Marta Lempart udzieliła dużego wywiadu „Rzeczpospolitej”. W rozmowie zdradziła m.in. co sądzi o wprowadzonych przez rząd obostrzeniach. Przy okazji powiedziała, jak zamierza spędzić Sylwestra. Czy będzie przestrzegała zasad?

Od kilku miesięcy Marta Lempart jest na świeczniku. To ona została twarzą Strajku Kobiet i w związku z tym często pojawia się w mediach. Kobieta nie ukrywa, że nie jest zwolenniczką obecnej władzy. Nie szczędzi też mocnych słów, kiedy mówi o poczynaniach rządu. 

Marta Lempart o obostrzeniach

Marta Lempart w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreśliła, że wprowadzone przez rząd zasady są bezprawne. Tzw. godzina policyjna w Sylwestra jest jej zdaniem nielegalna. Czy ona sama zastosuje się do obowiązujących zasad?

– Nigdzie się nie wybieram, tym bardziej że jestem rekonwalescentką. Nie zmienia to faktu, że wprowadzone przez rząd obostrzenia są tak samo bezprawne, jak inne, dotychczasowe, których wbrew kłamstwom Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Ziobry i funkcjonariuszy PiS w policji czy w TVP nie można wprowadzić rozporządzeniem. Czyli mamy w sylwestra nielegalną godzinę policyjną – powiedziała. 

W sieci pojawiło się wydarzenie, które ma zmobilizować Polaków, aby o 18:55 w Sylwestra pojawić się pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Według wstępnych założeń zgromadzenie miałoby potrwać do 6 rano. Przypomnijmy, że według najnowszego rozporządzenia obowiązuje zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową między 19:00 a 6:00. 

– Wiem, że propaganda rządowa przedstawia nas jako osoby, które namawiają do łamania zasad epidemicznych, ale to nie jest prawda. My namawiamy do tego, aby uważać i nosić maseczki i, żeby wychodzić wtedy, kiedy jest konkretna potrzeba, a tu mówimy jednak o sylwestrze, czyli imprezie na wolnym powietrzu. My nie mamy testów i zabezpieczonych łóżek na wyciągnięcie ręki – jak PiS-owcy – i to my umrzemy, to grozi nam i naszym rodzinom, nie tym, którzy wiernie służą partii. Więc nie ma powodu, by ryzykować w taki sposób – skomentowała tę inicjatywę Marta Lempart.

Marta Lempart ostro skrytykowała polityków

Lempart przyznała, że jest zaniepokojona tym, co dzieje się w polityce, jeszcze na początku listopada wygłosiła postulaty Strajku Kobiet. Kobiety i mężczyźni, którzy wyszli na ulicę, pragną zmiany władzy, jednak zdaniem Lempart opozycja nie traktuje zmian poważnie, chce jedynie znów przejąć władzę:

– W naszą stronę idzie najbardziej arogancki z komunikatów: „wy obalcie ten rząd, kobiety z młodzieżą, a my już sobie dalej poradzimy. Porządzimy sobie wami po swojemu”. Panowie politycy opozycji już tak mówią, już się dzielą z kolegami stołkami w rządzie, już się moszczą na miejscach w Sejmie.

Zdaniem Lempart jest to bardzo niebezpieczne, bo powiela stary i niesprawdzony jej zdaniem model polityczny, w którym znów władzę przejmą mężczyźni, a obsadzenie w większości sejmu znów będą wzbogacać się kosztem państwa. Dlatego Lempart nie wierzy w obecną politykę, jeśli model się nie zmieni:

– Mamy świadomość, że taki jest plan większości panów z opozycji. To się nie może zdarzyć. Decydować mają ludzie, a nie politycy – i tak jest w dojrzałych demokracjach. Nikt nie waży się kłaść na stole projektu, który nie jest przekonsultowany i uzgodniony ze społeczeństwem. A jeżeli obywatele czegoś chcą, to nie można tego ignorować i mówić, że to nie jest potrzebne, a potem chować do szuflady.

Marta Lempart zaznaczyła, że należy skończyć z polityką polityków, a zacząć słuchać potrzeb i zdania społeczeństwa. Takie właśnie między innymi cele ma Strajk Kobiet. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

 

Poprzedni artykułKobieta w ciąży prawie zemdlała w sklepie. Kasjerka odmówiła jej obsługi, powodem godziny dla seniorów
Następny artykułSprzed chwili: Minister Zdrowia podał pilną datę. Wszyscy obywatele i obywatelki na nią czekali
Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com