Maseczki na nowych zasadach? Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział prawdziwą rewolucję w kwestii nakazu zasłaniania nosa i ust. Szef Rady Ministrów przyznał, że będzie nakłaniał sejm do podjęcia nowych decyzji. Polacy zupełnie się tego nie spodziewają. Jak się okazuje, wszystko będzie wiadome lada chwila.

Mateusz Morawiecki ogłosił, jaki ma plan związany z maseczkami w Polsce. Okazuje się, że premier chce wprowadzić znaczne zmiany i to już od najbliższej soboty. Decyzje zapadną podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw.

Maseczki w Polsce – nowe plany premiera Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki w środę na antenie Polsat News zapewnił, że chce dużych zmian w przepisach. Swoje plany ma zamiar przedstawić na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier chce, by maseczki były nakazane na nowej mocy prawnej. Jeżeli do tego dojdzie, zasłanianie nosa i ust nie będzie obowiązywało na mocy rozporządzenia, tylko ustawy.

Szef rządu był pytany przez prowadzącego program o to, czy decyzja o wprowadzeniu ustawy nie została podjęta zbyt późno. Premier Mateusz Morawiecki postanowił dokładnie wyjaśnić kwestię rozporządzenia dotyczącego obostrzeń. Wszystko już wiadomo.

– Prawnicy, z którymi uzgadnialiśmy rozporządzenie, za każdym razem podkreślali, że rozporządzenie jest wystarczające. Ale ponieważ pojawiły się takie głosy i zaczęły pojawiać się ponownie, to w uzgodnieniu z opozycją, bo takie głosy były też ze strony opozycji, my wpisaliśmy to do ustawy – wyjaśnił premier. 

– To nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych: jest rozporządzenie, jest ustawa, jest konstytucja – dodał Mateusz Morawiecki, wyjaśniając, że przepis musiał przejść również drogę prawną.

Jak się okazuje, ustawa ma być odpowiedzią na głosy osób sprzeciwiających się zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej. Do tej pory rozporządzenie zawierało zbyt małą moc prawną, by faktycznie nakazać bezwzględne zasłanianie nosa i ust, na co powoływało się wielu przeciwników obostrzeń, tłumacząc w ten sposób brak ich reskpektowania. Ustawa ma to zmienić.

  1. Będzie trzecia i czwarta fala koronawirusa? Słowa Morawieckiego nie pozostawiają wątpliwości
  2. Lekarze biją na alarm, pilny apel. Sytuacja jest fatalna, liczy się każda pomoc
  3. Nowy przepis w sprawie robienia zakupów. Rząd zdecydował po 11 godzinach, ogromna zmiana

Czerwona strefa w całej Polsce?

Dodatkowo premier zapowiedział bardzo dużą zmianę. Mateusz Morawiecki będzie rekomendował podczas spotkania na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by w całej Polsce wprowadzić obowiązkową strefę czerwoną.

– Mamy też taką liczbę powiatów czerwonych – około 317 – i 88 proc. populacji mieszka w strefie czerwonej, że również będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby cała Polska od soboty była strefą czerwoną – wyjaśnił premier na antenie Polsat News, cytowany przez bussinesinsider.pl.

Mateuszowi Morawieckiemu zależy na wprowadzeniu strefy czerwonej w całym kraju już od najbliższej soboty. Decyzja w tej sprawie zapadnie już dziś i zostanie ogłoszona na konferencji prasowej. Wczoraj zanotowano kolejną, rekordową liczbę zachorowań. Testy potwierdziły wirusa u 1040 osób. W tej sytuacji strefa czerwona dla całego kraju wydaje się być jedynie kwestią czasu. 

Mateusz Morawiecki o sytuacji epidemicznej w Polsce

Premier podczas programu Gość Wydarzeń emitowanym przez telewizję Polsat zapowiedział, że sytuacja epidemiczna jest i jeszcze długo będzie bardzo poważna. Rząd w związku z walką z epidemią podjął decyzję o podjęciu czterech linii obrony. Zapowiedziano niezwykle ważne działania.

– Mamy pierwszą, drugą, trzecią i czwartą linię obrony. Pierwsza linia obrony, to nasze obostrzenia, maseczki, testowanie i wyłapywanie przypadków osób chorych. Druga to cały system szpitali, kwarantanny, izolacja, ale przede wszystkim ludzie, medycy. Trzecia linia to dodatkowe łóżka. Tych jeszcze nie ma, ale za kilka dni pojawi się ich w systemie dodatkowe 13 tysięcy – zapewnił szef rządu. 

Premier zapewnił, że priorytetowa jest służba zdrowia i to jej ochrona zajmie kluczowe miejsce w walce z epidemią.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

maseczki
Fot. Screen z Transmisji na żywo, facebook.com/MorawieckiPL/

Premier zapewnia, że maseczki są jednym z najskuteczniejszych sposobów chronienia siebie i innych.

Maseczki
fot. Brett Syles/pexels.com

Ustawa ma wzmocnić nakaz noszenia maseczek. Jest to odpowiedź dla tych, którzy sprzeciwiali się rozporządzeniu. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Bank proponuje rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Chętnie skorzystasz, jeśli chcesz być eko
  2. Niedawno był ślub, teraz Martyna Wojciechowska przekazała kolejną radosną wiadomość. Fani są zachwyceni
  3. 4-letnia dziewczynka napisała list do nieba. Chciała upewnić się, że jej pies ma się dobrze, dostała odpowiedź
  4. Przemek: „Nienawidzę swojej żony. Czekam, aż dziecko podrośnie i chcę się rozwieść, jej zachowanie doprowadza mnie do szału”
  5. Jurek Owsiak przeżywa dramat, ma koronawirusa. Fani zdruzgotani, wystosował pilny apel
  6. Co tam się dzieje? Policja otoczyła posłanki, trwa protest
  7. Lekki i puszysty, po prostu ideał. Najlepszy przepis na biszkopt, który zawsze się udaje

Źródło: bussinesinsider.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl