List, który napisała matka, okazał się ważnym głosem wsparcia i praktycznym poradnikiem dla córki na całe życie. Mama pragnąc dobra swojego dziecka, stworzyła 14 podpunktów, prosząc w nich o właściwe reakcje w konkretnych sytuacjach. Co było powodem napisania listu?

O uświadomienie swojej córki zadbała pewna psycholog, która z miłości do swojego dziecka stworzyła listę 14 praktycznych porad. To szczery list matki, która chciałaby szczęścia swojej pociechy nawet wtedy, gdy już nie będzie jej na Ziemi. W ostatnim z punktów zwraca się do wszystkich potencjalnych czytelników…

List z głębokim przekazem 

Powodem stworzenia listu była sytuacja społeczna. Skala przemocy domowej w byłych krajach socjalistycznych wciąż niepokoi. Dlatego warto uświadamiać młode osoby, jak powinny reagować w takich przypadkach, widząc nawet niewielkie sygnały. One z czasem mogą przerodzić się w coś niebezpiecznego. Tak działa przekraczanie granic. 

To ważne, aby wkraczając w nowy związek, jej córka czuła się bezpiecznie. Co więc powinna zrobić, aby uniknąć niebezpieczeństwa?

– Jeśli tylko zostaniesz uderzona, natychmiast uciekaj i zabieraj swoje rzeczy. Nie wierz w żadne przepraszam, ani wybacz mi. Zachowuj się tak, jakby miało miejsce trzęsienie Ziemi. Jeżeli macie dzieci, zabierz je ze sobą – uczy matka, aby córka jasno stawiała granice i nie dała się wciągać w żadne manipulacje – napisała mama w liście.

– Przemoc to nie tylko napaść fizyczna, może mieć też oblicze psychiczne lub ekonomiczne. Dlatego jeśli zostaniesz upokorzona, poniżona lub brzydko nazwana, od razu reaguj, bo to sygnał, że można Cię wykorzystywać, co będzie miało gorsze konsekwencje w przyszłości czytamy dalej.

– Możesz do mnie przyjść ZAWSZE. We łzach i boso, a ja nie będę Cię oceniać – pisze troskliwa mama – Rodzice kiedyś umierają. Nie będą nam towarzyszyć przez całe życie. Dlatego w takiej sytuacji pozwól być blisko swoim znajomym i przyjaciołom, albo szukaj pomocy, gdzie tylko się da. Mów o tym na głos.

  1. Roksana Węgiel cierpi z powodu hejtu. Dodała bardzo emocjonalny wpis
  2. Horoskop tygodniowy. Wodnik ma przed sobą świetny czas, gorzej u Panny

Jak reagować na przemoc domową?

Czasami trudno nam uwolnić się z toksycznego związku, ponieważ jesteśmy uzależnieni od partnera materialnie. Już na początku znajomości warto dbać o to, aby być osobą niezależną, nie tylko na polu finansowym.

– Zawsze miej własne źródła dochodów. Stwórz na wypadek poduszkę finansową. I nie pozwól, aby związek był jednym priorytetem w Twoim życiu – radzi matka w swoim liście.

Matka poradziła też córce, by nigdy nie obwiniała samej siebie – taka sytuacja może przydarzyć się każdemu.

– Miej swoje hobby, pasje, znajomych. Edukuj się i miej pracę. Próbuj nowych rzeczy. I przede wszystkim – przekaż dalej te zasady. Nigdy nie wiesz, komu możesz w ten sposób pomóc – podsumowuje na koniec psycholożka.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

list
pixabay.com

Pewna kobieta stworzyła bardzo ważny list dla swojej córki.

Mama
Fot. unsplash.com

Chciała przekazać jej niezbędną wiedzę, jak reagować na przemoc w przyszłości.

list
pixabay.com Free-Photos

 Na koniec poprosiła, aby list trafił do szerszej ilości odbiorców, ku przestrodze.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Miała wziąć z nim ślub. Gdy zobaczyła na nagraniu, co robi z jej psami, odwołała wszystko
  2. KFC wprowadza ”roślinnego kurczaka”. Smak sprawia, że chętnych nie brakuje
  3. Niemowlę trafiło do szpitala z licznymi obrażeniami. Słowa matki natychmiast wzbudziły podejrzenia

źródło: topniusy.eu 

Poprzedni artykułZgubił obrączkę ślubną 15 lat wcześniej. Po śmierci żony stała się niewyobrażalna rzecz
Następny artykułKinga Rusin pozywa TVP. Padły mocne słowa, odszkodowanie chce przeznaczyć na onkologię
Redaktorka Lelum.pl. Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje życie postanowiła związać z dziennikarstwem i muzyką. W wolnych chwilach ćwiczy jogę, chodzi na festiwale filmowe i tworzy poezję.