Grzegorz Walijewski, ekspert IMGW-PIB, gościł w programie „Newsroom WP”. Badacz ostrzega, że smog w powietrzu stanie się coraz bardziej uciążliwy i niebezpieczny dla zdrowia.

Ekspert IMGW ostrzega:

– Po 22 listopada stężenie tych niebezpiecznych substancji w atmosferze zacznie rosnąć. Lepiej w ogóle nie wychodzić wtedy z domu.

Ekspert IMGW: „Smog po 22 listopada stanie się niebezpieczny dla zdrowia”

Grzegorz Walijewski wytłumaczył, że im jest chłodniej, tym stężenie pyłów PM2.5 i PM10 jest coraz wyższe. Przez najbliższe dni zapowiadane są silne wiatry, które oczyszczą powietrze, ale już po 22 listopada sytuacja znacznie się pogorszy.

Ekspert IMGW-PIB odradza wychodzenie z domu w okolicach 22 listopada oraz zaleca ograniczenie aktywności fizycznej na zewnątrz, jeśli stężenie pyłów zawieszonych będzie wysokie:

– Lepiej w ogóle nie wychodzić wtedy z domu. Rozwiązaniem na zewnątrz może być maseczka antysmogowa, ale przy niej gorzej natleniamy nasz organizm, co może doprowadzić do osłabienia.

Grzegorz Walijewski ostrzega, że maseczki antysmogowe utrudniają odpowiednie natlenienie organizmu, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do osłabienia – dlatego jeśli tylko możemy, nie używajmy ich podczas intensywnych treningów.

Jeśli w naszym regionie jest wysokie stężenie pyłów PM2.5 i PM10, lepiej zrezygnować z aktywności na zewnątrz dla własnego bezpieczeństwa.

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego apeluje, by – jeśli naprawdę trzeba wyjść na zewnątrz – sprawdzać stan jakości powietrza w regonie, w jakim się znajdujemy.

– Przed koniecznym wyjściem na zewnątrz polecam sprawdzanie na naszej stronie stanu jakości powietrza.

Źródło: wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Internautka wspomina przypadkowe spotkanie z Kamilem Durczokiem
  2. Oświadczenie szpitala po śmierci Kamila Durczoka. Podano przyczynę śmierci
  3. Na co chorował Kamil Durczok? Dziennikarz lata temu poznał przykrą diagnozę