Od soboty 28 listopada obowiązuje nowe obostrzenie związane z noszeniem maseczki — informują portale Business Insider i Prawo. Okazuje się, że od teraz nawet w biurowej otwartej przestrzeni, gdzie nie ma zbyt wielu osób, będzie trzeba zasłaniać usta i nos. Restrykcja rozszerzyła się na wszystkie pomieszczenia, w którym znajduje się więcej niż jedna osoba. Do tej pory przepis ten można było omijać, powołując się na wyjątek związany z „wykonywaniem czynności służbowych”.

Maseczki obowiązują już nie tylko w sklepach czy aptekach, lecz także w biurowej przestrzeni. Dotyczy to również firmowej kuchni czy stołówki. Nowe przepisy wdraża rozporządzenie rządu wydane 26 listopada.

Nowe obostrzenia dotyczące noszenia maseczki

Od soboty 28 listopada trzeba nosić maseczki również w biurze czy firmowej stołówce. Okazuje się, że przepis obowiązuje nie tylko w biurach i zakładach pracy, lecz także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na różne potrzeby.

Zasłaniać usta i nos będzie trzeba m.in. w budynkach administracji, wymiarów sprawiedliwości, kultury czy kultu religijnego. Według portalu Prawo od rozszerzonego obowiązku zasłaniania ust i nosa, który wszedł w życie od soboty, „wyjątków nie ma”.

Przypomnijmy, że wcześniejsza wersja zapisu zakładała, że maseczki muszą nosić tylko osoby „wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania”  zdradza serwis Prawo.

  1. Oliwia dodzwoniła się do TVP, gdy krytykowali Strajk Kobiet. Prowadzącym poszło w pięty, nie zdążyli jej powstrzymać
  2. Właśnie potwierdzono tragiczne informacje. Nie żyje prawdziwa legenda, wielu Polaków dużo mu zawdzięcza
  3. Widzieliśmy go w ”Ranczo”, ”Miodowych latach”, ”M jak miłość” i wielu innych. Aktor nie żyje, wczoraj odbył się jego pogrzeb

Nowe obostrzenia to „bubel prawny”

Według cytowanego przez Prawo eksperta od ochrony danych, Piotra Lejzy, w ten sposób skonstruowane przepisy to „bubel prawny”. Z nowych zapisów rozporządzenia wynika, że pracownicy muszą zakrywać usta i nos nawet w pracowniczej stołówce czy kantynie, gdzie spożywa się posiłki.

Jak się można łatwo domyślić, noszenie maseczki podczas obiadu czy lunchu jest z pewnością bardzo trudne, jeśli nie zupełnie niemożliwe. Chcąc przestrzegać przepisów pracownicy musieliby pojedynczo przebywać w stołówkach lub nauczyć się jeść w maseczkach.

Jak wyjaśnia dalej Lejza, rozporządzenie uwzględnia wyjątek od obowiązku noszenia maski podczas spożywania posiłków w pociągach, ale w biurach już nie. Dlatego ekspert zdecydował, że zgłosi nowe zasady do akcji portalu Prawo o nazwie „Poprawmy prawo”.

Na nieco inną kwestię zwraca uwagę dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny:

— Nowe rozporządzenie i zmieniony kształt obostrzeń w zakładach pracy to wyraźny sygnał, że ustawodawca pozostawia sobie kwestię regulowania obostrzeń w zakładach pracy — powiedziała.

Podkreśliła, że do tej pory wielu pracodawców wprowadzało wiele ograniczeń poprzez zmienianie regulaminów pracy lub zarządzenia. Wymagali np. noszenia maseczek w holach czy na parkingach.

— Teraz ustawodawca zdaje się potwierdzać, że obostrzenia, czyli de facto ograniczenie wolności pracowników, może odbywać się tylko na podstawie prawa powszechnie obowiązującego, czyli na podstawie przepisów rozporządzeń — powiedziała, jak cytuje ją portal Prawo.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Samochodu nie da się rozpoznać, dwie osoby nie żyją. Tragiczny finał zderzenia z pojazdem ciężarowym
  2. Na zdjęciu sypialni ukrył się pies. 88% internautów nie potrafi go znaleźć w mniej niż 20 sekund
  3. Pamiętacie zimę stulecia? Mamy niesamowite zdjęcia, jedno z nich pokazała Martyna Wojciechowska
  4. Już jutro tłumy ruszą do Lidla. Z okazji Cyber Monday ogromne obniżki, dwa produkty rozejdą się jak ciepłe bułeczki
  5. Kiedy uczniowie wrócił do szkół? Minister edukacji właśnie podał możliwą datę, każdy rodzic powinien wiedzieć
  6. Artur Szpilka zorganizował synowi niezapomniane urodziny. Zdjęcie z psiej imprezy skradło serca internautów
  7. Adam Małysz widział nagie zdjęcia Justyny Żyły? Wszystko skomentował, nie brakowało słów o Piotrze Żyle

Źródła: prawo.pl, businessinsider.com.pl

 

Poprzedni artykułGwiazda uwielbianego show TVP została bez pracy. Dodała desperackie ogłoszenie: „Nie będę wybrzydzać”
Następny artykułPoseł PiS chce wprowadzenia opłaty za możliwość wejścia do galerii handlowej. Każdy musiałby zapłacić aż 100 zł
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl