Mandat za nieuwagę i brak bycia na bieżąco grozi teraz każdemu z nas. Ostatnie nowe obostrzenia weszły w życie na początku kwietnia. Jedną z ważniejszych restrykcji jest zakaz zgromadzeń, ale co w przypadku, gdy spotkamy grupę osób na przystanku bądź w sklepie? Na pytanie na portalu oko.press odpowiedział dr Mikołaj Małecki, karnista.

Mandat grozi obecnie każdemu z nas, wprowadzone zostały bowiem nowe rozporządzenia, które znacznie ograniczają nasze dotychczasowe życie. Należą do nich m.in. limity osób w sklepie, zakazy wstępu do parków czy na plaże, zakazy wyjścia dla dzieci i młodzieży bez osoby dorosłej czy zakazy zgromadzeń. Nie wszystkie obostrzenia są jednak jasno sprecyzowane.

Czy mogę dostać mandat za spotkanie kogoś przypadkiem?

Nie, nie można dostać mandatu za spotkanie kogoś przypadkiem. 

– Przypadkowe spotkanie różnych osób w kolejce lub na przystanku nie jest zakazane. Przepis obejmuje zorganizowane zgromadzenia w sensie specjalnej ustawy – odpowiedział karnista, Mikołaj Małecki, dla portalu oko.press.

Warto przy tym pamiętać, że mimo wszystko ryzykowane może być spotkanie znajomego na ulicy. Rząd ograniczył wychodzenie z domu do celów jedynie niezbędnych do życia. W sytuacji, gdy będziemy z kimś gawędzić w drodze do sklepu, może być to źle postrzegane bądź błędnie zinterpretowane przez władze.

  1. Jak leczona jest córka Kasi Kowalskiej? Procedury ograniczają lekarzy, wokalistka jest w trudnej sytuacji
  2. Po wielu godzinach milczenia ministerstwo zdrowia wydało ważne oświadczenie. Wiadomo, dlaczego wczoraj nie podano wieczornych danych
  3. Niepokojące doniesienia Szumowskiego o walce z epidemią. „My dostarczamy sprzęt, a on gdzieś znika”

Mandat za własną nieuwagę

Wobec panującej pandemii i nieustannych zmian w funkcjonowaniu państwa trzeba zachować zdrowy rozsądek i na bieżąco śledzić nowe komunikaty i rozporządzenia. Niezachowanie odpowiednich zasad może skutkować mandatem, a w pewnych sytuacjach nawet pozbawieniem wolności.

Trudna sytuacja na świecie oraz przymus pozostawania w domu już wystarczająco szkodzą nam wszystkim. Zdecydowanie korzystniejszym będzie stosować się do wszelkich zaleceń bezpieczeństwa. Przez nieznajomość prawa i nowych obostrzeń możemy sami sobie szkodzić, gdyż nieustannie będą nam towarzyszyć strach i niepewność.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

mandat
fot. unsplash.com/Tobias Rehbein

Jedno z nowych rozporządzeń nakazuje zachować odległość 2 m od innych osób.

mandat
fot. pexels.com/Luca Nardone

W środkach komunikacji miejskiej miejsca zostały zredukowane o połowę. Należy zachować dystans od pozostałych pasażerów.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć
  3. Dramatyczne nagranie z polskiego szpitala, pacjent obnażył całą prawdę. ”Nie macie pojęcia co się tutaj dzieje”
  4. Czy przed sklepami są kolejki? Dowiesz się bez wychodzenia z domu, tłumaczymy jak
  5. Epidemiolog twierdzi, że epidemia w Polsce zaczęła się kilka miesięcy temu. Wskazał prawdopodobną datę
  6. Nie żyje dziennikarka, żona b. polskiego premiera. Smutne wieści potwierdził A. Macierewicz

źródło: oko.press

Poprzedni artykułZarażeni z Włoch mogą być leczeni w Polsce. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza, pieniądze wpłyną z Brukseli
Następny artykułTygrys z ZOO w USA ma koronawirusa. Najprawdopodobniej zaraził się od człowieka
Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka wszelakich podróży, kuchni włoskiej, kryminałów i astronomii. W wolnych chwilach z niecierpliwością planuje kolejne wyjazdy.