Lockdown wprowadzany tylko w weekendy to zaskakujące rozwiązanie, jakie wprowadził rząd kraju, z którym sąsiadujemy. Przyrost zachorowań jest niepokojąco wysoki, jednak gospodarka nie wytrzymałaby całkowitej narodowej kwarantanny. Kobiety i mężczyźni od soboty będą musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością.

Lockdown jest uważany za jedyne skuteczne zatrzymanie transmisji koronawirusa. Niewątpliwie ograniczenie kontaktów zmniejszy ilość zakażeń, ale co z gospodarką? Nasz sąsiad znalazł rozwiązanie pośrodku.

Lockdown tylko na weekend

Na Ukrainie wciąż zwiększa się liczba zakażonych osób. Tymczasem wydolność służby zdrowia z dnia na dzień słabnie. Premier Ukrainy Danys Szmyhal podczas oficjalnej konferencji prasowej zapowiedział, jakie są plany rządu w walce z epidemią.

-W ciągu ostatniego miesiąca na Ukrainie odnotowywany jest znaczny wzrost liczby chorych na Covid-19. Zwiększa się obciążenie szpitali i lekarzy – wyjaśnił szef ukraińskiego rządu, jak cytuje rmf24.pl

W związku z tak dramatyczną sytuacją premier konsultując się z wieloma ekspertami podjął decyzję o weekendowym lockdownie:

-Gospodarka Ukrainy nie wytrzyma całkowitego lockdownu. Dlatego rząd wraz z ministerstwem zdrowia, epidemiologami, analitykami, przedstawicielami biznesu zaczął szukać zrównoważonego wariantu dodatkowych restrykcji przeciwepidemicznych. Weekendowy lockdown ma zacząć obowiązywać w najbliższy weekend i wstępnie będzie trwać do końca listopada – poinformował Danys Szmyhal.

  1. Zamykają siłownie na stałe. Wszystko przez koronawirusa, znana sieć złożyła wniosek o upadłość
  2. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Zwrócił się do Polaków, ważne słowa
  3. Liderki Strajku Kobiet podjęły decyzję. Niedziela będzie kluczowa, cała Polska wstrzymała oddech

Jak będzie wyglądał weekendowy lockdown?

Lockdown będzie obowiązywał od północy w sobotę do północy w poniedziałek. Przez te dwa dni zamknięte będą centra handlowo-rozrywkowe, a restauracje będą mogły sprzedawać tylko na wynos. 

W weekendy zamknięte mają pozostać centra handlowo-rozrywkowe, siłownie, baseny, placówki kulturalne m.in. kina i teatry. Zamknięte będzie także większość sklepów.

Otwarte będą m.in. sklepy spożywcze, apteki, gabinety lekarskie i weterynaryjne, poczty, stacje paliw. Transport publiczny będzie działać normalnie.

Rząd Ukrainy zrezygnował z obowiązującej do tej pory kwarantanny adaptacyjnej, to znaczy dostosowywaniu restrykcji do sytuacji, jaka panuje w danym regionie. Po ogłoszeniu decyzji premiera Ukrainy, pod siedzibą rządu odbył się protest przedsiębiorców, dla których weekendowy lockdown może być ciosem, z których ich biznesy już się nie podniosą. 

 Od początku pandemii zakażenie koronawirusem na Ukrainie wykryto u 489 808 osób, z powodu Covid-19 zmarło 8947 chorych, a 221 459 osób to ozdrowieńcy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pan Bogusław spadł z roweru i nie mógł uwierzyć własnym oczom. Niefortunny wypadek okazał się wyjątkowo cenny
  2. Do Polski nadciąga zima. Śnieg spadnie lada dzień, podali termin. Zwolennicy zimowych wyjazdów się ucieszą
  3. Ola i Rafał z ”Love Island” rozstali się? Niestety, fani są niemal pewni, wiele wskazuje, że ich relacje nie sa dobre
  4. Martyna Wojciechowska bez ubrań. Widok zapiera w dech w piersiach, jest przepiękna
  5. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej o Edycie Górniak: ”swoją wiedzę ma z czasów starożytności”
  6. Państwo wkroczyło na pola rolników i odebrało im ziemię. Ani złotówki rekompensaty
  7. Najszybszy chleb na świecie bez drożdży, zakwasu i wyrastania. Zastosuj jeden trick, a przygotujesz go w 40 minut

Źródło: rmf24.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl