Każda z nas codziennie maluje swoje oczy. Jest to nieodłączna część każdego makijażu. Wydaje się to łatwe, lecz okazuje się, że wykonanie go w prawidłowy sposób nie należy do prostych czynności. Źle wykonany makijaż oczu może sprawić, że będą one wyglądały na mniejsze, a twarz na bardziej zmęczoną. Jak prawidłowo aplikować cienie? Jak dobrać ich odpowiedni kolor do barwy oczu? Jak wykorzystać makijaż do ukrywania drobnych mankamentów? Na wszystkie nurtujące Cię pytania odpowiadamy w tym artykule.

Makijaż oczu – jak aplikować cienie krok po kroku?

Krok 1
Nałóż równomiernie bazę na całą powiekę. Jeżeli nie masz specjalego produktu, możesz użyć korektora do twarzy. Baza utrwali makijaż oraz wyrówna koloryt cery. Zapobiegnie ona również osypywaniu się cieni do powiek, a także sprawi, że ich odcień będzie bardziej intensywny.
Krok 2
Nałóż matowy cień. Wykonaj to na całej przestrzeni oka – od linii rzęs, aż do brwi. 
Krok 3

Na puchaty, mały pędzel z naturalnego włosia nałóż odrobinę cienia do powiek i zaaplikuj go na wewnętrznym kąciku, kończąc w punkcie równoległym do środka źrenicy oka. Pamiętaj , by był on w jasnym odcieniu. Następnie od wskazanego miejsca, aż do zewnętrznego kącika, nałóż ciemniejszy cień. Wedle uznania możesz wybrać produkty matowe, ale też metaliczne, czy opalizujące.

Krok 4

Połącz oba kolory na powiece. Rozetrzyj nieestetycznie wyglądającą linię makijażu na górnych partiach cieni okrężnymi ruchami za pomocą pędzelka. Taka technika blendowania sprawi, że kolory będą przechodzić między sobą płynnie, nie tworząc przy tym nieestetycznych plam. Nałóż na miejsce po rozcieraniu, odrobinę cienia pasującego do połączenia namalowanego wcześniej na powiece.

Krok 5

Zaaplikuj na zewnętrzny kącik najciemniejszy cień. Blenduj go w górną stronę, tworząc równocześnie nową linię załamania powieki. Taka technika optycznie powiększy oko. 

Krok 6

Podkreśl powiekę przy dolnej linii rzęs za pomocą cienia. Pamiętaj, by bardzo dobrze go rozetrzeć. W ten sposób zmiękczysz makijaż oka oraz optycznie je powiększysz.

Krok 7

Czas na kreskę! Możliwości masz wiele – w zależności od kształtu oczu oraz rodzaju produktu, jaki posiadasz. Możesz wykonać ją na górnej powiece za pomocą czarnego eye-linera. Wykonaj makijaż na rozluźnionej powiece, zaczynając od zewnętrznej części oka, tworząc odrobinę grubszą, delikatnie zaokrągloną kreskę, rysowaną w górnym kierunku. Powinna ona ,,gubić się” w linii rzęs. Poprowadź kreskę w kierunku wewnętrznego kącika, tak by zmierzając do końca, była ona coraz bardziej cieńka. Pamiętaj, że makijaż eye-linerem wymaga niesamowitej precyzji oraz skupienia. Praktyka czyni mistrza, a właściwie wykonana kreska podkreśli linię rzęs oraz piękno oczu. 

Jeżeli jesteś posiadaczką dużych oczu, za pomocą miękkiej kredki możesz narysować kreskę na jego linii wodnej. Rozetrzyj ją delikatnie pędzelkiem. Powstanie w ten sposób makijaż w stylu glamour, idealny na wielkie wyjścia.

Krok 8

Dokładnie wytuszuj rzęsy pogrubiającą i wydłużającą mascarą w czarnym kolorze.  Na specjalne okazje, możesz dokleić za pomocą pęsety sztuczne kępki. 

fot. www.unsplash.com Joanna Kosinska

Makijaż oczu – jak ukryć drobne mankamenty?

Optyczne powiększenie oka

Mamy dla Ciebie praktyczny i łatwy do wykonania trick makijażowy. Do jego wykonania potrzebujesz białej kredki. Wzdłuż linii wodnej oka narysuj pociągłym ruchem cienką kreskę. Jeszcze prostszą metodą jest aplikacja odrobiny rozjaśniacza w wewnętrznych kącikach. Oba zabiegi optycznie ,,otworzą” oko i sprawią, że będzie ono wyglądało na większe.

Zamaskowanie opadającej powieki? 

Przyłóż pędzelek na linii nosa i zewnętrznego kącika oka, w kierunku brwi. Zaznacz ten kąt cieniem. W makijażu nigdy nie przekraczaj oznaczonego obszaru. W przeciwnym razie podkreślisz opadającą powiekę oraz sprawisz, że twarz będzie wyglądała na bardziej zmęczoną. Do makijażu korygującego zawsze używaj matowych cieni. 

Krótkie rzęsy

Jeżeli natura nie obdarzyła Cię spektakularnym wachlarzem rzęs, mamy dla Ciebie kosmetyczną radę, jak to zamaskować. Narysuj na powiece jak najcieńszą linię za pomocą czarnego eye-linera w pędzelku lub pisaku. Staraj się, by nie była ona zbyt gruba, ponieważ nie osiągniesz wtedy zamierzonego efektu. Cienka linia narysowana na powiece optycznie wydłuży rzęsy bez konieczności doklejania sztucznych kępek. 

Makijaż oczu – jakich błędów unikać?

Nie rezygnuj z bazy! To bardzo ważny krok w makijażu.

Nakładaj cienie równomiernie! W przeciwnym razie pojawią się nieestetyczne plamy.

Dostosuj odpowiedni rozmiar pędzla do indywidualnego kształtu powieki. W przeciwnym razie może on doprowadzić do powstawania nierówności i plam.

Nakładaj cienie na naciągniętej powiece! W ten sposób będziesz mogła być bardziej precyzyjna.

 

Makijaż oczu – jakie barwy pasują do jakich kolorów oczu?

Oczy brązowe i piwne

Tak: fiolety, róże, niebieski, grafitowy, zielony 

Nie: ciemne brązy 

Oczy niebieskie i szare

Tak: brzoskwiniowy, miedzie, pomarańcze, grafitowy, fiolety

Nie: śliwkowy, niebieski, zielony

Oczy zielone

Tak: róż, miedź, czerwienie, 

Nie: fiolet

Barwy uniwersalne 

nude, jasne brązy

fot. www.unsplash.com Oz Seyrek

Makijaż oczu – jakie paletki wybierać?

Przede wszystkim określ, jaka tonacja będzie najlepsza dla Twojego koloru oczu, włosów oraz karnacji. Rozważ, czy jesteś ciepłym, czy zimnym typem urody. Zdecyduj, czy preferujesz mat, czy błysk. Warto rozejrzeć się za paletkami łączonymi. 

Wybieraj kosmetyki o kremowej konsystencji. Są łatwiejsze w aplikacji i nie będą się osypywać. Nie sprawiają problemów z blendowaniem.

Zainwestuj w brązy. Paletka z cieniami do powiek w tym kolorze to MUST HAVE każdej kosmetyczki. Wykonasz przy ich pomocy makijaże na każdą okazję.

Rozmiar ma znaczenie. Zdecyduj się na mniejszą ilość cieni, dzięki czemu łatwiej będzie Ci łączyć kolory, a trudniej przesadzić z mnogością barw. Oprócz tego duża paletka może okazać się nieporęczna. 

Staraj się szukać produktów z wbudowanym lusterkiem. Są łatwe i praktyczne w użyciu.

Poprzedni artykuł61-letnia babcia okrzyknięta „najpiękniejszą”. Zrobiono jej sesje w bikini, nie uwierzycie, gdy się odwróci
Następny artykułNastolatek zrobił zdjęcie stołu, które stało się hitem. Przyjrzyj się uważnie, zrozumiesz dlaczego
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.