Wbrew pozorom poszukiwania skarbów nie są jedynie domeną dziecięcych bajek. Przekonał się o tym mieszkaniec Danii, który przeczesując z wykrywaczem metali okolice jednego z centralnych miast, natrafił na niebywałe znalezisko w postaci ozdób z czystego złota. Skarb okazał się być warty więcej, aniżeli przypuszczać mógłby ktokolwiek.

Odnaleziono złoto z VI wieku

Ole Ginnerup Schytz natrafił na wyjątkowo silny sygnał blisko duńskiej miejscowości Vindelev. Po trwającym dłuższy czas rozkopywaniu ziemi jego oczom ukazały się nieprawdopodobne artefakty. Wtedy jeszcze poszukiwacz nie wiedział, że znalazł „najcenniejszy skarb w historii Danii”.

Na miejsce szybko przybyła ekipa archeologów związana z muzeum w Vejle, a także przedstawiciele innych instytucji. Znalezisko okazało się skrywać wiele złotych ozdób, przedstawiających między innymi oblicza nordyckich bóstw, a także monety wielkości talerzy, medaliony z czasów Imperium Rzymskiego i biżuterię. Łącznie aż 1000 gram czystego złota.

„Skarb z Vindelev”, jak natychmiast go nazwano, jest zdaniem ekspertów „największym, najokazalszym, najbogatszym i najpiękniejszym złotym skarbem znalezionym kiedykolwiek na terenie w Danii”. Przedmioty mają zaś pochodzić z VI wieku naszej ery, należały zaś prawdopodobnie do jednego z ówczesnych wodzów.

Mimo że Schytz przekazał całość znaleziska muzeum, jego wysiłek zostanie wynagrodzony. Kwoty należnego mu „znaleźnego” jednak nie ujawniono. Zważając jednak na wartość skarbu, będą to jednak ogromne pieniądze.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Źródło: Menway

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Klient zapłacił w sklepie fałszywym banknotem 50 zł

Redaktor