Maseczki niebawem staną się naszym nieodłącznym atrybutem, a wszystko za sprawą wprowadzonego przez rząd obowiązku zakrywania ust i nosa. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z nich są skuteczne. Które najlepiej ochronią nas przed transmisją koronawirusa?
 
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, poinformowano o obowiązku zakrywania nosa i ust, po to, by jak najlepiej ochronić siebie i innych przed koronawirusem. Które maseczki najlepiej spełnią swoje zadanie? 
Chirurgiczne jednorazowego użytku czy może półmaski filtrujące? Wyjaśniamy. 
 
 
 
Które maseczki najlepiej chronią?
 
Najlepiej chronią maseczki, które zapewniają pełną szczelność, jednak na rynku znajduje się cała gama maseczek ochronnych. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy ich wyborze? Należy pamiętać, że ważne jest również to, w jaki sposób używamy maseczki. Jeżeli zrobimy to źle, narazimy nie tylko nasze zdrowie
 
 
 
Rodzaje maseczek: wśród maseczek wyróżniamy maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku, które ze względu na skuteczność filtracji dzielimy na trzy rodzaje: 
 • typ I (skuteczność filtracji ≥ 95),
 • typ II (skuteczność filtracji ≥ 98),  
 • typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98). 

Jednorazowe maseczki chirurgiczne nie filtrują powietrza. Ich zadaniem jest stworzenie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem i ochrona przed cząsteczkami o średnicy powyżej 100 mikrometrów. Warto podkreślić, że średnica koronawirusa to 60-140 nanometrów. 

Jednorazowe maseczki chirurgiczne nie nadają się do długiego noszenia i powinny być zdejmowane po kilkunastu minutach od założenia, oraz wyrzucone zaraz po użyciu. Osoby chore powinny je nosić, by zapobiegać rozpylaniu wirusa podczas mówienia, czy kasłania. Ponieważ maseczki te nie są idealnie dopasowane do twarzy, nie zapewniają pełnej szczelności.

Istnieją również półmaski filtrujące, które zawierają filtr oczyszczający. Wśród nich można znaleźć te jednorazowego użytku, oznaczone NR, jak i wielorazowego – oznaczone R. Takie jednorazowe maseczki możemy nosić przez 8 godzin, natomiast wielorazowe wymagają zmiany filtra co 28 dni lub częściej. 

 1. Biedronka wprowadza maseczki ochronne do oferty. Ich cena zwala z nóg, są inne niż apteczne
 2. Nie wytrzymała i ujawniła sekret królowej, o którym wiedzieli tylko najbliżsi. Wiele osób będzie oburzonych
 3. TVP wyprowadziło ogromne zmiany w ramówce. Widzowie będą zrozpaczeni, pożegnają się z ulubionymi produkcjami

Obowiązek zakrywania ust i nosa

O wdrożeniu obowiązkowego zakrywania ust i nosa, opinia publiczna dowiedziała się z czwartkowej konferencji prasowej. 

– Od czwartku 16 kwietnia wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy – poinformował 9 kwietnia rząd. 

Jak właściwie powinniśmy używać maseczek? Czy możemy zakryć nos i usta w inny sposób? Choć nie musimy decydować się na maseczki, jeżeli się w nie zapatrzymy, musimy znać zasady ich użytkowania. 

Aby maseczka pełniła swoją funkcję ochronną, musimy prawidłowo ja nakładać, nosić, a także zdejmować. Należy sprawdzić przyleganie maseczki do twarzy, a gdy ją zdejmujemy, unikać dotykania czaszy. Po zdjęciu jednorazowej maseczki należy natychmiast ja wyrzucić, a następnie dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce. 
 
ZOBACZ ZDJĘCIA:
maseczki
Fot. Anna Shvets, Pexels

Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy teraz wszystkich.

rękawiczki
fot. pexels.com/ Anna Shvets

Wszyscy powinni zastosować się do nowych obostrzeń i przestrzegać zasad higieny.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Kierowca passata stracił panowanie nad pojazdem. Wjechał w ogrodzenie kościoła
 2. 600 osób nie żyje, chcieli uchronić się przed koronawirusem. Smutne wiadomości ze świata
 3. Prawdziwa rewolucja w pierogach, jeden dodatek sprawia, że są obłędne. W życiu nie zgadniesz, jaki
 4. Nie masz skrzynki na listy? Masz niewiele czasu, by ją zdobyć, inaczej dostaniesz kosmiczną karę, która zrujnuje Cię finansowo
 5. Na wizji spytali Szumowskiego, czy ukrywają prawdziwą liczbę ofiar. Przez jego reakcję wielu zatkało
 6. Rydzyk bez skrupułów wydał kolejny apel. Radio Maryja upomina się o dodatkowe pieniądze z naszych kieszeni

źródło: medonet.pl

Poprzedni artykułMożesz zrobić zakupy w Biedronce nie wychodząc z domu, wiemy jak. Przywiozą Ci je za grosze w godzinę
Następny artykułCzy mogę we własnym ogródku/balkonie zrobić grilla? Policja wyjaśnia, odpowiedź zaskakuje
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.