Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Były mąż będzie musiał zapłacić żonie za prace domowe. Jest decyzja sądu
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 24.02.2021 14:32

Były mąż będzie musiał zapłacić żonie za prace domowe. Jest decyzja sądu

mąż
Fot. emmaweaveradayinthelife.blogspot.com/

Były mąż będzie musiał zapłacić żonie za prace domowe i opiekę nad synem. Tak zdecydował sąd w Pekinie. To precedens również w Chinach. Jak będzie wyglądał podział majątku?

Małżeństwo wzięło rozwód w ubiegłym roku. Żona nie chciała się początkowo na niego zgodzić, ale potem stwierdziła, że skorzysta z okazji.

Były mąż będzie musiał wypłacić żonie pieniądze za prace domowe i opiekę nad dzieckiem

Mężczyzna o nazwisko Chen i kobieta o nazwisku Wang wzięli ślub w 2015 roku. Państwo młodzi doczekali się syna, ale ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu.

W zeszłym roku mąż wniósł do sądu o rozwód. Wang początkowo opierała się temu pomysłowi. Potem jednak skorzystać z tej sytuacji.

Sytuacja zamężnych kobiet w Chinach i ogólnie w Azji zazwyczaj sprowadza się do tego, że wiele z nich musi zrezygnować z kariery na rzecz pozostania w domu z dziećmi. Tracą więc źródło dochodu.

Możliwe, że w takiej sytuacji znalazła się też pani Wang. Wniosła do sądu o wypłatę pieniędzy za wykonywane przez lata prace domowe i opiekę nad synem. Do obu tych rzeczy jej mąż w ogóle się nie dotykał.

Pekiński Sąd Okręgowy Fangshan orzekł na jej korzyść. Ile będzie musiał zapłacić były mąż?

Żona otrzyma dobrą sumę na start. Pojawiła się też kwestia alimentów

Sąd przyznał synowi pani Wang alimenty w wysokości około 2 tys. juanów, czyli 1 160 zł.

Ponadto kobieta otrzyma również jednorazową rekompensatę za wykonywanie wszystkich obowiązków domowych przez lata w wysokości 50 tys. juanów, czyli ok. 29 tys. zł.

Jak powiedział sędzia, podział majątku pary po ślubie wiąże się z podziałem własności materialnej.

Ale praca domowa stanowi niematerialną wartość majątkową – mówił.

Orzeczenie zostało wydane w zgodzie z nowymi przepisami, które zostały ustanowione w Chinach w tym roku. Małżonek może ubiegać się o podobną rekompensatę, jeśli w czasie małżeństwa wziął na swoje barki wychowywanie dzieci, obowiązki domowe, opiekę nad rodzicami lub pomagał małżonkowi w pracy.

Wcześniej rozwodzący się małżonkowie mogli wnioskować o taką rekompensatę tylko w przypadku podpisania intercyzy, co w Chinach jest rzadką praktyką – informował CNN.

Jest to szczególnie dobra wiadomość dla wielu chińskich kobiet – to one, w stopniu o wiele większym niż w Polsce, zajmują się domowymi obowiązkami, rezygnując często z własnej pracy.

Czy w Polsce podobne rozwiązanie mogłoby się sprawdzić?