Lelum.pl

Fot.instagram.com

Kryzys w związku. 10 sygnałów, że to już się NIE UDA

19 Listopada 2018

Autor tekstu:

Barbara Ruppel

Kryzys w związku to poważna sprawa, która dopada wszystkie pary, bez względu na to, jak bardzo się kochają i jak bardzo do siebie pasują. Czy kryzys w związku jest łatwy do zażegnania? Czy zawsze warto walczyć o miłość? Kiedy warto odpuścić i ruszyć dalej? Mamy dla was 10 sygnałów, które świadczą o tym, że wasze uczucie się już wypaliło i nie ma sensu go sztucznie podtrzymywać.

Kryzys w związku to poważna sprawa, która dopada wszystkie pary, bez względu na to, jak bardzo się kochają i jak bardzo do siebie pasują. Czy kryzys w związku jest łatwy do zażegnania? Czy zawsze warto walczyć o miłość? Kiedy warto odpuścić i ruszyć dalej? Mamy dla was 10 sygnałów, które świadczą o tym, że wasze uczucie się już wypaliło i nie ma sensu go sztucznie podtrzymywać.

Kryzys w związku nie zawsze musi oznaczać końca relacji – czasami po kryzysie pary odczuwają silniejszą więź i ciche dni oraz kłótnie wychodzą im na dobre. Często jest jednak tak, że kryzys w związku jest złowróżbnym zwiastunem końca miłości. Kiedy poznać, że miłość się wypaliła i nie warto o nią walczyć?

Jak rozpoznać kryzys w związku?

Kryzys w związku różni się diametralnie od kłótni. Jak odróżnić kłótnię od kryzysu w związku? Kiedy kłócimy się z partnerem, następuje nagły wybuch złości, ostra wymiana zdań, ale kiedy opadną emocje, wszystko wraca do normy, powietrze się oczyszcza, a my czujemy się lepiej. Kiedy mamy do czynienia z prawdziwym kryzysem w związku, nie jest on tak oczywisty i porywisty, jak kłótnia. Kryzys jest wtedy, kiedy zbieramy w sobie (z iście kolekcjonerskim zapałem) wszystkie sytuacje, słowa i rzeczy, które nasz partner zrobił nie tak, kiedy nas skrzywdził, obraził lub zachował się inaczej, niż byśmy sobie tego życzyły.

Kryzys jest wtedy, kiedy partnerzy czują, że się od siebie oddalają, każdego dnia coraz mniej spędzają ze sobą czasu, coraz mniej ze sobą rozmawiają. Głębia w związku znika proporcjonalnie do wydłużającego się czasu spędzanego oddzielnie. O czułościach, pocałunkach, przytulaniu czy o seksie nie ma nawet mowy.

Jakie są przyczyny kryzysu w związku?

Przyczyn kryzysu w związku jest kilka. Jaka jest przyczyna kryzysu w związku? Według psychologa, Wojciecha Eichelbergera, kryzys w związku wynika z tego, że obecne społeczeństwo jest niezwykle hedonistyczne i wchodząc w związek z drugą osobą, ludzie pragną tylko dobrych i miłych doświadczeń, dlatego, kiedy tylko coś zaczyna się psuć, wolą zerwać znajomość, niż o nią walczyć.

Wielu socjologów i psychologów zauważyło, że w dobie szybkich randek z Tindera, setek seriali na Netflixie czy corocznej wymiany iPhone’a na nowy model, długodystansowe związki są coraz rzadsze i coraz trudniejsze do utrzymania. Czy

kryzys w związku

Jakie są przyczyny kryzysu w związku? To, że w związku zaczyna się źle dziać, zależy w dużej mierze od etapu związku, na jakim jesteśmy, kiedy pojawiają się problemy. Według naukowców statystyczna para przezywa 3 główne kryzysy w ciągu kilku lat związku. Kiedy ma miejsce pierwszy kryzys w związku?

Pierwszy kryzys

Pierwszy kryzys w związku pojawia się po 6-12 miesiącach bycia razem. Wtedy tzw. faza miesiąca miodowego kończy się (najczęściej zdarza się to między 7 a 9 miesiącem), a hormony, przez które byliśmy prawie w narkotycznym stanie, wracają do poprzedniego poziomu (stan zakochania jest określany coraz częściej jako zaburzenie psychiczne, ponieważ poziom hormonów w mózgu jest bardzo podobny do poziomu hormonów u osób z chorobą psychiczną).

Kiedy różowe spadają z oczu zakochanych, zaczynają oni dostrzegać wady swoich partnerów – nie są oni już tak idealni i bez skazy, jak wydawali się przez tych kilka miesięcy. Na tym etapie związku kryzys jest nieunikniony, ponieważ zaczynają pojawiać się wzajemne różnice, a nawyki, które wcześniej u partnera nam nie przeszkadzały, nagle doprowadzają nas do szewskiej pasji. Powoli zaczynamy nudzić się z drugą osobą i często nie mamy pomysłu, jak wspólnie spędzić czas.

Drugi kryzys

Drugi poważny kryzys, który statystycznie odpada co drugą parę na świecie to tzw. „kryzys trzech lat”, który, jak sama nazwa wskazuje, występuje po 3 latach bycia ze sobą. Uważa się, że ten kryzys obfituje w najwięcej zdrad. Dlaczego zdradzamy? Zdradzamy z nudów i chęci poczucia dreszczyku emocji, którego dawno nie odczuwaliśmy. Po trzech latach do związku wkrada się rutyna i nuda, doświadczamy coraz mniej namiętności, nie uprawiamy seksu tak często, jak kiedyś, wydaje się, jakby cały romantyzm z naszej relacji uleciał i nie zostało nic ekscytującego. jest ekscytująca, a romans daje dreszczyk emocji.

Trzeci kryzys

Ostatnim kryzysem według naukowców jest ten, który pojawia się po 7 latach bycia razem. Jeżeli związek przeżył dwa pierwsze kryzysy, to trzeci może być gwoździem do trumny. Dlaczego? Siedem lat to dużo czasu, wystarczająco, by poznać siebie dogłębnie i…by się zmienić. Po siedmiu latach bycia razem kryzys często wiąże się z nowymi obowiązkami. np. dzieckiem – wtedy zajmujemy się obowiązkami rodzicielskimi, pracą, domem, dlatego seks, czułość, namiętność są spychane na dalszy, nawet odległy plan, a czasem zupełnie zanika. Kryzys w związku po 7 latach wspólnego życia może również wiązać się ze zmianą priorytetów – jeżeli związaliśmy się z kimś w wieku 20 lat, to mając 27 lat, możemy mieć inny światopogląd, inne potrzeby i inne wartości. Inaczej postrzegamy świat i ludzi, w tym naszego partnera. Nierzadko związki, które „dorastały” razem, rozpadają się, ponieważ partnerzy „wyrośli” z siebie.

Czy warto walczyć o miłość?

Zastanawiacie się, czy warto walczyć o miłość? Zanim odpowiesz na to pytanie, powinnaś dobrze zastanowić się nad tym, czym jest dla ciebie związek z tą osobą. Nierzadko jesteśmy w toksycznych związkach, które wyniszczają nas, a my nawet o tym nie wiemy. Jeżeli czujesz, że osoba, z którą jesteś, traktuje cię z szacunkiem, nie wykorzystuje cię, nie poniża – walcz. Jeżeli będąc z tą osobą, czujesz się lekko, dobrze, czujesz się doceniana, wartosciowa – walcz. Walcz o miłość zawsze wtedy, kiedy czujesz, że bycie z daną osobą uskrzydla cię i wynosi cię o poziom wyżej jako człowieka – jeżeli twój partner sprawia, że czujesz się świetnie, będąc sobą, jeżeli możesz być sobą i nie musisz ukrywać swojego cienia – walcz.

Kiedy nie warto walczyć o związek?

Czasami lepiej odpuścić i przestać walczyć o miłość. Jeżeli czujesz, że przeżywasz kryzys i nie wiesz, co masz dalej z tym wszystkim zrobić, poniżej znajdziesz 10 sygnałów, że wasz związek nie jest wart tego, by go dalej ciągnąć.

1.Brak szacunku

Kiedy nie warto walczyć o związek? Na pewno wtedy, gdy twój partner nie okazuje ci szacunku. Kiedy nawet przy znajomych twój ukochany nie okazuje ci szacunku, źle się do ciebie odnosi i po takiej interakcji czujesz się jak zgnieciona i niepotrzebna kartka papieru – to znak, że czas ruszyć dalej i związać się z kimś, kto będzie traktował cię jak najdroższą papeterię ;).

2.Nie jesteś wystarczająca

Czujesz, że nie jesteś wystarczająca w oczach partnera? Może wielokrotnie dawał ci do zrozumienia, że jesteś niewystarczająco dobra, ładna, szczupła; niewystarczająco dobrze gotujesz, niewystarczająco dobrze odnajdujesz się w gronie jego znajomych? Jeżeli czujesz, że cokolwiek robisz, robisz to nie tak, jakby chciał tego twój partner, mimo że się starasz – to nie ty tu jesteś problemem.

3.Przemoc

Czy w twoim związku doszło do aktów przemocy? Jeżeli zdarzyło się, że twój partner cię uderzył lub stosował wobec ciebie przemoc psychiczną – wcale nie musisz tego znosić – pamiętaj, że musisz sama zadbać o ciebie, ponieważ nikt tego nie zrobi, a już na pewno nie twój partner.

4.Zdrada

Jeżeli twój parter cię zdradził i wiesz, że zrobi to znów, ponieważ od jakiegoś czasu zachowuje się dziwnie i wraca coraz później z pracy – to znak, że może czas znaleźć kogoś, komu twoja obecność będzie wystarczała w zupełności.

5.Różne priorytety

Czy zauważyłaś, że ty i twój partner od jakiegoś czasu zmierzacie w innym kierunku? Może byliście ze sobą tyle czasu, że zorientowałaś się, że tak naprawdę to chcecie różnych rzeczy – macie dwie odmienne wizje życia i przyszłości.

6.Brak zaufania

Nie potrafisz mu zaufać, ponieważ nie raz, nie dwa cię oszukał. Wiesz, że zrobi to znowu.

7.Ciągłe spięcie

To już nie tylko kryzys w , ale ty od dawna nie czujesz się dobrze w jego towarzystwie – nie potrafisz się wyluzować, odczuwasz ciągłe spięcie i strach przed tym, że zrobisz coś, co mu się nie spodoba. Nie czujesz się swobodnie, kiedy jesteś z nim. Czy to grzech, że odczuwasz ulgę, kiedy on wyjeżdża na biznesowe spotkania za miasto?

8.Nie kochasz go

Po prostu go nie kochasz. I kropka.

9.Rodzinne gestapo

Czy czujesz, że jego rodzina wtrąca się w wasz związek aż zanadto? Jego mama cały czas cię krytykuje i nie dostrzega, jak bardzo się starasz? Jeżeli rodzinne gestapo twojego ukochanego nie odpuszcza, nie łudź się, że to się zmieni.

10.Okropny seks

Może to i przyziemna kwestia, ale niezmiernie ważna – jeżeli nie potraficie dopasować się w łóżku i nie jest to kwestia braku rozmowy czy doświadczenia, ale najnormalniej w świecie nie odczuwacie łóżkowej kompatybilności – to może nie warto się męczyć?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Kryzys w związku

Jeżeli rodzinne gestapo twojego ukochanego nie odpuszcza, nie łudź się, że to się zmieni.

Kryzys w związku

Nie czujesz się swobodnie, kiedy jesteś z nim.

Kryzys w związku

Może byliście ze sobą tyle czasu, że zorientowałaś się, że tak naprawdę to chcecie różnych rzeczy – macie dwie odmienne wizje życia i przyszłości.

Kryzys w związku

Może wielokrotnie dawał ci do zrozumienia, że jesteś niewystarczająco dobra, ładna, szczupła.

Kryzys w związku

Po prostu go nie kochasz. I kropka.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak się ubierać po 45 roku życia? Świat mody stoi otworem!
  2. Znaki zodiaku, które w NOWY ROK powinny wkroczyć z TYMI postanowieniami
  3. Jak się ubrać żeby spodobać się chłopakowi? Poznaj jego gust!

źródło: polki.pl, wysokieobcasy.pl, poradnikzdrowie.pl, kobietapo30.pl, facetopo40.pl, zwierciadlo.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Nowości

Pracował w policji. Powiedział o poszukiwaniach zaginionego małżeństwa, mało kto wiedział, że tak to wygląda
Czytaj więcej >

Nowości

Nie żyje Jacky Oh, miała tylko 32 lata, osierociła trójkę dzieci. Przed śmiercią udała się w jedno miejsce
Czytaj więcej >

Nowości

Kajetan P. nie miał skrupułów, dopuścił się najgorszego. Wreszcie usłyszał wyrok
Czytaj więcej >

Nowości

Ostatni partner Ewy Demarczyk zobaczył jej grób i wpadł we wściekłość. Skandaliczne, co się tam pojawiło
Czytaj więcej >

Nowości

Wyszło na jaw, co właśnie dzieje się z Justyną Kowalczyk. Po śmierci męża zobaczyliśmy ją z synkiem
Czytaj więcej >

Nowości

Zaginione małżeństwo chciało pozbyć się dzieci? Porażające doniesienia o ich intencjach
Czytaj więcej >
Barbara Ruppel

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Nowości

Nowości

Wiktoria Wihan

Justyna Kowalczyk pokazała nieznane dotąd zdjęcie z prywatnego archiwum. Patrzymy i nie możemy uwierzyć, że Kacpra już nie ma
Czytaj więcej >
Nowości

Wiktoria Wihan

Niebywałe, na co zdecydował się ojciec Kamilka z Częstochowy. O jego decyzji mówi już cała Polska
Czytaj więcej >
Nowości

Sara Karmańska

Watykan o stanie zdrowia papieża Franciszka. Niezbędna była operacja, odwołano audiencje
Czytaj więcej >
Nowości

Sara Karmańska

Tragiczna śmierć pary, znaleziono ich w mieszkaniu. Cała Polska w szoku po mrożących doniesieniach
Czytaj więcej >
Nowości

Wiktoria Wihan

Reporterzy "Uwagi!" dotarli do sąsiadów zaginionego małżeństwa. Ujawnili o ich związku przykre informacje
Czytaj więcej >
Nowości

Wiktoria Wihan

Nie mieści się w głowie, co na pasku pokazała TVP Info podczas marszu. Granica została przekroczona?
Czytaj więcej >
Nowości

Wiktoria Wihan

Justyna Kowalczyk pokazała nieznane dotąd zdjęcie z prywatnego archiwum. Patrzymy i nie możemy uwierzyć, że Kacpra już nie ma
Czytaj więcej >
Nowości

Wiktoria Wihan

Niebywałe, na co zdecydował się ojciec Kamilka z Częstochowy. O jego decyzji mówi już cała Polska
Czytaj więcej >
Nowości

Sara Karmańska

Watykan o stanie zdrowia papieża Franciszka. Niezbędna była operacja, odwołano audiencje
Czytaj więcej >
Nowości

Sara Karmańska

Tragiczna śmierć pary, znaleziono ich w mieszkaniu. Cała Polska w szoku po mrożących doniesieniach
Czytaj więcej >
Nowości

Wiktoria Wihan

Reporterzy "Uwagi!" dotarli do sąsiadów zaginionego małżeństwa. Ujawnili o ich związku przykre informacje
Czytaj więcej >
Nowości

Wiktoria Wihan

Nie mieści się w głowie, co na pasku pokazała TVP Info podczas marszu. Granica została przekroczona?
Czytaj więcej >