Małgorzata Lorentowicz znana jest wszystkim Polakom z roli babci Wolańskiej w filmie Kogel mogel. Mało kto wie, że aktorka przeżyła wiele nieprawdopodobnych wydarzeń i omal nie straciła życia.

Małgorzata Lorentowicz była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim i wtedy, jako młoda dziewczyna, przeżyła wstrząsające chwile. Miała zostać rozstrzelana, tylko cudem uniknęła śmierci.

Małgorzata Lorentowicz była sanitariuszką

Podczas powstania aktorka jako sanitariuszka uratowała niejedno życie. Z płonącego szpitala wyprowadziła przyjaciela, jednak wkrótce miała przeżyć jeszcze większy koszmar. 

Wraz z porucznikiem Stanisławem Wawrzeckim, który później zginął na jej oczach, została złapana przez gestapowców. Kazano jej odwrócić się do ściany – odmówiła.

Wiedziałam, że chce mnie zabić i powiedziałam, że się nie odwrócę – wspomnienia aktorki cytuje party.pl.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Małgorzata Lorentowicz cudem przeżyła, jednak trafiła do obozu w Pruszkowie. Udało jej się przetrwać.

Małgorzata Lorentowicz kariera

Po wojnie Lorentowicz postanowiła spełnić marzenia, zdawała do szkoły aktorskiej. Jako studentka poznała m.in. Witolda Sadowego.

Wśród próbujących studentów zapamiętałem przede wszystkim śliczną, smukłą blondynkę o zdecydowanie lirycznym wnętrzu. Była to Małgorzata Lorentowicz. Po latach z lirycznej amantki przeistoczyła się w znakomitą aktorkę charakterystyczną. Pomogły Jej słodycze, które uwielbiała – mówił Bohdan Korzeniewski w Pożegnaniu Małgorzaty Lorentowicz.

Początkująca gwiazda trafiła do Teatru Ateneum, a następnie do Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru Młodej Warszawy i Teatru Narodowego. Później dostawała role w kultowych produkcjach filmowych.

Moja sąsiadka urocza, która grała damę – matkę kolegi Wardejna, czyli docenta, Małgorzata Lorentowicz, żona wspaniałego Tadeusza Janczara, zawsze była w swoich kostiumach, łącznie z kolczykami, broszeczką – wszystko było dosmaczone – mówiła kiedyś zmarła w grudniu Katarzyna Łaniewska w wywiadzie z Party.pl.

Zobacz zdjęcie:

małgorzata lorentowicz
fot. Fot. kadr z filmu „Kogel-Mogel”

Małgorzata Lorentowicz była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Poprzedni artykułAnna Mucha kusi zdjęciem w wannie. Aktorka wygląda obłędnie
Następny artykułMarzena Rogalska ma już nowe zajęcie. Dziennikarka poprowadzi wykłady w serwisie Beaty Sadowskiej
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.