Lockdown po raz drugi? Profesor Andrzej Horban w rozmowie z wiadomosci.radiozet.pl, przyznał, że faktycznie może zostać w najbliższym czasie podjęta taka decyzja przez rząd: –Być może nie będzie wyjścia – przyznaje profesor. 

Drugiego lockdownu Polacy bardzo się obawiają. Zamknięcie gospodarki to dla wielu osób najczarniejszy scenariusz. Tymczasem liczba nowych dobowych zachorowań przekracza kolejne rekordy. Musimy liczyć się z tym, że przymusowa kwarantanna może stać się naszą codziennością. 

Drugi lockodown? Profesor Horban nie pozostawia złudzeń

Jeszcze dziś podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapewnił, że w najbliższym czasie rząd nie podejmie decyzji o lockdownie. Jednak wciąż ta opcja może zostać wprowadzona, o czym zapewnia profesor Horban, członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych.

Profesor Andrzej Horban udzielił wywiadu dla Radia Zet, w którym ocenił sytuację epidemiczną w Polsce. Dzisiaj znów padł rekord zachorowań, odnotowano 20 156. Czy możemy wobec tego spodziewać się drugiego lockodownu?

Profesor nie wyklucza takiego scenariusza, jak zaznacza, aktualnie o wiele łatwiej jest się zarazić:

– Może koronawirus zrobił się i łagodniejszy, ale dużo łatwiej się nim zakazić, niż było to na wiosnę – wyjaśnia profesor i dodaje:

-Jeśli przyrost zachorowań będzie tak duży, jak obecnie obserwujemy, być może nie będzie wyjścia i trzeba będzie wprowadzić lockdown.

  1. Dziś rząd ogłosi kolejne obostrzenia dla Polaków. Pilna konferencja premiera na PGE Narodowym
  2. Z dnia na dzień bez uprzedzenia zamknięto granice. Ludzie nie mają jak wrócić do domów, sąsiedzi Polski zadecydowali
  3. Nie żyje ceniony polski artysta. Zmarł w środę, miał koronawirusa

Koronawirus w Polsce: stan służby zdrowia 

Profesor podkreśla, że lockdown może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem w ratowaniu ochrony zdrowia. Nawet jeśli umieralność na COVID-19 wynosi poniżej 1 procenta, coraz więcej osób przechodzi zakażenie znacznie ciężej. 

– To jest olbrzymim obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia i olbrzymim wyzwaniem – wyjaśnia epidemiolog. 

Profesor wyjawił także, że aktualnie służba zdrowia dysponuje 30 procentami łóżek: 

-Nawet, jeśli śmiertelność będzie mniejsza niż 1 proc., a liczba zakażeń będzie 50 tys. dziennie, to liczba osób wymagających leczenie w szpitalu będzie zdecydowanie większa. Bez totalnej rujnacji systemu ochrony zdrowia w istniejących strukturach, a więc w szpitalach czy sanatoriach – możemy przeznaczyć na chorych 30 proc. łóżek. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

ZOBACZ TEŻ:

  1. “Rolnik szuka żony”: Mateusz zamieścił wymowny komentarz na profilu Martyny. Miły gest wzbudził uwagę internautów
  2. Tragedia, nie żyją. Czarny scenariusz się spełnił, cudownie bawili się w turystycznym raju
  3. Kiedy szczyt zachorowań w Polsce? „RP” podała porażający datę dla obywateli
  4. Właśnie wydano ostrzeżenie dla Polaków. Może być niebezpiecznie
  5. Rząd wykorzystał zamieszanie, po cichu wprowadził nowy podatek. Objęte tysiące Polaków
  6. Córka Jolanty Kwaśniewskiej pokazała prywatną, wulgarną wiadomość. Nie boi się mówić otwarcie o swoim stosunku do sytuacji w kraju
  7. Kupiłeś ostatnio masło? GIS pilnie wycofał uwielbiane przez wszystkich, jeśli masz objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl