Maseczki ochronne są jednym z głównych narzędzi do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Odkąd w całej Polsce wprowadzono czerwoną strefę obostrzeń, każdy z nas zobowiązany jest do zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Niestety wielu ludzi nie przestrzega tego przepisu. Uważacie, że obowiązujące kary za ich brak są wystarczające, czy powinny zostać zaniżone?

Od początku wybuchu epidemii koronawirusa maseczki ochronne stały się nierozłącznym elementem naszego życia. Eksperci uważają, że zasłanianie ust oraz nosa zdecydowanie ogranicza rozprzestrzenianie się COVID-19. Wobec tego osoby, które nie stosują się do tego obowiązku, będą karane. Uważacie, że panująca wysokość kar jest odpowiednia?

Ile wynosi kara za brak maseczki ochronnej?

Kara za brak maseczki ochronnej wynosi obecnie 500 zł. Jakiś czas temu Super Express podał informację, że panująca kara za brak zasłaniania ust i nosa w wysokości 500 zł być może wzrośnie dwukrotnie.

Z uwagi na to, że wielu ludzi ignorowało przepis noszenia maseczek ochronnych na twarzy, Sejm postanowił zaostrzyć przepisy. Wcześniej w świetle prawa obowiązek ten spływał tylko na osoby chore i podejrzane o chorobę. Jednak szybkie rozprzestrzenianie choroby spowodowało, że władze dodały wpis, który głosi, że maseczki muszą zakładać także osoby zdrowe.

Nieprzestrzeganie przepisu jest karane grzywną. Jak podaje portal prawo.pl, Sejm przyjął także propozycję posłów lewicy, by osoby nienoszące maseczki w sklepach były nieobsługiwane przez kasjerów.

Kary za brak maseczek ochronnych w Hiszpanii i Francji

Według informacji podawanych przez serwis bezprawnik.pl, w Hiszpanii przepis noszenia maseczek obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych. Brak zasłoniętych ust i nosa może tam grozić mandatem w wysokości 100 euro.

We Francji osoba, która pierwszy raz złamie przepis zostanie ukarana mandatem wynoszącym 135 euro. Za drugim razem kara ta wzrośnie do 1,5 tys. euro, z kolei nagminne łamanie obostrzenia może skończyć się karą pozbawienia wolności na sześć miesięcy lub pieniężną w wysokości 3750 euro. Czy waszym zdaniem te kary są wystarczające?

Źródło: prawo.pl, bezprawnik.pl

Poprzedni artykułOd dziś nagła zmiana w całym kraju. Decyzja zapadła, wszyscy muszą się dostosować
Następny artykułUwaga, wszyscy Polacy dostaną dziś identyczne SMSy. Już znamy ich treść
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl