Lelum.pl > Nowości > Masa bakterii i nie tylko. Zbadał, co znajduje się na niemytym telefonie. Porażający widok pod mikroskopem
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 28.09.2023 21:00

Masa bakterii i nie tylko. Zbadał, co znajduje się na niemytym telefonie. Porażający widok pod mikroskopem

mężczyzna, telefon
Mężczyzna zbadał niemyty telefon. Fot. tiktok.com/@arcadiussz

Pewien mężczyzna postanowił sprawdzić, jakie mikroorganizmy znajdują się na niemytym telefonie. Bakterie, które odkrył pod mikroskopem, to zaledwie początek! Ten filmik udowadnia, że warto regularnie dezynfekować urządzenie, które niemal codziennie przykładamy do własnej twarzy…

Jakie bakterie mogą znaleźć się na niemytym telefonie? Mężczyzna dokonał szokującego odkrycia

W obecnych czasach z telefonu komórkowego korzysta niemal każdy. Coraz więcej ludzi wybiera modele o wielkich, płaskich ekranach, których możliwości znacznie przekraczają te podstawowe, takie jak dzwonienie czy wysyłanie SMS-ów. Dzięki temu wydłuża się również czas, przez jaki korzystamy z urządzenia. Jeśli więc nie będziemy przestrzegać zasad higieny przy obchodzeniu się z nim, bardzo możliwe, że dopadną nas tego przykre konsekwencje!

Pewien mężczyzna postanowił nagrać filmik, na którym pokazał, jakie bakterie kryją się na telefonie, który nie jest regularnie czyszczony. Wideo w krótkim czasie obiegło sieć. Porażające, co ukazało się pod mikroskopem!

Jak wybrać odpowiedni telefon komórkowy?

Mężczyzna postanowił przeprowadzić doświadczenie z telefonem komórkowym

Arkadiusz Jakubiak jest popularnym, internetowym twórcą, którego na TikToku śledzi ponad 130 tys. osób. Regularnie wrzuca on na swój profil filmiki, na których przeprowadza różne doświadczenia naukowe, a także odpowiada na pytania widzów. Tym razem ktoś poprosił, by zbadał on bakterie z niemytego telefonu.

Mężczyzna za pomocą wymazówki pobrał próbki z ekranu telefonu, mikrofonu oraz przycisków bocznych. Po upływie ok. 72 godzin na szalce pojawiła się już pierwsza kolonia bakterii. Po odparowaniu wody i dodaniu barwnika próbka trafiła pod mikroskop, który obnażył przykry widok! Co takiego ukazało się w zbliżeniu?

Szokujące, jakie bakterie mężczyzna odkrył na niemytym telefonie

Doświadczenie przeprowadzone przez Arkadiusza Jakubiaka powiodło się. Udało mu się wyhodować bakterie, które znalazły się na niemytym telefonie. Mężczyzna postanowił zbadać je pod mikroskopem, aby przekonać się, z jak poważnymi mikroorganizmami może mieć do czynienia każdy z nas. 

Są bakterie… Jest to dowód, że na naszych komórkach jak najbardziej są bakterie. (…) to są te bakterie, które są odporne na warunki środowiskowe i odporne na np. antyseptyki albo antybiotyki, więc najlepiej po prostu dezynfekować nasze komórki! 

Mężczyzna w zbliżeniu dostrzegł dwa rodzaje bakterii. Jeden z nich okazał się szczególnie niebezpieczny. Jego słowa to ostateczny dowód na to, że lepiej jest myć swój telefon…

Te bakterie to prawdopodobnie listeria, która wywołuje u nas chorobę taka jak listeriozę. Listeria występuje powszechnie w środowisku, więc przed nią na pewno nie uciekniemy. Możemy jedynie się przed nią bronić naszym układem odpornościowym – opowiadał tiktoker.

Tagi: telefon