Ksiądz zorganizował drogę krzyżową w czasie panującej pandemii koronawirusa. W procesji wziął udział tłum ludzi. Przejaw odwagi czy skrajna nieodpowiedzialność?

Z dnia na dzień restrykcje na świecie i w Polsce są coraz bardziej radykalne. Liczba chorych na koronawirusa gwałtownie rośnie, służby zdrowia nie nadążają z pracą, rządzący rozpaczliwie próbują zapobiec kryzysowi. W tej ciężkiej dla wszystkich sytuacji najważniejsza jest ludzka solidarność, empatia i odpowiedzialność. Aby powstrzymać szybko rozprzestrzeniającego się wirusa, rząd wprowadził zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób. Nie wszyscy jednak traktują poważnie nowe obostrzenia.

Ksiądz nie zważa na zakazy, organizuje drogę krzyżową

W piątek o godzinie 18 spod kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskiej Zielonce, w powiecie wołomińskim, ruszyła droga krzyżowa. Brali w niej udział nie tylko księża, lecz także pomagający im ministranci, jak również tłum wiernych. Przechodnie nie wierzyli własnym oczom, tym bardziej że niedawno wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób.

Nowe obostrzenia są niezbędne, aby ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, zyskać na czasie i przede wszystkim uratować jak największą liczbę osób. Nie wprowadzono jeszcze radykalnej kwarantanny, ale znacznie ograniczono możliwości spotykania się i wychodzenia na zewnątrz. Z tego powodu, obserwujący piątkową procesję ludzie, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Sprawa szybko została zgłoszona na policję.

  1. Przenigdy go nie lekceważ. 1 rodzaj kaszlu wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem
  2. Polska pielęgniarka ujawniła gorzką prawdę. Przed wejściem do szpitala musi robić upokarzającą rzecz, hańba
  3. Nie żyje 108-letnia Brytyjka. Jako dziecko przeżyła grypę Hiszpankę, zabił ją koronawirus

Czy ksiądz dostanie karę?

W związku z tym, że został złamany jeden z obecnie najważniejszych zakazów, ksiądz, jako organizator, może zostać ukarany kwotą nawet do 5 tys. zł.

– W tej chwili trwają czynności wyjaśniające w tej sprawie. Wobec osoby odpowiedzialnej za to zdarzenie mogą być wyciągnięte konsekwencje w postaci pouczenia, mandatu karnego do 500 zł lub skierowania sprawy do sądu, który może orzec 5 tys. zł kary zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia – powiedział asp. szt. Tomasz Sitek z wołomińskiej komendy dla portalu SuperExpress.pl.

Modlitwa to dla wielu osób jeden z niezbędnych elementów życia, trzeba jednak pamiętać, że w obliczu siejącej grozę pandemii, rozsądniejsze będzie okazanie ludzkiej solidarności i pozostanie w domu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ksiądz
fot. wikipedia.org/Kościół św. Mikołaja

Zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób obejmuje także msze. Wyjątek stanowią obrzędy religijne, podczas których może się zgromadzić 5 osób, nie licząc osób sprawujących obrzędy.

ksiądz
fot. senlay, pixaby.pl

Księdzu grozi kara grzywny za złamanie zasady kwarantanny dotyczącej zgromadzeń. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Chroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowieka
  2. Eksplozja samolotu medycznego za granicą. Wszyscy pasażerowie i załoga zginęli
  3. Włóż tabletkę do zmywarki do piekarnika i poczekaj na efekt. Trik sprawi, że zaniemówisz z wrażenia
  4. Szczeniaki mogą kosztować fortunę. Oto 5 najdroższych ras psów w Polsce, ostatnia zaskakuje
  5. Dziewczyna źle się czuła, ale lekarze nie potrafili jej pomóc. Na diagnozę czekała 20 lat, prawda była porażająca
  6. GIS przekazał porażającą informację ws. zakażonych. Chodzi o młodych ludzi

źródło: se.pl

Poprzedni artykułPo epidemii może nas zalać fala rozwodów. ”Większość Polaków wyjdzie z tego psychicznie poharatana”
Następny artykułTwój kot wysyła ci chociaż 3 z 9 sygnałów? Musi cię bardzo kochać, mało kto ma 9/9
Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka wszelakich podróży, kuchni włoskiej, kryminałów i astronomii. W wolnych chwilach z niecierpliwością planuje kolejne wyjazdy.