Które psy mają włosy? Pies ma włosy czy sierść? Ta wiedza może być dla ciebie bardzo przydatna. Szczęściarze nie muszą wybierać, jednak alergicy owszem. Włosy uczulają mniej niż sierść. Niekiedy wybór rasy będzie kluczowy i konieczny, jeżeli pragniesz mieć swojego pupila.

Które psy mają włosy? Jakie są ich zalety? Mówi się, że psy, które mają włosy zamiast sierści, są dobre dla alergików. Należy pamiętać, że włochaty pies, to konieczność jego regularnej pielęgnacji. Sprawdź, który czworonożny przyjaciel będzie najlepiej przystosowany do twojego otoczenia. 

Które psy mają włosy?

Alergicy nie mają lekko i w życiu nie mogą pozwolić sobie na wszystkie przyjemności. Niektórzy są zmuszeni do porzucenia własnych marzeń, w tym o czworonożnym przyjacielu. Mówi się, że psy, które mają włosy nie sierść, uczulają mniej. Ile w tym prawdy? Najbardziej uczula to, co osiada na sierści i włosach, są to mikroskopijne elementy skóry, które dostają się do oczu i nosa. Prawdą jest, że im pies mniej linieje, tym mniej uczula. Które psy mają włosy? Z reguły psi przyjaciele, które mają włosy, linieją mniej. Nie bez powodu więc mówi się, że rasy psów, które mają włosy zamiast sierści, są bardziej przyjazne dla alergików.

Nie należy jednak kierować się wyłącznie tym, bo jak wiadomo, bywa różnie. Każdy z nas będzie reagował inaczej, dlatego, zanim zdecydujesz się wziąć psa, zbadaj się, czy nie jesteś uczulony na jego naskórek. Dobrą radą dla ciebie, będzie spędzenie z nim trochę czasu przed kupnem i sprawdzenie, czy wywołuje u siebie reakcje alergiczne. Pamiętaj, że po oddaniu psa, nie będzie on wiedział, dlaczego traci właściciela, będzie zdezorientowany i mniej ufny. 

Psy, które nie mają sierści, tylko włosy

Sznaucer miniaturowy

Sznaucery charakteryzują się tym, że zamiast sierści mają włosy. Rzadko, kiedy linieją i gubią włosy. Sprzyja to ogólnemu porządkowi w domu. Mówi się, że są dobre dla alergików, jednak są wyjątki. Szancery to bardzo przyjazne psy, są inteligentne i szybko się uczą. Są ruchliwe, można je trzymać w domu, jednak warto wyprowadzać na spacery, gdzie będą mogły się wybiegać. Pieski nie lubią czesania i zabiegów pielęgnacyjnych, są bardzo intuicyjne i wiedzą, kiedy ich to czeka. Nie lubią też dotykania ich łapek, nie reagują na to agresywnie, jednak je zabierają. Posiadając sznaucera, trzeba szczególnie dbać o jego grzywę, bo za długa ogranicza jego widoczność, a za krótka może powodować wady wzroku, spowodowane dostawaniem się zbyt dużej ilości światła. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Psy te mają silny charakter, mimo że poddają się osobie dominującej, to niekiedy potrafią z nią walczyć o władzę. Jeżeli coś im nie pasuje, pokazują to. Nie boja się większych psów, są niesamowicie odważne. Chociaż charakterystyka jego charakteru może przypominać psa bojowego, to jest on niezwykle przyjazny. Raczej nie zdarza się, aby gryzł lub atakował innych. Bardzo lubi pochwały w postaci smakołyków. 

Shih Tzu

Jakie rasy psów mają włosy? Shih Tzu jest uwielbiany przez kobiety. Dlaczego? Największą zaletą jest rozmiar, słodki pyszczek i nawyk utrzymywania czystości wokół siebie. Shih Tzu to bardzo przyjazne zwierzęta, lubią towarzystwo, głaskanie i pieszczoty. Lubią też przesiadywać na kolanach swojego właściciela. Niewinny wygląd odzwierciedla ich charakter, są przyjazna zarówno dla ludzi, jak i innych psów. Można je posiadać w każdych warunkach, bo nie potrzebują dużo ruchu. W trakcie domowych zabaw mogą rozładować swoją energię, dlatego poleca się Shih Tzu również rodzinom z małymi dziećmi.

Decydując się na tę rasę, trzeba mieć na uwadze, że wymaga częstej pielęgnacji, szczególnie w okolicach oczu. Wiązanie im małego kucyka na głowie nie jest upodobaniem właściciela, a przymusem, który uratuje psa od chorób oczu. Problemem jest częste łzawienie i tworzenie się zacieków, które również trzeba regularnie przemywać. Należy dbać o jego włosy i często je rozczesywać, przy pomocy drewnianej szczotki z drucikami. Zaniedbując pielęgnację, szybko będą tworzyć się kołtuny, które można usunąć, tylko za pomocą nożyczek.

Chihuahua – charakter

Które psy mają włosy zamiast sierści? Oczywiście Chihuahua, które również są pociechami kobiet. Malutkie psy, nazywane też kieszonkowymi, świetnie odnajdują się w towarzystwie. Są niezwykle łagodne i delikatne, dodatkowo nie potrzebują dużo ruchu. Ich waga nie osiąga więcej niż 3 kilogramy. Przez swoją drobną budowę szybko marzną, dlatego warto zaopatrzyć się w sweterek dla psa, już w okresie jesieni. Są inteligentne i łatwe do wytrenowania. Rodziny z dziećmi powinny uważać, bo mimo że pies lubi małe towarzystwo, to łatwo jest mu zrobić krzywdę. Nie poleca się kupna psa, rodzinom z małymi dziećmi. Chihuahua nie lubi przebywać bez właściciela, dlatego często jest zabierany w torby lub koszyki. 

Yorkshire Terrier

Część z nas kocha małe psy, które mają włosy, dlatego w tym gronie znajdzie się także Yorkshire Terrier, pospolicie nazywany Jorkiem. Ich masa ciała jest nieco większa od rasy Chihuahua. Jeżeli nie są uczone od początku życia, mogą przyprawić właścicielowi trochę problemów. Podstawową czynnością, jaką powinien zrobić właściciel, jest pokazanie pieskowi, kto w domu dominuje. Inaczej może być psotliwy i hałaśliwy, należy mieć do nich indywidualne podejście. Jorki na ogół są wesołe i rozrywkowe, lubią ruch, ale nie wymagają długich spacerów. Lubią towarzystwo ludzi, niekiedy nawet bardziej niż innych ras psów. Są bystre i szybko uczą się nowych, pokazowych sztuczek. Jak pielęgnować Jorki? Należy oswajać je z czesaniem i kąpielą już od najmłodszych lat życia, inaczej w późniejszym okresie może się buntować. Trzeba mieć na uwadze, że rasa ta posiada silny temperament i mimo przyjaźni z człowiekiem, może stawiać opór. 

Chiński grzywacz

Ich wygląd może niektórych śmieszyć. Dostojny piesek, który na grzbiecie jest prawie łysy, ma na łapkach, głowie i ogonie ma duży puch. Może przypominać małego lwa. Grzywacze mają bardzo proporcjonalną budowę, osiągają wysokość do 33 centymetrów. Rozróżnia się dwa typy Chińskich grzywaczy-jelonek i kuc, wprawdzie różnią się tylko budową, ale też w niedużym stopniu. Pierwszy jest lekko kościsty, drugi bardziej krępy. Lubią ruch. Można je trzymać w domu, pod warunkiem częstych spacerów. Nie poleca się ich osobom starszym, które będą ograniczać ich spacery. Psy są inteligentne, lubią uczyć się nowych trików. Bezwłosa odmiana, której grzbiet i brzuch nie jest pokryty włosami, wymaga szczególnej pielęgnacji. Tak jak w przypadku skóry człowieka, skóra psia także jest narażona na czynniki zewnętrzne. Latem nie należy zostawiać psa na słońcu, bo mogą wystąpić oparzenia słoneczne. Niekiedy mogą występować alergie skórne, dlatego często należy oglądać skórę psa. 

West Highland White Terrier

Te rasy nie są duże, osiągają wysokość około 25 centymetrów, charakteryzują się białą maścią i lekko kręconymi włosami. Również są przyjacielskie, jednak w obecności nieprzyjaciół nie dadzą sobie w kasze dmuchać. Mimo że w obecności ludzi są przyjacielskie, to widząc swojego wroga, budzi się w nich agresor. Mogą szczekać i pokazywać wyższość. Na ogół są bardzo bystre, szybko się uczą i dostosowują do nowych warunków. Ich historia sięga już XVII wieku, kiedy były tresowane do polowań na szczury i myszy. Jak każda rasa, ten też ma swoje wady zdrowotne, mogą występować choroby nerek.

Podsumowanie 

Które psy mają włosy? Rasy psów, które mają włosy zamiast sierści, nie zawsze będą dobre dla alergików. Prawdą jest, że człowieka uczulają mikroskopijne cząsteczki, które osadzają się na sierści i włosach. Jeżeli myślisz o zakupie psa, który ma włosy, musisz pamiętać, że wymaga on szczególnej pielęgnacji. Jakie psy mają włosy? Do tej grupy należą stosunkowe małe psy takie jak Sznaucer miniaturowy, West Highland White Terrier, Shih Tzu, Chihuahua Charakter i Yorkshire Terrier. Wszystkie z nich są towarzyskie, zaletą jest także to, że dostosowują się do warunków domowych. Nie znaczy to, że nie potrzebują ruchu, codzienne spacery są konieczne. Rodziny z dziećmi powinny uważać na Chihuahue i Jorki, gdyż małe dzieci mogą zrobić im krzywdę. 

Które psy mają włosy? ZOBACZ GALERIĘ: 

Które psy mają włosy
Fot. instagram.com/leao.margot 

Chińskie grzywacze to charakterystyczne psy, mimo że swoim wyglądem odstają od reszty wymienionych, to też są bardzo przyjacielskie. 

Które psy mają włosy
Fot. unsplash.com 

Chihuahua to pieski, które szybko marzną. W okresie jesieni dobrze jest im kupić ubranie.

Które psy mają włosy
Fot. unsplash.com 

Nie poleca się zakupu Chihuahua rodzinom z małymi dziećmi. 

Które psy mają włosy
Fot. unsplash.com 

Yorkshire Terrier potrafi pokazać swój charakterek, jeżeli nie zacznie być odpowiednio wcześniej uczony.

Które psy mają włosy
Fot. unsplash.com

West Highland White Terrier nie pozwoli wejść sobie na głowę psim rywalom. Na ogół jest bardzo towarzyski. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nie wyrzucaj ich na śmietnik. Meble z PRL znów w modzie, możesz na nich dużo zarobić
  2. Chory kot trafił do weterynarza. Lekarz nie był przygotowany na to, co znajdzie pod jego skórą
  3. Pies zniknął na kilkanaście godzin. Gdy właścicielka zobaczyła nagranie z kamer, osłupiała
  4. Mężczyzna zmarł w skutek nowotworu, po 15 min odszedł również jego pies. Bliscy są poruszeni
  5. Pies wiedział, że to jest zakazane, ale nie wiedział o ukrytej kamerze. Gdy pani wyszła, zaczęło się
  6. Właścicielka była zaniepokojona, bo adoptowany pies ciągle warczał na drzwi. Chwilę później odkryła przerażającą prawdę

 

 

 

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Studiowała dziennikarstwo i komunikację społeczną na UMCS-ie w Lublinie. Dzieli swoje zainteresowania między muzyką a lifstylem. Jej ulubioną formą rozrywki jest granie jako techno DJ. Za swoje mocne cechy uważa otwartość i towarzyskość. Lubi poznawać nowych ludzi, którzy ją inspirują i dają motywację do zagłębiania w tematy, dotąd jej nieznane.