Ile się zarabia w Norwegii? Kraje skandynawskie to bardzo popularny kierunek dla emigrantów zarobkowych. Wiele Polek decyduje się tam wyjechać i nie bez powodu. Czy opłaca się wyjechać do pracy do Norwegii? Postaramy się przybliżyć wam temat. 

Norwegia to jeden z czołowych krajów europejskich, gdzie można spotkać wielu pracujących Polaków. Co skłania naszych rodaków do wyjazdu do Skandynawii? Ile się zarabia w Norwegii i czy faktycznie warto tam wyjeżdżać? Chętnie porównamy wam zarobki polskie z norweskimi. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do tekstu. 

Ile się zarabia w Norwegii?

Według badań norweskiego biura statystycznego zarobki imigrantów są zazwyczaj mniejsze od zarobków Norwegów, czy obywateli z norweskimi korzeniami. Szacuje się, że pensja zwykłego imigranta wynosi średnio około 40 tysięcy koron, co w przeliczeniu na złotówki wynosi 17 tysięcy złotych. Dla porównania średnia krajowa w naszym kraju według PARP wynosiła niecałe 3 tysiące złotych netto. 

To ogromna kwota, patrząc na polskie warunki życia. Należy jednak pamiętać, że życie w Norwegii jest kilkukrotnie droższe niż w Polsce. Różnicę widać niemalże na każdym kroku. W polskim sklepie chleb kosztuje około 3 złote, gdzie w Norwegii musimy zapłacić za niego już 14 złotych. Różnicę cen można zaobserwować na każdym produkcie. Nie zmienia to faktu, nawet przy tak wysokiej, jak dla nas Polaków pensji w Norwegii żyje się lepiej.

Ile się zarabia w Norwegii w poszczególnych zawodach?

Badania Polskiej Inspekcji Pracy alarmują, że w Polsce pracodawcy próbują ominąć płacę minimalną, jaka wynosi 13 zł brutto. Zatrudnianie na podstawie umowy o dzieło, zatrudnianie bez umowy czy obciążanie pracowników dodatkowymi kosztami finalnie zmniejszają pensję pracownika. W Norwegii pracodawcy nie stosują takich zabiegów, ponieważ kary, jakie by ich za to spotkały, mogłyby całkowicie pogrzebać ich przedsiębiorstwa.

Jakie są różnice w stawkach godzinowych w konkretnych zawodach? W Polsce sprzątaczka zarabia średnio 13 zł brutto godzinę, gdzie w Norwegii za tę samą pracę można liczyć na 67 godzinę. Ogrodnik w Polsce za godzinę swojej pracy dostanie 12 zł brutto, kiedy w Norwegii otrzyma już 85 zł. Bardzo wielu polskich mężczyzn wyjeżdża do Norwegii, aby pracować na budowie. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ norwescy przedsiębiorcy oferują im 120 zł za godzinę pracy, kiedy w Polsce mogą liczyć zaledwie na 15 zł. Opisujemy zawody najczęściej wykonywane przez imigrantów z Polski. Są to mimo wszystko, stawki minimalne, jakie można zarobić w Norwegii. Robi wrażenie?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ile się zarabia w norwegii
unspash.com/dieterdevroomen

W Norwegii imigrant zarabia średnio 17 tysięcy złotych miesięcznie. Ta kwota zwala z nóg, jednak trzeba pamiętać, że życie w Norwegii jest kilkukrotnie droższe niż w Polsce.