytów gotówkowych. Ich oferty znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/.
Tekst zewnętrzny