Które psy żyją najdłużej? Średnia długość życia psa waha się od 10 do 13 lat. Są jednak rasy, które znacznie przekraczają tę granicę. Czy kundelek żyje dłużej od rasowego pieska? Które rasy żyją najdłużej? Jeśli chcecie wiedzieć, jakie psy mają najdłuższą żywotność, zapraszamy was do poniższego artykułu. 

Które psy żyją najdłużej? Chihuahua, shih tzu, czy może pudel? Który z psich przyjaciół będzie nam towarzyszył najdłużej? Wspomnimy również o tym, co wpływa na długość ich życia, a także jak należy liczyć wiek w „psich latach”.

Które psy żyją najdłużej? 

Jak przeliczać psie lata na ludzkie? 

Utarło się, iż wiek psa liczy się w ludzkich latach, zwiększając ich sumę siedmiokrotnie. W obecnych czasach nie jest to zbyt wiarygodny wskaźnik. Które psy żyją najdłużej? By prawidłowo ustosunkować się do tego zagadnienia, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość psa. Do dwóch lat, czworonogi wszystkich raz właściwie rozwijają się tak samo. Od tego wieku zaczęto stosować inny wyznacznik.

Przyjęło się, że małe rasy, po ukończeniu drugiego roku życia należy traktować w odniesieniu 5 lat ludzkich. Wiek średnich piesków mnoży się sześć razy, natomiast dużych siedem. Wiadomo, jest to wyłącznie przybliżona metoda pomiaru psiego wieku. Osobą, która jest upoważniona do tego, by najlepiej odczytać wiek naszego psa, jest weterynarz. To on, spoglądając na stan zębów naszego pupila, a także ilość siwych włosów, poda najbardziej dokładne przybliżenie.

Chihuahua

Na samym szczycie naszego zestawienia znajduje się pies o rasie chihuahua. Dla wielu osób z pewnością zaskakujące, ale żywotność tego psa to aż 18-20 lat. Choć sama rasa nazywana jest najmniejszym psem świata, a ich waga wynosi około 3 kg, ich organizmy są bardzo wytrzymałe. Nie muszą się one również borykać z chorobami genetycznymi i mają bardzo dużą zdolność przystosowywania się do skrajnych warunków atmosferycznych. Jedyne problemy, jakie napotykają na swej drodze dotyczą problemów z uzębieniem oraz hiperglikemii. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Pudel

Jaki pies żyje najdłużej? Ta archaiczna już odmiana psa, której pochodzenie szacuje się już na przełomie starożytności, jest w stanie przeżyć od 15 do nawet 25 lat. Słyną one z niesamowitej inteligencji, stąd też cechują się bardzo szybką i wysoką przyswajalnością wielu sztuczek. Niestety, właśnie z tego względu, przez wiele lat miały one swoje miejsce również w cyrku. Na całe szczęście, czasy te już przeminęły, a psy mogą cieszyć się beztroskim życiem. 

Które psy żyją najdłużej? 

Shih tzu 

Dosłowne tłumaczenie tego gatunku psa to po prostu „pies-lew”. Wbrew wspomnianej nazwie, nie są to wcale psy obronne. Charakteryzują się przyjaznym usposobieniem i wielkim oddaniem. Ich znak rozpoznawczy to z pewnością długie, delikatnie zachodzące na oczy włosy, które właściciele często upinają w fikuśny kucyk. Które rasy psów żyją najdłużej? To zwierzę, dedykowane osobom, które w psie chcą odnaleźć przyjaciela, żyje nawet od 15 do 20 lat. 

Jamnik 

Jamnik to kolejna rasa psa, którą cechuje dosyć długa żywotność. Początkowo stworzone do wypędzenia z nor innych zwierząt, dzisiaj zyskują popularność jako psy typowo kanapowe i towarzyskie. Ich sporym mankamentem są problemy z kręgosłupem. Wynika to z ich dosyć specyficznej budowy. Są one nisko osadzone na łapach, jednocześnie będąc naprawdę długie. Z tego właśnie względu należy zwracać szczególną uwagę na to, by nie doprowadzić swojego pupila do otyłości, a także zmuszać ich do częstego wchodzenia i schodzenia ze schodów. Które psy żyją najdłużej? Jeśli wszystkie te aspekty będziemy mieli na szczególnej uwadze, ich długość życia oscyluje w granicach 15/16 lat. 

Owczarek australijski 

Choć sama nazwa może być myląca, psy te wcale nie wywodzą się z Australii, a z zachodniej części USA. Pierwotnie stworzone do pilnowania dobytku, obecnie łatwe do ułożenia, ale jednocześnie bardzo energiczne i wymagające sporego zainteresowania. Które psy żyją najdłużej? Rasa ta cechuje się wysokim intelektem, dlatego przez wielu trenerów wykorzystywana jest do szkoleń, co dla samych psów jest czystą radością. Niestety, z biegiem lat ich wzrok traci na zdrowiu. Okazy zdrowia żyją około 15-18 lat. Jest to kolejna rasa, która cechuje się dosyć długim żywotem. 

Cockapoo

Jeśli nie mieliście okazji słyszeć o tej rasie psa- nic dziwnego. Jest to rasa hybrydowa, stosunkowo nowa, powstała ze skrzyżowania pudla i cocker spaniela. Swoją największą popularność psy zyskały zdecydowanie w Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Ich przyjazne usposobienie zyskało ogromną sympatię wśród wielu rodzin. Kwestią, która dla wielu może być problematyczna, jest ich wzmożona lękliwość. Jaki pies żyje najdłużej? Jednak to właśnie towarzystwo właściciela i ciężka praca są w stanie ten problem zwalczyć. Ich średnia długość życia to około 16-18 lat. 

Owczarek szkocki

Które psy żyją najdłużej? Collie, bo tak również nazywa się ten rodzaj psa, znany jest na całym świecie. Ogromną popularność zyskał wraz z pojawieniem się na kinowych ekranach filmu pt.: „Lassie, wróć!”. Te długowłose owczarki są jednak dosyć wymagającą rasą. Ich niekończące się pokłady energii wymagają od właścicieli dużego zaangażowania i poświęcania psu uwagi. Psy są w stanie żyć od 14 do 16 lat. Przez tyle czasu z pewnością bardzo się do nich przywiążemy. 

Szpic miniaturowy 

Jest to niewielki pies, zakwalifikowany do typu lisowatego. Swą popularność zyskał w XIX wieku, kiedy brytyjska królowa Wiktoria absolutnie się nim zauroczyła, w trakcie wizyty po Włoszech, zabierając jednego z nich ze sobą. Są to psy bardzo przyjazne i radosne. Ich urocze pyszczki zyskały wielbicieli na całym świecie. Ich miniaturowe rozmiary sprawiają, że przemieszczanie się z psiakiem nie stwarza większych problemów, a spędzanie z nimi czasu to czysta przyjemność. Które psy żyją najdłużej? Średnia długość życia tej razy mieści się w przedziale od 14 do 16 lat. Całkiem sporo jak na tak malutkiego pieska, nieprawdaż? 

Każda z ras jest na swój sposób piękna i unikatowa. Wiele osób jednak bardzo przywiązuje się do zwierząt, których są właścicielami. To zestawienie stworzyliśmy właśnie z myślą o takich ludziach. Angażujących się w wychowanie swojego pupila, spędzanie z nim jak najdłuższej ilości czasu, zabawę i dbanie o niego. Warto jednak pamiętać, iż umieściliśmy tu wyłącznie szacunkowe lata życia poszczególnych psów. Szansa na to, iż dożyją one znacznie dłuższego wieku, z pewnością jest całkiem spora!

Które psy żyją najdłużej? ZOBACZ ZDJĘCIA:

Które psy żyją najdłużej
unsplash.com Alicia Gauthier

Chihuahua to pies, którego średnia długość życia wynosi od 18 do 20 lat.

Które psy żyją najdłużej
instagram.com ella.collie

Znany na całym świecie pies collie żyją od 14 do 16 lat.

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.