Leki dla seniorów za darmo. Czy takie rozwiązanie w ogóle mogłoby sprawdzić się w Polsce? Z pewnością dla wielu starszych osób taki pomysł byłby bardzo pomocnym rozwiązaniem. Wielu emerytów po prostu nie stać na leczenie coraz droższymi farmaceutykami. Państwo decydując się na taki krok, odciążyłoby budżet seniorów w znaczny sposób, ale czy to możliwe?

Niejednokrotnie słyszymy od starszych osób, że mają zbyt niską emeryturę, by pozwolić sobie na dostatnie życie i leczenie, jakiego potrzebują. W starszym wieku wspieranie organizmu farmaceutykami jest naturalną koleją rzeczy. Emeryci, by zachować zdrowie, wydają znaczną część swojego miesięcznego przychodu. Czy polski rząd zdołałby zdjąć ten kłopot z seniorów?

Leki dla seniorów za darmo – tak czy nie?

Państwo powinno wspierać także starsze osoby, umożliwiając im dostęp do służby zdrowia i leczenia. Opłaty za leki niejednokrotnie przekraczają możliwości budżetowe seniorów. Gdyby więc polski rząd zdecydował się na pomoc starszym w tej kwestii, musielibyśmy zmierzyć się z szeregiem czynników. Jednym z nich byłoby finansowanie leczenia. 

Czy państwo byłoby stać na opłacanie każdego, jednego farmaceutyka? Czy zdecydowałoby się na system dodatków miesięcznych do emerytury, które miałyby pokrywać koszty leków? No i  jak obliczyć wysokość takiego dodatku, skoro potrzeby każdego starszego są zupełnie inne?

Leki dla każdego seniora

Według idealnego scenariusza senior przychodziłby z zaświadczeniem o emeryturze i mógłby kupować potrzebne mu leki po prostu, na koszt państwa. Takie wsparcie oczywiście byłoby nieocenione, ale także wymagałoby idealnego dopracowania. Z pewnością należałoby pomyśleć o ograniczeniach, które niesie za sobą taka decyzja rządu. Leki dla starszych za darmo, to z pewnością powód do podwyższenia cen przez producentów, a więc wyższych cen dla wszystkich, młodszych osób.

Nie ulega jednak wątpliwości, że w tej kwestii należy się pomoc seniorom, którzy jak nikt inny potrzebują wsparcia i docenienia ciężkich lat ich pracy. Z pewnością dałoby się wymyślić rozwiązanie, które choćby w małym stopniu odebrało seniorom zmartwienie o finansowanie swojego leczenia. 

 

Poprzedni artykułDaniel Martyniuk rozpoczął pracę, w życiu nie wpadlibyśmy na jaką. Trzymajcie się mocno
Następny artykułIstny koszmar, ciężarna kobieta umierała na oczach wszystkich. Jej partner transmitował śmierć
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl