Wybierasz się do lekarza? Ministerstwo Zdrowia niedawno opublikowało ważne instrukcje dot. Internetowego Konta Pacjenta. Jak z niego korzystać, do czego służy, co oferuje? Na portalu znajdziemy wszystkie odpowiedzi na nurtujące pytania i m.in. informację o wyniku testu na koronawirusa czy e-receptę.

Czekasz zbyt długo, aż lekarz wystawi ci zwykłą receptę na twoje stałe leki? A może potrzebujesz skierowania do specjalisty? Te i wiele innych rzeczy związanych z opieką zdrowotną załatwisz online. Jakie inne korzyści płyną z zalogowania się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)?

Lekarz online? Internetowe Konto Pacjenta może ułatwić wiele rzeczy

Niedawno na Twitterze Ministerstwa Zdrowia pojawił się wpis Centrum Zdrowia, który przypomina nam o IKP. Dzięki niemu wiele rzeczy związanych z opieką lekarską uda nam się załatwić bez wychodzenia z domu. Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?

IKP to narzędzie w systemie ochrony zdrowia, którego celem jest ułatwienie pacjentom wygodnego korzystania z cyfrowych usług oraz uporządkowanie wszystkich danych medycznych w jednym miejscu. Bezpłatne konto posiada każdy z nas, kto ma nadany numer PESEL. Wystarczy się tylko zalogować.

IKP udostępnia nam informacje o naszym przeszłym, aktualnym i planowanym leczeniu. Pozwala również na załatwienie szeregu spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni.

Na naszym koncie możemy znaleźć informacje dot. m.in. e-recept, dawkowaniu leku, który przepisał nam lekarz, historii naszych wizyt w przychodniach, e-zwolnieniach, skierowaniach i e-skierowaniach i wiele, wiele więcej.

Poprzez IKP mamy możliwość zmiany lekarza, pielęgniarki, położnej czy upoważnienia kogoś do odbioru naszych recept. Znajdziemy tutaj również informacje o wyniku naszego testu na koronawirusa i kwarantannie. W jaki sposób można się zalogować?

Internetowe Konto Pacjenta: jak się zalogować?

Aby uzyskać dostęp do IKP, trzeba się zalogować. Można to zrobić na kilka sposobów. Najpierw wchodzimy na stronę pacjent.gov.pl i się logujemy. Nie musimy zakładać konta, potrzebujemy tylko elektroniczny podpis.

Możemy to zrobić za pomocą m.in. profilu zaufanego: bezpłatnego, elektronicznego podpisu, dzięki któremu załatwimy również wiele spraw urzędowych.

Bez wychodzenia z domu możemy go załatwić, jeśli jesteśmy klientem bankowości elektronicznej PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platformy Envelo.

Inną opcją jest e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zalogujemy się za pomocą czytnika. Ostatni z możliwych sposobów zalogowania się do IKP to konto bankowe iPKO lub Inteligo, konta internetowego w Pekao SA  lub konta w banku spółdzielczym.

Więcej informacji znajdziecie >tutaj<. Warto obserwować media społecznościowe MZ, na których często pojawia się wiele informacji, o czym niejednokrotnie informowaliśmy, np. >tutaj<.

Zobacz zdjęcie:

lekarz
fot. twitter.com/@CentrumeZdrowia

Ministerstwo Zdrowia i Centrum Zdrowia przypominają o IKP.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródła: twitter.com, pacjent.gov.pl

 

Poprzedni artykułKelnerka zobaczyła, co zostawili klienci na stoliku i pobladła. W jednej chwili straciła grunt pod nogami
Następny artykułJustyna Żyła znowu komentuje swoje małżeństwo. Pokazała wymowne zdjęcie, wbija szpilę skoczkowi
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl