Księża, kościół i kwestia podatków to temat, który wzbudza wiele kontrowersji, i na który dzieli wielu Polaków. Czy waszym zdaniem duchowni powinni płacić większe podatki? Co w kościele jest opodatkowane, a co nie? Jak się okazuje, według badania panelu Ariadna dla portalu Money.pl, blisko połowa Polaków twierdzi, że księża nie płacą podatków. Sprawa ma się jednak nieco inaczej. 

Księża, nie tylko katoliccy, muszą płacić podatki, choć nieco w innej formie, i w praktyce, są one naprawdę nieduże. Czy waszym zdaniem, duchowni powinni płacić większe podatki?

Czy księża płacą podatki?

Księża płacą podatki. Jak dowiadujemy się z Money.pl, duchowni, zarówno katoliccy jak i innych wyznań, są zobowiązani do płacenia podatków, jednak robią to w nieco innej formie, bo formie ryczałtu. 

– W praktyce podatki płacone ryczałtem są na tyle nieduże, że nie ma to większego znaczenia. Urząd skarbowy na podstawie ustawy ustala kwotę kwartalnego podatku dla osoby duchownej. Wysokość zależy od wielkości parafii. Proboszczowie w 2019 r. zapłacą od 434 zł do 1559 zł zryczałtowanego podatku kwartalnie. Pierwsza stawka obowiązuje w najmniejszych parafiach, do 1000 osób. Najwyższa dotyczy parafii z więcej niż 20 tysiącami osób. Stawek jest aż 16 – czytamy na łamach portalu. 

Czy księża powinni płacić większe podatki?

Zdaniem wielu Polaków, księża powinni płacić większe podatki. Jak się okazuje, duchowni, którzy zajmują się jeszcze inną pracą, jak praca katechety czy kapelana w wojsku, policji, szpitalu czy straży pożarnej, płacą normalne podatki i tak jak my wszyscy, mogą skorzystać z ulg podatkowych.

Nie zmienia to jednak faktu, że pieniądze zebrane na tacę, podczas kolędy czy za chrzty oraz inne ceremonie, są zwolnione od podatku, a kwestia pensji księży jest zależna od samej parafii i ilości wiernych. Czy powinno to ulec zmianie i duchowni powinni płacić większe podatki? Chcemy poznać waszą opinię w sprawie, która wciąż wywołuje w Polsce wiele kontrowersji, a zdania na jej temat są mocno podzielone. 

Poprzedni artykułDopiero teraz wyciekło, jak Kaźmierska została „królową życia”. Czy Conan jej wybaczył? Wszystko stało się nagle
Następny artykułFatalne informacje dla tysięcy Polaków. Zacznie się już za kilka godzin i potrwa do 30 września, będą zrozpaczeni
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.