Kształt ciała stanowi nieodłączny element twojego wizerunku. Spójrzmy prawdzie w oczy — wnętrze się liczy, jednak nowo poznane osoby najpierw zwracają uwagę na twoją prezencję. Czy jest to etyczne, by oceniać innych po wyglądzie? A może jest to wpisane w ludzką naturę? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na te i inne nurtujące cię pytania.

Kształt ciała. Co mówi o tobie? Bądźmy szczerzy — chociaż najważniejsza jest osobowość, to wygląd odgrywa równie ważną rolę. Najnowsze badania pokazują, że osobowość innych osób można ocenić po kształcie ciała. Sylwetki określają nie tylko kształt naszego ciała, lecz także pewne cechy osobowości. Jakie? Tego dowiecie się, gdy przeczytacie ten artykuł. 

Co kształt ciała mówi o tobie?

Sylwetka determinuje nasze cechy charakteru, a ludzki mózg potrzebuje zaledwie kilku sekund, by dokonać oceny. Robimy to podświadomie. Oczywiście bardzo często negatywne opinie są krzywdzące i niesprawiedliwe i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Przyznajcie się: czy chociaż raz nie oceniliście kogoś po wyglądzie? To było czysto retoryczne pytanie, bo przecież każdy z nas to robi :). Nie ma w tym niczego złego, dopóki z tego powodu nikomu nie dzieje się krzywda. 

Okazuje się, że anatomia człowieka ma wpływ na ocenę twojej psychiki. Bardzo często zdarza się, że ocena jest mylna, podyktowana kilkosekundowym spojrzeniem. Naukowcy udowodnili, że przy konstruowaniu oceny danej osoby, nie musi zostać wypowiedziane żadne zdanie. Kwestia aparycji odgrywa największą rolę. Jednak nie wchodzimy w interakcje z samą twarzą: ciało ma równie istotne znaczenie.

Czy masz świadomość tego, że wystarczy zaledwie kilka sekund, by stworzyć opinię na temat nowo poznanej osoby?

Dlaczego się tak dzieje?

Odpowiedź na to pytanie znaleziono w Princeton, w stanie New Jersey. Znany psycholog ze Stanów Zjednoczonych, Alexander Todorov po wieloletnich badaniach społecznych i psychologicznych, opublikował książkę pod tytułem Face Value: The Irresistible Infuence of First Impressionss. Todorov dowiódł w niej, że każdy człowiek podświadomie ocenia nowo spotkanych ludzi. 

Czy kształt ciała określa osobowość?

Uznano, że osoby o większej wadze częściej są postrzegane krytycznie. Były uznawane za mniej kompetentne, bardziej niedbałe i gorzej zorganizowane. Czy to słuszne teorie? Oczywiście, że nie, jednak w świadomości społeczeństwa te informacje mogą mogą mieć znaczenie. 

Kształt ciała — podsumowanie

Nie bez znaczenia w ocenie innych ludzi jest kontekst kulturowy, psychologiczny i społeczny. Ciężko wyrwać się z zakorzenionych schematów, jednak pamiętajmy, że głównie o człowieku świadczy charakter, a nie wygląd. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kształt ciała
unslash.com — Liel An

Istnieje przekonanie, że kształt ciała może nam pomóc albo zaszkodzić w relacjach z innymi ludźmi.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułNajseksowniejszy facet 2018. Kim jest?
Następny artykułModele damskich kurtek zimowych, których nienawidzą faceci! Istnieje cała lista zakazanych