Łukasz Szumowski wypowiedział się w kwestii wesel i ślubów, które pary planowały na 2020 rok. Branża weselna oczekuje jasnej odpowiedzi Ministra Zdrowia. Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w środę, ogłoszono kolejne luzowanie obostrzeń, minister wypowiedział się wówczas, że określenie czy wesela i śluby mogą się odbyć i jeśli tak, na jakich warunkach będą zależały od wielu czynników. Na ten moment nie ma mowy o zapadnięciu konkretnej decyzji w tej sprawie.

Łukasz Szumowski przede wszystkim powołał się na to, że dopiero od 18 maja na nowo zostaną otwarte punkty gastronomiczne. Obserwacja jak praca takich miejsc wpłynie na sytuację epidemiczną, będzie pozwalała na określenie, czy i na jakich zasadach mogą odbywać się uroczystości zaślubin.

Łukasz Szumowski – co z weselami?

Wesela i śluby zakładają uczestnictwo wielu gości. Z samego założenia nie mogą się odbyć według panujących zasad utrzymywania 2 metrów odległości między osobami czy innych obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Zapytany o możliwość wyprawienia ślubu z weselem jeszcze w tym roku, Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono wprowadzenie III etapu odmrażania gospodarki, powiedział:

– Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu, zanim będziemy mówić, że będzie można zrobić duże imprezy, jakimi są wesela, duże spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach, które z natury swojej nie są możliwe w tym reżimie dystansowania się.

– W tej chwili zaczynamy uruchamiać sektor gastronomiczny. To jest dopiero zapowiedź tego, że on zaczyna funkcjonować, z reżimem sanitarnym, z dystansem między osobami, z wymogami sanitarnymi – powiedział Szumowski w środę.

Okazuje się, że najbliższy czas dopiero umożliwi odpowiedź na pytanie, czy będzie można organizować śluby i przyjęcia weselne.

  1. Premier bez uprzedzenia podjął decyzję. Nie mieści się w głowie, ludzie oburzeni
  2. Szkoły zamknięte na dłużej. Zapadła ostateczna decyzja
  3. Wiemy, kiedy luzowanie obowiązku noszenia maseczek. Padła deklaracja ministerstwa zdrowia

Ślub a koronawirus – co robić?

W rozmowie z Radiem Zet  Anna Grzegórska ze Stowarzyszenia Branży Ślubnej, apelowała do rządu o przedsięwzięcie konkretnych decyzji. Branża ślubna pogrążona jest w chaosie i stratach. Na przygotowanie ceremonii składa się mnóstwo jednostek ekonomicznych takich jak: floryści, gastronomia, fryzjerzy, muzycy, wynajmujący sale i wielu, wielu innych.

Anna Grzegórska przyznała, że w konsekwencji epidemii straciła 95 % klientów. Jest to bardzo trudna sytuacja, tracą wszyscy, łącznie z parą młodą. Decyzje jednak nie zapadną szybko. Dopiero wkraczamy w III etap rozmrażania gospodarki, którego następstwem może być kolejny etap, lub krok w tył, jeśli sytuacja nie ułoży się pomyślnie. Na temat takiego scenariusza pisaliśmy w osobnym artykule. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

łukasz szumowski
Fot. unsplash.com @Drew Coffman,

Pary, które zaplanowały ślub na maj, czerwiec z większości odwołują swoje uroczystości. Albo decydują się na rezygnacje z przyjęcia weselnego.

łukasz szumowski
fot.pexels.com/pixabay

Trudno wyobrazić sobie wesele, na którym goście zachowują obowiązujące dwa metry dystansu. Na decyzje w sprawie przyjęć musimy jeszcze poczekać.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Rząd właśnie opublikował projekt zniesienia kolejnych obostrzeń. Co się zmieni?
  2. Szumowski wyjawił, na jakim etapie naprawdę jest Polska w walce z epidemią. Wielu może się zdziwić
  3. Nie żyje 47-letnia kobieta. Opluł ją mężczyzna zarażony koronawirusem
  4. Rząd zapłaci ci nawet 500 złotych za zrobienie jednej rzeczy. Banalnie proste
  5. Ministerstwo zdrowia właśnie podjęło decyzję. Będzie ograniczona liczba szpitali specjalistycznych w Polsce
  6. Uczniowie wracają do szkoły? Nagła decyzja i pilne oświadczenie

Źródło: radiozet.pl

Poprzedni artykułZa kilka dni kolejne zmiany w obostrzeniach. Wiceminister zajął stanowisko ws. kontroli Polaków
Następny artykułJest propozycja dużej zmiany w 500 plus. Ekspert chce podziału rodziców na 2 grupy
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl