Jest wiele opinii o tym, czy myć mięso kurczaka przed gotowaniem. Amerykańscy eksperci ostatecznie wyjaśnili, dlaczego nie powinno się tego robić.

Przyrządzając potrawy z kurczaka często zastanawiamy się, czy surowe mięso należy myć przed gotowaniem. Amerykańska rządowa agencja Centers for Disease Control and Prevention opublikowała stanowisko w tej sprawie.

Mycie surowego mięsa przed gotowaniem jest niebezpieczne

Mycie owoców czy warzyw przed przyrządzeniem jest niezbędne, by pozbyć się zanieczyszczeń czy zarazków. Okazuje się jednak, że sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o mięso.

Naukowcy z amerykańskiej agencji rządowej opublikowali artykuł, w którym apelują, by nie być surowego kurczaka, ponieważ proces ten może spowodować roznoszenie się bakterii na inne produkty i narzędzia kuchenne.

Bakterie, jakie mogą znaleźć się na mięsie z kurczaka, jak Campylobacter jejuni, salmonella czy laseczka zgorzeli gazowej, mocno przywierają do struktury mięsa.

Zwyczajne opłukanie go wodą ich nie usunie. Wręcz przeciwnie – woda zbierze część bakterii z powierzchni mięsa, a rozpryskując się, może przenieść je na wszystko dookoła.

Przyrządzając mięso, należy zadbać o odpowiednią obróbkę termiczną produktu podczas gotowania czy pieczenia, bo bakterie zabije tylko wysoka temperatura.

Poza tym przed i po przyrządzaniu surowego mięsa należy dokładnie umyć ręce mydłem i ciepłą wodą. Warto też używać osobnych desek i noży do krojenia.

Źródło: haps.pl, Twitter

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1.Nie żyje polski sportowiec. 41-latek był legendą w swoim zespole
2.Z zagranicy przyszła paczka. Adresatem Jacek Jaworek
3. Na zdjęciu ukryta jest panda. Tylko 5% osób jest w stanie odnaleźć zwierzę