Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Krystyna Skarbek była cenionym szpiegiem II wojny światowej. Zginęła z ręki kochanka, którego odrzuciła
Marta Kulik
Marta Kulik 08.11.2019 13:13

Krystyna Skarbek była cenionym szpiegiem II wojny światowej. Zginęła z ręki kochanka, którego odrzuciła

krystyna skarbek
instagram.com/claremulley

Krystyna Skarbek była najlepszym szpiegiem II wojny światowej. Polka do dziś jest ceniona na całym świecie, wielkim uznaniem darzył ją sam Winston Churchill. Najprawdopodobniej to ona była pierwowzorem dziewczyny Jamesa Bonda. Zginęła z ręki kochanka, z którym nie chciała się związać.

Krystyna Skarbek była nie tylko inteligentną i sprytną kobietą, ale też niezwykle urodziwą, o czym świadczy fakt, że przed wojną brała udział w konkursie Miss Polonia. Wybitna Polka zginęła w wieku 44 lat. Mordercą okazał się mężczyzna, który chciał, żeby została jego żoną.

Krystyna Skarbek – ulubiony szpieg Churchilla

Krystyna Skarbek w 1933 roku wyszła za Gustawa Gettlicha, przemysłowca z Pabianic, ale związek okazał się nieudany i przetrwał zaledwie pół roku. Pięć lat później poślubiła pisarza, podróżnika i dyplomatę Jerzego Giżyckiego, dla którego na jakiś czas wyjechała do Kenii, tam dowiedzieli się o wybuchu wojny.

krystyna skarbek

W czasie wojny Krystyna Skarbek wykazała się niezwykłą odwagą i siłą charakteru. Jej działalność szpiegowska zrobiła wrażenie na Ianie Flemingu, z którym miała mieć romans. Pisarz najprawdopodobniej na niej wzorował postać Vesper Lynd, dziewczyny agenta 007. Podczas pobytu w Berlinie 1 sierpnia 1946 wzięła rozwód z mężem.

Na jednym ze statków poznała stewarda Dennisa Muldowneya. Mężczyzna zakochał się w Polce i chciał się z nią ożenić, jednak ona nie miała wobec niego żadnych zamiarów. Z powodu odrzucenia zadźgał ją nożem w 1952 roku, został skazany na śmierć.

Kim była Krystyna Skarbek?

Krystyna Skarbek była wywiadowczynią brytyjskich służb specjalnych i agentką tamtejszej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych. Urodziła się w 1908 roku, ale po wstąpieniu do organizacji w dokumentach zmieniła datę na 1915 rok i przyjęła pseudonim Christine Granville. Działa między innymi w Budapeszcie, gdzie pracowała jako dziennikarka. Do Polski przedostawała się szlakiem przez Słowację jako kurierka tatrzańska.

krystyna skarbek

Jej praca opierała się na zbieraniu informacji, dzięki którym Churchill mógł przewidzieć niemieckie ataki. W 1944 jako Pauline Armand przebywała we Francji, gdzie pomagała tamtejszym partyzantom. Po zakończeniu wojny pracowała jako sprzedawczyni, telefonistka czy pokojówka. Niedawno ukazała się książka poświęcona jej osobie autorstwa Clare Mulley Kobieta szpieg. Polka w służbie Jego Królewskiej Mości.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Polskie lotniska sparaliżowane. Pracownicy słynnych linii lotniczych strajkują
  2. Martyna Gliwińska odpowiedziała: „Jarosław Bieniuk mówi nieprawdę”
  3. Roksana Węgiel wydała pierwszą książkę. 14-latka pochwaliła się okładką
  4. Homoseksualny ślub gwiazdy „Rolnik Szuka Żony”. Zrobiła coming out
  5. Uszyła suknię ślubną ze skrawków i odpadów. Kiedy zobaczyli ją na ślubie, wszystkim opadły szczęki do samej ziemi
  6. Anna Przybylska na długo przed śmiercią miała sen, który ją przeraził. Jakiś czas później spełnił się co do joty