Lockdown całkowity w Polsce jest jednym z najgorętszych tematów w ostatnich tygodniach. Czy gwałtowny wzrost zachorowań spowodował rozważania władz nad ograniczeniem swobody w przemieszczaniu się i wychodzeniu z domu? Rzecznik rządu Piotr Müller w programie Gość Radia ZET wypowiedział się na ten temat.

Rzecznik rządu dodał kilka słów na temat trwających protestów oraz zamknięciu cmentarzy. Jego zdaniem całkowity lockdown w Polsce zależny jest od kilku aspektów. W niektórych miejscach sprawa ma być bardzo utrudniona.

Całkowity lockdown w Polsce? Piotr Müller odpowiada

W dniu dzisiejszym gościem Beaty Lubeckiej w programie Gość Radia ZET był rzecznik rządu Piotr Müller. W przeprowadzonej rozmowie padły pytania m.in. o wprowadzenie całkowitego lockdownu w Polsce i cmentarzach. Rzecznik powiedział, że nie można wykluczyć takiego przebiegu zdarzeń:

– Mam nadzieję, że to nie będzie konieczne, choć fakt, że w innych krajach Europy – Wielka Brytania, Francja, Portugalia – już do tego dochodzi, powoduje, że to pytanie nadal wisi w powietrzu – dodał Piotr Müller. Rzecznik został zapytany również o to, co musiałoby się wydarzyć, by całkowity lockdown został wprowadzony. Odparł, że najważniejszą granicą bezpieczeństwa jest tutaj stopień wykorzystania łóżek i respiratorów:

– Uruchamiane są respiratory spoza limitu, który jest oficjalnie wykazywany, respiratory używane przy innych procedurach medycznych, a na bieżąco są uzupełniane z Agencji Rezerw Materiałowych – powiedział rzecznik.

Beata Lubecka zadała również kilka pytań na temat zamknięcia cmentarzy w terminie od 31 października do 2 listopada 2020 roku. Rzecznik rządu stwierdził, że ta decyzja była bardzo ciężka do podjęcia –  To nasza rada epidemiologiczna przy rządzie wskazała na to, że ryzyko spotkań na cmentarzach jest bardzo wysokie – stwierdza Piotr Müller. 

  1. Poszła na kontrolę do ginekologa. Lekarz nagle zaczął płakać podczas USG, przeżył prawdziwy wstrząs
  2. Pod osłoną nocy zapadła decyzja, nowy nakaz został wprowadzony. Obowiązuje od dziś
  3. Początek listopada zaskoczy wszystkich. Nadchodzą ogromne zmiany, Polacy przygotujcie się

Czy w Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania się?

W Polsce nie obowiązuje zakaz przemieszczania się, jednak rząd nie wyklucza wprowadzenia takiej możliwości. Wszystko zależy od tego jak wiele miejsc i respiratorów zostanie zajętych przez chorych na COVID-19. Rzecznik rządu, zapytany, gdzie znajduje się absolutna granica do wprowadzenia takiego zakazu odparł:

 – Kiedy limit miejsc na tlenoterapię, pomoc respiratorów, zostanie przekroczona granica, to od razu zapala się alarmowa lampka, która mówi o rozważeniu dalszych ograniczeń, jeśli chodzi o przemieszczanie się – czytamy.

Zdaniem Piotra Müllera apele o niewychodzeniu z domu bez większej potrzeby, w niektórych miejscach nie wystarczają, zatem stopniowo władze decydują się na wprowadzanie całkowitego lockdownu, by maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. W dalszym ciągu podkreśla, że wszystko zależne jest od ilości respiratorów:

– Wielka Brytania, Portugalia czy Francja pokazują, że takie zasady są wprowadzane. Ale wszystko zależy od sytuacji wolnych łóżek i respiratorów – odparł rzecznik rządu. Ze słów Piotra Müllera można wywnioskować, że całkowity lockdown zależny jest od stosowania się do zaleceń rządu i ograniczenia liczby nowych przypadków zachorowań.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Trzylatkę po 65 godzinach wyciągnęli spod gruzów. Niewiarygodne nagranie z akcji ratunkowych w Turcji
  2. Nie żyje, ogromna strata. Życie zawdzięcza mu wielu Polaków, turyści też powinni być mu wdzięczni
  3. Przeraźliwy huk i dźwięk klaksonów, kobiety zorganizowały „czarny rajd”. Ciąg dalszy protestów przeciwko decyzji TK
  4. Gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń? Ekspert nie ma wątpliwości, wielu może nie mieć pojęcia
  5. Szpak przeszedł samego siebie obok domu Kaczyńskiego. Wziął mikrofon i zaczęło się, ludziom aż odebrało mowę
  6. Jakim cudem nikt z produkcji nie zauważył? TVP Info zaliczyło wpadkę roku
  7. Nie możesz pozbyć się uciążliwego kaszlu? Niezawodny babciny syrop z 2 składników rozprawi się z nim w mig

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Poprzedni artykułZacznie się już dziś dokładnie o 16. Polaków czekają ogromne utrudnienia, nie ma żadnych wątpliwości
Następny artykułMa się stać dziś, 2 listopada. Polki wstrzymały oddech, wszystko zależy od premiera Morawieckiego
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl