Maski antysmogowe to jedna z najczęstszych metod ochrony przed toksycznym powietrzem. Nie jest tajemnicą, że Polska znajduje się w czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Europie. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup maski przeciwpyłowej. Dowiedz się razem z nami, którą wybrać, by móc oddychać bezpiecznie.

Wiele osób przekonanych jest, że przed smogiem są w stanie ochronić nas dowolne materiały, przez które będziemy oddychać. W związku z tym sięgają po chustki lub szaliki, niestety nieskuteczne. Co więcej, maseczki chirurgiczne również nie będą w stanie zatrzymać szkodliwych pyłów znajdujących się w powietrzu. Aby chronić siebie i swoje zdrowie w chwili, gdy zanieczyszczenia przekraczają normę, sięgnij po maseczkę antysmogową. W związku z tym, że wybór jest naprawdę szeroki, podpowiadamy, po którą z nich sięgać.

Maski antysmogowe: dlaczego warto kupić?

Zanieczyszczenia, którymi nasycone jest powietrze, można podzielić na dwie podstawowe kategorie: pyłowe i gazowe. Do zanieczyszczeń pyłowych zaliczamy PM10 i PM2,5, które z łatwością docierają do dróg oddechowych i płuc, powodując ich uszkodzenia. Zanieczyszczenia gazowe, to m.in. dwutlenek siarki, tlenek węgla czy azotu, które doprowadzić mogą do zatrucia organizmu, zmiany w obrębie rogówki lub niedotlenienie mięśnia sercowego czy mózgu.

Maski antysmogowe
instagram.com @wairfr

W związku z tym, kiedy tylko media donoszą o niepokojąco wysokim poziomie zanieczyszczeń, każdy z nas powinien pomyśleć o zakupie maski antysmogowej. Szczególnie zalecane są osobom aktywnym, spędzającym większość czasu na zewnątrz, a nawet w komunikacji miejskiej. Ze względu na przeznaczenie i grupę odbiorców, do których jest skierowana wyróżnia się:

  1. maski dla osób aktywnych fizycznie, posiadają zawór umożliwiający regulację przepływu powietrza
  2. maski dla dzieci, zawierają wysoki filtr, który zwykle eliminuje też nieprzyjemny zapach,
  3. maski codzienne, czyli te wyposażone w wysokiej jakości filtr wykonany z włókna węglowego oraz zawór wydechowy.

Jaką maskę wybrać?

Wybierając maskę antysmogową lub przeciwpyłową, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj filtra oraz certyfikaty. Maska powinna być dopasowana nie tylko do naszej twarzy, ale też sposobu życia i aktywności.

  1. Maska przeciwpyłowa p1 zatrzymuje zaledwie 80% pyłów i może dopuścić do przepuszczenia części pyłów PM2,5. 
  2. Maska przeciwpyłowa p2 zatrzymuje niemalże wszystkie pyły PM2,5 i co najmniej 94% pyłów o średnicy poniżej 0,5 µm.
  3. Maska przeciwpyłowa p3 zatrzymuje powyżej 99,5% cząsteczek o średnicy do 0,5 µm. Obecnie zapewnia największą ochronę.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Maski antysmogowe
instagram.com @sicaro_polska

Maski antysmogowe są najczęściej wybieraną formą ochrony. 

Maski antysmogowe
instagram.com @co_ciekawe

Ich wybór zależy od naszych potrzeb. 

Poprzedni artykułRodzice stracili troje dzieci w wypadku samochodowym. Rok później stała się niewiarygodna rzecz
Następny artykułMiliarder ma 17 adoptowanych dzieci. Nie zamierza zapisywać im spadku z jednej prostej przyczyny
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Ukończyła Dziennikarstwo na lubelskim UMCESie. Pisanie tekstów było jej pasją, odkąd pamięta. To właśnie w tej dziedzinie chciałaby być perfekcjonistką. Miłośniczka zumby, klimatów latino i włoskiego jedzenia. Nienawidzi nudy i monotonii. Optymistka, dla której każdy kolejny dzień to nowa przygoda.