Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Medycyna estetyczna, chirurgia plastyczna. Fakty, o których nie miałaś pojęcia
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 13.09.2018 13:57

Medycyna estetyczna, chirurgia plastyczna. Fakty, o których nie miałaś pojęcia

medycyna estetyczna
fot. instagram.com @kyliejenner,

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna mają historię dłuższą niż mogło się wydawać. Tych rzeczy mogliście o nich nie wiedzieć. Zapraszamy do lektury.

Marylin Monroe i Marlene Dietrich znały sztuczki, które pozwalały im na naciąganie twarzy, jeszcze zanim pojawił się lifting! Ta druga nakazywała swojemu fryzjerowi mocno ściągać włosy u nasady jej głowy, aby skóra stawała się bardziej podciągnięta. Obie panie przeszły także korektę nosa.

Kiedy zaczęto wykonywać operacje plastyczne?

Już w starożytnym Egipcie można było przeczytać na ten temat. Najstarsze źródła traktujące o tym pochodzą sprzed 3000 lat p.n.e. Zabiegi, które wówczas wykonywano, pozwalały na rekonstrukcję części ciała, które jej wymagały. Nie były one przeprowadzane z pobudek estetycznych, lecz praktycznych. De Medicina spod pióra Korneliusza Celsusa opisuje szczegóły tych procedur. Rzymianie czerpali inspiracje z poczynań Greków w tej kwestii. W starożytnych Indiach również podejmowano się chirurgii plastycznej. Traktat Suszruta, który był jednym z najbardziej znanych hinduskich lekarzy, stanowi kompendium wiedzy o chirurgii. Powstał on, uwaga, 800 lat p.n.e. Sanskryt tłumaczono na język arabski i tym sposobem wiedza mogła być rozpowszechniona w Europie. Jesteście zaskoczeni? To właśnie z chirurgii rekonstrukcyjnej narodziła się chirurgia plastycznej. Może teraz inaczej na nią spojrzycie. Medycyna estetyczna narodziła się jeszcze później.

Ok, wiemy, że już w czasach starożytnych podejmowano się prób rekonstruowania części ludzkiego ciała. Jaki był jednak pierwszy udokumentowany zabieg? Przeprowadził go w XV wieku Heinrich von Pfolspeundt. Podjął się on rekonstrukcji nosa rannego psa. Odniósł sukces. Wcześniej, w wieku XIII zaprzestano eksperymentowania z ludzkim ciałem. Papież Innocenty III uznał to za bezbożne i zakazał nawet wykonywania sekcji zwłok, która jak powszechnie wiadomo, stanowi dla kompetentnego lekarza źródło wiedzy. Warto wspomnieć również o lekarzu, znanym jako Gaspare Tagliacozzi. Ten sycylijski chirurg wykonał rekonstrukcję nosa za pomocą płatów skóry, pozyskanej z ludzkich ramion. Schyłek XIX wieku to z kolei początek chirurgii plastycznej. To właśnie wtedy przeprowadzono pierwszą operację plastyczną nosa. Następne były piersi. Powoli rozpoczynało się szaleństwo, które trwa do dzisiaj. John Mettauer to nazwisko, które uznawane jest za pionierskie w tej dziedzinie.

Kto jest ojcem polskiej chirurgii plastycznej?

To Antoni Gabryszewski, ktory uznawany jest za jej prekursora. Zasłynął jednak przede wszystkim z tego, że był cenionym ortopedą. Natomiast pierwszy oddział chirurgii plastycznej w naszym kraju powstał po II wojnie światowej w Polanicy-Zdroju. Kierował nim dr Stanisław Michałek-Grodzki. Później, a konkretnie w latach 70. został on przeniesiony do Warszawy.

Kiedy po raz pierwszy udało się zmienić płeć? Medycyna estetyczna to nie wszystko

Początek XX wieku. Chirurg Harold Gillies dokonuje transformacji kobiety w mężczyznę, a także przeszczepia skórę twarzy rannemu podczas I wojny światowej Walterowi Yeo. Metodą, jaką to wykonał, naśladowano przez kolejne 50 lat. To powód do dumy. Michael Dillon, który przeszedł sławną głośną operację zmiany płci, opisał ją w publikacji Self: A Study in Ethics and Endocrinology, która jest niezwykle ważna dla środowisk transpłciowych. Ten sam chirurg, który operował Dillona podjął się również operacji Roberty Cowell, która urodziła się mężczyzną. Dzięki waginoplastyce i usunięciu jąder i penisa udao się jednak sprawić by stała się kobietą. Gillies jest zatem postacią niezwykle szanowaną w środowisku LGBTQ.

Temat poprawiania własnej urody za pomocą chirurgii plastycznej przestaje być już tabu, a przyjmowanie przez coraz bardziej otwarte społeczeństwo tego typu zabiegów staje się normą. Nie mamy już raczej do czynienia z przemykaniem chyłkiem wieczorami w tajemnicy przed mężem do gabinetu czy brania wielotygodniowego urlopu, żeby koleżanki z pracy przypadkiem nie zauważyły zasinień. Coraz więcej osób przyznaje się przed rodziną czy sąsiadami. Mówią otwarcie, że poprawiły opadające powieki, zrobiły plastykę powłok brzucha po ciąży, czy że niwelowały wady sylwetki – mówi dr Marcin Wiatroszak w portalu Onet.

Medycyna estetyczna – ZOBACZ ZDJĘCIA:

Botoks

ZOBACZ TEŻ:

  1. Przemoc domowa. Historie kobiet, które są bite przez mężów
  2. Szaleństwa, nałogi i ciężkie choroby. Taką cenę płacą artyści
  3. Susan Atkins. Kobieta, która zabiła żonę Romana Polańskiego

źródło: focus.pl, kobieta.onet.pl