Rząd na czele z Mateuszem Morawieckim podjął bardzo ważną decyzję. Postanowili wykupić dom pod Paryżem, w którym wiele lat temu mieszkała Maria Skłodowska-Curie. Premier poinformował o krokach władz za pośrednictwem swojego Twittera. Polacy zgadzają się z tą decyzją.

Maria Skłodowska-Curie to jedna z najwybitniejszych Polek w historii. Słynną chemiczkę kojarzą ludzie na całym świecie. Mateusz Morawiecki wraz z rządem wyszli z założenia, że jej dom, jest ważną częścią polskiej historii. Postanowili go wykupić.

Mateusz Morawiecki z rządem kupili dom, w którym mieszkała Maria Skłodowska-Curie

Kilka dni temu do mediów trafiła informacja, że dom, w którym przed laty mieszkała słynna chemiczka wraz ze swoim mężem został wystawiony na sprzedaż. Kiedy trafiła ona do Mateusza Morawieckiego, ten bez zawahania skontaktował się z rządem ws. jego wykupu.

Niedługo po tym wystosował za pośrednictwem Twittera oficjalne powiadomienie, w którym oznajmił, że zlecił działania, mające na celu wykup posiadłości, która jest bardzo ważnym elementem polskiej historii.

Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem – napisał Morawiecki, twierdząc, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w stałym kontakcie z ambasadą Polski we Francji.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

W komentarzach pojawiło się wiele pozytywnych opinii, którymi Polacy zgadzali się z decyzją rządu. Komentowali nie tylko internauci, ale również politycy i inne wysoko postawione osoby.

Ile kosztuje dom Marii Skłodowskiej-Curie?

Jeśli mowa o sprzedaży, to warto napomnieć, jaka jest cena wystawionego na sprzedaż towaru. Jak podaje „Buisness Insider” posiadłość Skłodowskiej-Curie znajduje się w Saint Remy-les-Chevreuse i mierzy 120 m kw. 

Podparyski departament Yvelines wystawił go na sprzedaż za kwotę 790 tys. euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje 3,5 miliona złotych. Należy podkreślić, że dom wymaga generalnego remontu, który szacuje się na 200 tys. euro.

Maria Skłodowska-Curie przebywała w posiadłości w latach 1904-1906, aby móc zaczerpnąć świeżego powietrza. Służył on jej rodzinie głównie do tego, by odpoczywać od pracy i mieszkania w stolicy Francji.

Ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz podkreślił, że część historycznych miejsc dla Polski zostało już utraconych, a dom rodziny Curie byłby doskonałą promocją dla naszego kraju.

Zobacz zdjęcia:

Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zdecydował o wykupie posiadłości Marii Skłodowskiej-Curie.

Dom znajduje się pod Paryżem. Jego koszt to 790 tys. euro.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. ,,Rolnicy. Podlasie”. Andrzej mówi, kto przejmie jego gospodarstwo
  2. Mariusz Ryjek nie żyje. Zbiórka zorganizowana przez przyjaciół przekroczyła najśmielsze oczekiwania
  3. Polski duchowny skuty kajdankami na środku ulicy. Nagranie trafiło do sieci, wiadomo, za co został zatrzymany

Źródło: Buisness Insider

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl