Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Kropka nienawiści – zwykły wymysł czy fakt? Najnowsze doniesienia naukowców szokują
Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska 02.08.2019 17:10

Kropka nienawiści – zwykły wymysł czy fakt? Najnowsze doniesienia naukowców szokują

Kropka nienawiści
Facebook.com/ kropka nienawiści.

Kropka nienawiści to właśnie ten znak interpunkcyjny, który jest w stanie zniszczyć nawet wieloletnią przyjaźń. Czy jeden, z pozoru mało znaczący szczegół, może mieć tak ogromny wpływ na to, w jaki sposób odbiera nas rozmówca? Jeśli tak, to co leży u podstaw tego zjawiska?

Widniejąca na końcu zdania plamka wywołuje w internautach tak skrajne emocje, że doczekała się nawet własnego fanpage’a! Strona kropka nienawiści. zdążyła przyciągnąć zainteresowanie prawie ćwierć miliona osób! Badacze z Uniwersytetu Binghamton postanowili sprawdzić, co sprawia, że jeden znak może mieć taki wpływ na nasze emocje!

Kropka nienawiści przedmiotem eksperymentu naukowego

Amerykańscy naukowcy poprosili 126 studentów do wzięcia udziału w bardzo interesującym badaniu. Przed uczniami widniały urywki rozmów, przeprowadzonych za pomocą wiadomości tekstowych o niezbyt skomplikowanej treści. Wśród nich znalazły się takie pytania, jak: Dostałem od Michała dodatkowe bilety do kina. Chcesz iść?

Poniżej zamieszczono szereg odpowiedzi. Niektóre z nich zakończone były kropką, inne nie:

Tak, Tak., Ok, Ok.

Zaskakujące wyniki

Jak czytamy na stronie national-geographic.pl, odpowiedzi zakończone znakiem interpunkcyjnym wywoływały u czytających bardzo nieprzyjemne skojarzenia. Według naukowców kropka na końcu wypowiedzi sprawia, że rozmówca jawi się w naszych oczach jako osoba nie do końca szczera i godna zaufania.

Wiadomości tekstowe nie pozwalają na wykorzystanie wskazówek społecznych pojawiających się w rozmowach twarzą w twarz. Podczas mówienia ludzie często przekazują informacje emocjonalne za pomocą spojrzenia, ekspresji mimicznej, tonu głosu, czy przerw pomiędzy wypowiedziami — czytamy na ww. stronie.

— Te mechanizmy nie występują w wiadomościach tekstowych. Dlatego osoby piszące wiadomości tekstowe muszą opierać się na innych sygnałach emotikonach, celowych literówkach naśladujących dźwięki mowy, czy właśnie na znakach interpunkcyjnych — wyjaśniają naukowcy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Kropka nienawiści

Naukowcy dowiedli, że odpowiedzi zakończone kropką wzbudzają w rozmówcy bardzo niewygodne odczucia.

Kropka nienawiści

Osoby, które dodają na końcu zdania wspomniany znak interpunkcyjny, jawią się w naszych oczach jako nie do końca szczere i godne zaufania.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Staruszka niedawno świętowała 107 urodziny. Zdradziła sekret długowieczności
  2. Żona czuła się źle za każdym razem, gdy mąż robił jej kawę. Nagranie ukrytą kamerą ujawniło prawdę
  3. Była partnerka pana młodego zniszczyła ceremonię ślubną. Wbiegła do sali ubrana w białą suknię
  4. Kobieta nagrała ukrytą kamerą opiekunkę swojej chorej matki. Odkryła bolesną prawdę
  5. Starsza kobieta była wyśmiewana i nazywana wiedźmą. Jej metamorfoza sprawi, że oniemiejecie

Źródło: facebook.com/national-geographic.pl

Powiązane
Taniec z Gwiazdami
Wielki test wiedzy o “Tańcu z Gwiazdami”! Nawet wierni fani show będą mieli problemy