Maseczki ochronne na twarz to jeden z podstawowych elementów obowiązujących restrykcji w dobie pandemii koronawirusa. Mają one za zadanie zminimalizować ryzyko zakażenia tą uciążliwą od wielu miesięcy chorobą. Niestety nie wszyscy czują się zobowiązani do ich noszenia. Wobec tego rząd wdrożył nowe przepisy, w których świetle mandaty za brak maseczek będą zdecydowanie wyższe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wysoki będzie mandat za brak maseczki ochronnej
  • Jakie nowe przepisy weszły w życie
  • Gdzie należy nosić maseczki w świetle nowych przepisów

Rząd co chwila wprowadza nowe zmiany w restrykcjach, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko zakażeń koronawirusem. W poniedziałek 30 listopada 2020 roku w życie weszły nowe przepisy, w których świetle mandat za brak maseczki ochronnej na twarzy będzie dwukrotnie wyższy od dotychczas obowiązującego.

Mandat za brak maseczki ochronnej

Z uwagi na to, że coraz częściej można spotkać przypadki lekceważenia przepisu o noszeniu maseczek ochronnych na twarzy, rząd postanowił wprowadzić nowe przepisy, w których pojawił się zapis o nowej wysokości mandatu za brak zasłoniętych ust oraz nosa.

Dotychczas kara za brak maseczki wynosiła 500 zł. Jednak obecnie delikwent złapany na łamaniu panującej restrykcji będzie musiał sięgnąć do kieszeni po dwukrotnie wyższą kwotę, czyli 1000 zł. 

Co więcej, w świetle nowych przepisów mandat za lekceważenie przepisu o braku noszenia maseczek ochronnych może wystawić nie tylko policja. Od teraz taki obowiązek mają także służbiści straży miejskiej oraz straży ochrony kolei.

Warto przypomnieć, że każda jednorazowa maseczka powinna zostać wyrzucona zaraz po jej użytkowaniu, o czym jakiś czas temu przestrzegało Ministerstwo Zdrowia. Jest to bardzo ważne pod kątem naszego zdrowia.

Teksty wybrane dla Ciebie

Maseczki ochronne w pracy

Od soboty 28 listopada 2020 roku w życie weszło także rozporządzenie rządu, które wprowadziło obowiązek zasłaniania ust i nosa w zakładach pracy. Ta konieczność będzie obowiązywać, jeśli w miejscu wykonywania zawodu znajduje się więcej niż jedna osoba.

Oznacza to, że obecnie jesteśmy zobowiązani do zakrywania ust oraz nosa w praktycznie każdych okolicznościach, w pomieszczeniu, gdzie na co dzień wykonujemy swoje obowiązki zawodowe w pomieszczeniu, w którym pracuje więcej niż jedna osoba, nawet jeśli siedzimy daleko od siebie.

Zasłanianie ust jest obowiązkowe: w środkach publicznego transportu zbiorowego, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach handlowych lub usługowych, w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze, czy na Uniwersytecie.

Policja od początku obowiązujących restrykcji nie miała litości dla osób nienoszących maseczek. Sypało się wiele mandatów, jednak niekoniecznie przynosiło to oczekiwane skutki. Teraz sprawa może okazać się nieco inna.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: money.pl, rmf24.pl

Poprzedni artykułMagda Gessler sprzedaje flaczki za 50 zł, za foremkę pasztetu trzeba z kolei zapłacić 75 zł. Skusicie się?
Następny artykułAleksandra Kwaśniewska pokazała zdjęcie brzucha. Fani są zachwyceni, jak zwykle rozbawiła wszystkich do łez
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl