Matura to najważniejszy egzamin, który powinien się odbyć w maju – już za kilka tygodni. Epidemia szaleje w naszym kraju, a Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Oświaty milczy w tej kwestii. Wściekli maturzyści postanowili przygotować oryginalną wiadomość dla Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Matura to najważniejszy egzamin, który jest owocem wszystkich lat spędzonych w szkole. Od niej zależy, na jakie studia się dostaniemy, jak potoczy się nasze życie. Dlatego tegoroczni maturzyści siedzą jak na szpilkach cały czas trzymani w niepewności czy egzamin w ogóle się odbędzie. Postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przekazać wiadomość Ministerstwu Edukacji Narodowej. 

Matura czy koronamatura?

Karolina Słomczyńska, twórczyni akcji #NieChcęKoronaMatury, uczy się w XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. To ona była pomysłodawczynią nagrania filmiku-apelu. Sytuacja maturzystów naprawdę nie przedstawia się dobrze. Ich egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, a nie zostaje podjęta żadna konkretna decyzja ze strony Ministerstwa Zdrowia czy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dlatego uczniowie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i nagrać filmik, który pokazuje ich sytuację.

Przez to, że nie padają żadne oficjalne decyzje, maturzyści żyją wśród mnóstwa niczym niepotwierdzonych newsów. W sieci padają różne rozwiązania: że matura będzie odbywać się zdalnie, że zostanie przeniesiona, że oceny ze świadectw będą służyć rekrutacji na studia i wiele, wiele innych, które wprowadzają chaos i strach. Bo jeśli matury nie zostaną odwołane, kto odważy się na nie przyjść? Młodzi ludzie podkreślają, że być może ich organizmy są zdrowe i wytrzymałe, ale przecież mieszkają z rodzicami, dziadkami i nie wyobrażają sobie narazić ich zdrowia z powodu egzaminu.

  1. Minister Zdrowia ujawnił, co się stanie gdy zrezygnujemy z restrykcji na Wielkanoc. Okropna wizja
  2. Ministerstwo zdrowia znosi część zakazów w Polsce. Wiemy, które
  3. Lekarz pokazał, jak zrobić maseczkę ochronną z koszulki. Zajmuje niecałą minutę

Filmik zaadresowany do MEN-u

W nagraniu wzięło udział wielu tegorocznych maturzystów, ale także młodzieżowi aktywiści i aktywistki, nauczyciele i mama jednej z maturzystek, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. Wszyscy zgodnie skandują, że nie chcą koronamatury.

– Niebezpieczeństwo związane z pandemią nie zniknie z dnia na dzień. Dziś mówi się o tygodniach, ale to mogą być miesiące. Oby nie lata. Tymczasem my, maturzyści, mamy dowiedzieć się o szczegółach najważniejszego egzaminu w naszym dotychczasowym życiu niemal z dnia na dzień – mówią w filmie młodzi ludzie.

Wielu z nich obawia się, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Decyzje dotyczące rekrutacji na zagranicznych uczelniach zostały już podjęte, tymczasem w naszym kraju nie padają żadne oficjalne komunikaty. Film ma za zadanie to zmienić. 

– Przygotowujemy się bez pewności, że matura odbędzie się w z góry ustalonym terminie. Prosimy o rzetelne informacje od ministra edukacji narodowej. Panie ministrze, jest pan odpowiedzialny za nas, za nasz egzamin – skandują tegoroczni maturzyści, nauczyciele i ich rodzice.

ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO:

Uczniowie postanowili wystosować publiczny apel o decyzje w sprawie tegorocznego egzaminu dojrzałości.

matura
Fot. F1Digitals, Pixabay

Przygotowanie do matury trwało wszystkie lata liceum i technikum. Teraz uczniowie są zdezorientowani, nie wiedzą, w jaki sposób zostanie przeprowadzony egzamin.

matura
fot. unsplash.com/@thoughtcatalog

W tej chwili nauka odbywa się zdalnie. Jest to bardzo stresujące dla nauczycieli i uczniów.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Powybijane szyby, skradziona broń. Dzieci z podstawówki włamały się do domu
  2. Kiedy w Polsce będzie szczyt pandemii i ile będzie ofiar? Eksperci podali prognozy, nie brzmią dobrze
  3. Nie żyje kolejny polski dziennikarz. Był bliskim przyjacielem wielu gwiazd, prokuratura bada sprawę
  4. Pani Jolanta dostała rachunek od właściciela lokalu i zbladła. Nie mogła uwierzyć w wypisaną kwotę
  5. Byłeś szczepiony w dzieciństwie? Jest szansa, że to cię uratuje przed koronawirusem
  6. Jak w minutę zrobić maseczkę bez szycia? Potrzeba jedynie trzech rzeczy, które każdy ma w domu

Źródło: wyborcza.pl

Poprzedni artykułZ ostatniej chwili: Rząd wyda obowiązek noszenia maseczek. Szumowski tłumaczy, jakie mogą być noszone
Następny artykułSyn Zenka Martyniuka nie przestrzega obowiązku kwarantanny. Niedawno wrócił z zagranicy, matka próbuje go bronić
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.