Majówka to co roku ulubiony czas dla wielu Polaków. Długi weekend zawsze jest doskonałym powodem, by wypocząć, szczególnie na zewnątrz. Nie możemy jednak zapomnieć, że znajdujemy się w trakcie stanu epidemicznego. Oznacza to, że nadal obowiązują  nas obostrzenia. Jednak niedawno zaszło wiele zmian dotyczących tych przepisów. O czym konkretnie musimy pamiętać?

Majówka to pierwszy, dłuższy wolny weekend dla wielu Polaków. Miło jest spędzić ten czas w plenerze, jeżdżąc na rowerach, rolkach, spacerując z dziećmi. Nie możemy jednak zapomnieć o ważnych zasadach, z których przestrzeganiem Polacy wciąż mają kłopot. 

Majówka na zewnątrz – jakie zasady?

Pierwszy długi weekend majowy możemy, zgodnie ze zniesieniem rygorystycznych przepisów spędzić na dworze, w parku, lesie czy innej przestrzeni. Nie wolno jednak zapominać o nadal obowiązujących zasadach, za których nieprzestrzeganie grozi nam kara pieniężna od 500 do 30 000 złotych.

Na ostatniej konferencji prasowej odbywającej się 29 kwietnia, minister zdrowia, Łukasz Szumowski zaapelował, by nie lekceważyć nakazu zakrywania ust i nosa. Minister komentował, że wielu Polaków podczas poruszania się po przestrzeni publicznej nosi maseczki na brodzie, lub tak, że odkrywają nos, co jest postawą nieodpowiedzialną i egoistyczną. Dlatego, gdy wychodzimy na zewnątrz, pamiętajmy o poprawnym zakrywaniu nosa i ust.

  1. Kobieta chciała uczcić koniec kwarantanny. Finał niewinnego spaceru okazał się tragiczny
  2. IMGW ostrzega, Polaków czeka mróz i śnieg. Nie do pomyślenia, co ma się dziać w maju
  3. Mieszkańcy bloku są wściekli. Nie mogli uwierzyć, co było ukryte w ich własnych domach

Maseczki – kontrola policji

Za nieprzestrzeganie zasad zakrywania nosa i ust może spotkać na mandat z ramienia służb mundurowych. Nawet jeśli czujemy się dobrze, powinniśmy to robić, bo możemy nieświadomie zakażać groźnym wirusem. Cały czas w każdym mieście prowadzone są wzmożone kontrole. Nadal obowiązuje nas zachowanie odstępu 2 metrów od siebie, nawet jeśli jesteśmy rodziną.

Majówka sprzyja spotkaniom rodzinnym i towarzyskim. Przypominamy, że nadal obowiązuje zakaz organizowania spotkać powyżej dwóch osób. Z uwagi na wspólne bezpieczeństwo należy unikać spotkań z dalszą rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli mamy ochotę na grillowanie, jest to dozwolone, ale z zachowaniem powyższych zasad, więcej o tym pisaliśmy w poprzednich artykułach.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

majówka
fot. Jakub Kaminski/East News

Aktywne spędzanie majówki przysłuży się naszemu zdrowiu. Nie możemy jednak zapominać o tym, że w Polsce nadal panuje stan epidemiczny.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromny hałas w środku nocy, ludzie nie mogą zmrużyć oka. „Kto normalny robi remont o tej porze?
  2. Rzeczy, o których nie miałeś pojęcia w walce z koronawirusem. Również Twój zwierzak tego potrzebuje
  3. Skorzystałeś z oferty w Biedronce? Trwa dochodzenie, mogą wyciągnąć konsekwencje od pracowników
  4. Studentka przestała odbierać telefony, znajomi zaczęli się martwić. Pomogła im aplikacja na telefon, niestety było za późno
  5. Kasia Kowalska zwróciła się do swojej córki. Już wszyscy wiedzą, co chciała jej przekazać
  6. Poczta Polska wprowadziła do sprzedaży nietypowe maseczki. Można się zdziwić

źródło: onet.pl

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl