Mężczyźni powinni tak samo jak kobiety nosić rajstopy podczas epidemii koronawirusa. Interesujące badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Northeastern University w Bostonie (USA). Okazuje się, że przedmiot codziennego użytku dla pań może się okazać w tym trudnym czasie bardzo przydatny także dla płci męskiej.

Mężczyźni powinni nosić rajstopy w trakcie epidemii koronawirusa. Brzmi dziwnie? Wcale nie! Jeśli ma to pomóc w ochronie przed koronawirusem, każdy sposób jest dobry. Szczególnie ten, którego skuteczność została potwierdzona przez naukowców.

Mężczyźni także powinni nosić rajstopy w trakcie epidemii

Naukowcy z Northeastern University w Bostonie w USA prowadzili badania na temat zwiększenia skuteczności noszonych przez wszystkich maseczek. Jak się okazało nylon, z którego wykonane są rajstopy i pończochy to doskonały materiał, by poprawić jakość naszej maseczki. 

Kawałek rajstopy przyszyty do maseczki może wpłynąć na zwiększenie zdolności do filtrowania małych cząsteczek w powietrzu. Uszczelnienie między maseczką, nylonem a twarzą jest znacznie większe. Naukowcy porównali skuteczność tak zabezpieczonej maski z maską chirurgiczną 3M i innymi. Wnioski były zaskakujące.

  1. Tak wyglądał pogrzeb Ewy Żarskiej. Niewyobrażalnie smutne pożegnanie dziennikarki Polsatu
  2. Pilne ostrzeżenie dla wszystkich Polaków. Jeśli dostałeś podobnego SMS-a, natychmiast go usuń
  3. Popularne leki wycofane ze sprzedaży. Masz któryś z nich w domu? Wyrzuć je

Rajstopy nie tylko dla pań

Wyniki badań wyjaśniała Loretta Fernandez, adiunkt inżynierii lądowej i środowiska na Northeastern University w rozmowie z bloomberg.com. Wynikało z niej, że maseczka chirurgiczna typu 3M, uznawana za najmniej antywirusową wśród medycznych masek wspomagana nylonem z pończoch czy rajstop blokowała aż 90% cząsteczek. Bez nylonu jest to zaledwie 75%. Oznacza to, że skuteczność takiej maseczki z nylonem jest tylko o 5% mniejsza niż tej uznawanej za najlepszą, czyli z filtrem FFP2 (N95).

Dr Loretta Fernandez zaznacza, że pomysł nie jest jej autorstwa. Już w latach 80. po katastrofie nuklearnej Three Mile Island w Pensylwanii, Amerykanie zakrywali sobie rajstopami twarz, by nie wdychać szkodliwych pyłów. Rozwiązanie, choć prowizoryczne, było skuteczne. Podobnie może się okazać w przypadku epidemii koronawirusa. Oczywiście ten sposób jest skuteczny, kiedy stosujemy inne zasady bezpieczeństwa.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

mężczyźni
fot. screen youtube.com 5-MINUTE MAGIC

Rajstopy we fragmencie, przyszyte do maski mogą wzmocnić jej skuteczność. Sposób skuteczny także dla panów ;).

mężczyźni
fot. pixabay.com/OrnaW

Nylon zwiększa zdolność filtrowania maski.

ZOBACZ TEŻ:

  1. 72-latka zabiła swojego brata, potem sama zginęła. Prokuratura ujawnia pierwsze szczegóły, wbijają w fotel
  2. Niewielu wie, że Kim Dzong Un ma troje dzieci. Wiadomo, czemu żadne nie może przejąć po nim władzy
  3. TVP przekazało nowe informacje dotyczące Kim Dzong Una. Jest apel władz Korei Południowej
  4. Dostałeś SMS od Poczty Polskiej? Nie klikaj w jedną rzecz, możesz stracić pieniądze
  5. Imieniny Andrzeja. Piękny wierszyk dla każdego solenizanta, niech wie, że o nim pamiętasz
  6. Jest opinia Sądu Najwyższego. „Zagrożenie dla bezpieczeństwa w ogromnej skali”

źródło: se.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl