Choć na świątecznych stołach z pewnością królować będzie barszcz czerwony, to w któryś z dni na pewno pojawi się na nim także rosół. Jak go przygotować, by uzyskać oczekiwany efekt?

Okazuje się, że bardzo dużą rolę w gotowaniu rosołu odgrywa moment wrzucenia do niego mięsa.

Do jakiej wody wrzucić mięso na rosół?

Jeśli do tej pory nie przykładaliście uwagi do tego, czy wrzucacie mięso do gotującej się wody, czy jeszcze zimnej, warto brać to pod uwagę, bowiem efekty mogą być zgoła różne.

Po wrzuceniu mięsa do już gotującej się wody otrzymamy bowiem nieco mniej intensywny w smaku rosół, przez co z wyglądu będzie bardziej klarowny, ale za to mięso będzie wciąż soczyste.

Jeśli z kolei zdecydujemy się na wrzucenie źródła białka do zimnej wody, całość będzie potrzebowała więcej czasu, by się zagotować. Mięso się przez to wysuszy, ale wszystkie jego soki przejdą do rosołu, dlatego zupa będzie wyjątkowo aromatyczna.

Warto pamiętać o tym niuansie w trakcie świątecznych przygotowań. Jaką metodę wybierzecie?

Źródło: haps.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kosmetyczny trik „-30 lat w 3 dni” podbija internet. Stosuj go minutę
    2. Chcesz pozbyć się obwisłych policzków? 15 minut przed snem zrób TO
    3. Pawłowicz właśnie przeszła metamorfozę życia. Na widok jej nowej fryzury można przeżyć wstrząs

Geodeta z wykształcenia, z pasji dziennikarz. Interesuję się piłką nożną, muzyką i wszystkim, co jest w stanie mnie rozbawić. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl