Od soboty 28 listopada obowiązuje nowe obostrzenie związane z noszeniem maseczki — informują portale Business Insider i Prawo. Okazuje się, że od teraz nawet w biurowej otwartej przestrzeni, gdzie nie ma zbyt wielu osób, będzie trzeba zasłaniać usta i nos. Restrykcja rozszerzyła się na wszystkie pomieszczenia, w którym znajduje się więcej niż jedna osoba. Do tej pory przepis ten można było omijać, powołując się na wyjątek związany z „wykonywaniem czynności służbowych”.
Maseczki obowiązują już nie tylko w sklepach czy aptekach, lecz także w biurowej przestrzeni. Dotyczy to również firmowej kuchni czy stołówki. Nowe przepisy wdraża rozporządzenie rządu wydane 26 listopada.
Nowe obostrzenia dotyczące noszenia maseczki
Od soboty 28 listopada trzeba nosić maseczki również w biurze czy firmowej stołówce. Okazuje się, że przepis obowiązuje nie tylko w biurach i zakładach pracy, lecz także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na różne potrzeby.
Zasłaniać usta i nos będzie trzeba m.in. w budynkach administracji, wymiarów sprawiedliwości, kultury czy kultu religijnego. Według portalu Prawo od rozszerzonego obowiązku zasłaniania ust i nosa, który wszedł w życie od soboty, „wyjątków nie ma”.
Przypomnijmy, że wcześniejsza wersja zapisu zakładała, że maseczki muszą nosić tylko osoby „wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania” — zdradza serwis Prawo.
- Oliwia dodzwoniła się do TVP, gdy krytykowali Strajk Kobiet. Prowadzącym poszło w pięty, nie zdążyli jej powstrzymać
- Właśnie potwierdzono tragiczne informacje. Nie żyje prawdziwa legenda, wielu Polaków dużo mu zawdzięcza
- Widzieliśmy go w ”Ranczo”, ”Miodowych latach”, ”M jak miłość” i wielu innych. Aktor nie żyje, wczoraj odbył się jego pogrzeb
Nowe obostrzenia to „bubel prawny”
Według cytowanego przez Prawo eksperta od ochrony danych, Piotra Lejzy, w ten sposób skonstruowane przepisy to „bubel prawny”. Z nowych zapisów rozporządzenia wynika, że pracownicy muszą zakrywać usta i nos nawet w pracowniczej stołówce czy kantynie, gdzie spożywa się posiłki.
Jak się można łatwo domyślić, noszenie maseczki podczas obiadu czy lunchu jest z pewnością bardzo trudne, jeśli nie zupełnie niemożliwe. Chcąc przestrzegać przepisów pracownicy musieliby pojedynczo przebywać w stołówkach lub nauczyć się jeść w maseczkach.
Jak wyjaśnia dalej Lejza, rozporządzenie uwzględnia wyjątek od obowiązku noszenia maski podczas spożywania posiłków w pociągach, ale w biurach już nie. Dlatego ekspert zdecydował, że zgłosi nowe zasady do akcji portalu Prawo o nazwie „Poprawmy prawo”.
Na nieco inną kwestię zwraca uwagę dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny:
— Nowe rozporządzenie i zmieniony kształt obostrzeń w zakładach pracy to wyraźny sygnał, że ustawodawca pozostawia sobie kwestię regulowania obostrzeń w zakładach pracy — powiedziała.
Podkreśliła, że do tej pory wielu pracodawców wprowadzało wiele ograniczeń poprzez zmienianie regulaminów pracy lub zarządzenia. Wymagali np. noszenia maseczek w holach czy na parkingach.
— Teraz ustawodawca zdaje się potwierdzać, że obostrzenia, czyli de facto ograniczenie wolności pracowników, może odbywać się tylko na podstawie prawa powszechnie obowiązującego, czyli na podstawie przepisów rozporządzeń — powiedziała, jak cytuje ją portal Prawo.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Samochodu nie da się rozpoznać, dwie osoby nie żyją. Tragiczny finał zderzenia z pojazdem ciężarowym
- Na zdjęciu sypialni ukrył się pies. 88% internautów nie potrafi go znaleźć w mniej niż 20 sekund
- Pamiętacie zimę stulecia? Mamy niesamowite zdjęcia, jedno z nich pokazała Martyna Wojciechowska
- Już jutro tłumy ruszą do Lidla. Z okazji Cyber Monday ogromne obniżki, dwa produkty rozejdą się jak ciepłe bułeczki
- Kiedy uczniowie wrócił do szkół? Minister edukacji właśnie podał możliwą datę, każdy rodzic powinien wiedzieć
- Artur Szpilka zorganizował synowi niezapomniane urodziny. Zdjęcie z psiej imprezy skradło serca internautów
- Adam Małysz widział nagie zdjęcia Justyny Żyły? Wszystko skomentował, nie brakowało słów o Piotrze Żyle
Źródła: prawo.pl, businessinsider.com.pl