Wiceminister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wypowiedział się nt. terminów matury 2021 i egzaminu ósmoklasisty. Niektórzy uczniowie oraz ich rodzice obawiają się, czy egzaminy nie zostaną przesunięte w czasie ze względu na pandemię koronawirusa oraz zdalne nauczanie. Wiceszef MEN uspokajał – resort planuje, że wszystko odbędzie się w czasie.

Chcielibyśmy, aby egzaminy ósmoklasistów i maturalne odbyły się w terminie. Jesteśmy do tego przygotowani, jeśli nie będzie jakichś wyjątkowych sytuacji, nie ma powodów, by je przekładać czy odwoływać – powiedział Dariusz Piontkowski na antenie Polskiego Radia.

Wiceminister edukacji o powrocie kolejnych roczników do szkół

W sobotę 20 lutego wiceminister edukacji narodowej był gościem Polskiego Radia. Dariusz Piontkowski wypowiedział się m.in. na temat zdalnego nauczania oraz nadchodzących egzaminów, które zbliżają się do uczniów coraz większymi krokami.

Wiceszef oświaty zdradził, że resort miał nadzieję na powrót do nauczania stacjonarnego tych klas, które najbardziej tego potrzebują. Piontkowski przyznał, że oprócz klas 1-3, priorytetowi są maturzyści, ósmoklasiści czy klasy czwarte.

Dodał, że dopiero w przyszłym tygodniu okaże się, czy powrót kolejnych roczników do tradycyjnego modelu nauczania w ławkach będzie możliwy. Rodzice i uczniowie muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

Chcemy co najmniej utrzymania tego stanu nauczania, który funkcjonuje w tej chwili oraz powrotu kolejnych roczników, nawet w trybie hybrydowym nauki – mówił Dariusz Piontkowski na antenie Polskiego Radia.

Matura 2021 i egzaminy ósmoklasistów odbędą się w terminie?

Z pewnością wielu maturzystów i ósmoklasistów obawia się, czy pandemia nie wpłynie na terminy ich końcowych egzaminów. W przeszłości pojawiały się takie nieoficjalne doniesienia i wielu uczniów nie wie, czego się spodziewać.

Jednak wiceszef oświaty uspokajał, że jak na razie resort nie myśli o przekładaniu terminów egzaminów. Dodał, że ministerstwo jest przygotowane i nie ma żadnych podstaw, aby przekładać lub odwoływać zaplanowane testy.

Wszystko wskazuje na to, ze matura 2021 oraz egzaminy ósmoklasistów odbędą się zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem zajęć w szkołach. Pozostaje mieć nadzieję, że w kraju nie nastąpią żadne „wyjątkowe sytuacje”, o których wspomniał Piontkowski, a które byłyby w stanie pokrzyżować plany rządu.

Wiceprzewodniczący MEN odniósł się również do różnego typu zgromadzeń ludzi, które w ostatnim czasie miały miejsce m.in. podczas Strajków Kobiet lub weekendu w Zakopanem. Podkreślił, że tego typu zachowania przyczyniają się do wzrostu zachorowań.

Jest oczywiste, że tego typu zgromadzenia, jak na Krupówkach, gdzie nie są zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa, mogą grozić rozprzestrzenianiem się Covid-19. Po demonstracjach Strajku Kobiet mieliśmy wzrost zachorowań – mówił.

Na antenie radia zachęcał również do szczepienia się przeciwko koronawirusowi. Zaznaczał, że każdy, kto ma możliwość przyjęcia dawek, powinien to zrobić.

Szczepionka masowa przyjęta może doprowadzić do zakończenia obostrzeń. Wszyscy, którzy mają możliwość skorzystania ze szczepienia Covid-19 powinni to zrobić – zachęcał.

Myślicie, że kolejni uczniowie wrócą niebawem do szkół?

Zobacz zdjęcie:

 Wiceminister edukacji wypowiedział się nt. terminów matur 2021 oraz egzaminów ósmoklasistów.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Polskie Radio 24

Poprzedni artykułNajmodniejszy kolor włosów dla brunetek. Glowing bronze rozświetli twoją twarz
Następny artykułBiedronka. Modne plecaki w atrakcyjnej cenie. Nowa ciekawa oferta sieciówki
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl