Mieszkanie własnościowe bardzo często bywa trudne do utrzymania. Wywiązywanie się z obowiązków związanych z odpowiednim przystosowaniem do jego funkcjonowania jest obowiązkiem właściciela. Jeśli jesteś jednym z nich, to już wkrótce możesz się spodziewać wizyty odpowiednich służb, które mogą zapukać do twoich drzwi. Wszystko pod warunkiem, że będziesz łamać powszechnie obowiązujące zasady. Kary są wysokie.

Już wkrótce Twoje mieszkanie bądź lokal może zostać poddane kontroli. Wszystko przez nadchodzące rozporządzenie, do którego zostały uprawnione odpowiednie służby. Jeśli zobaczą, że nie wywiązałeś się z obowiązującego przepisu, mają prawo do nałożenia wysokiej kary.

Jeśli posiadasz mieszkanie własnościowe, wkrótce możesz zostać poddany kontroli

Jak informuje portal biznes.interia.pl od 4 września w życie wejdzie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych, które dotyczyć będzie kontroli składania deklaracji śmieciowych przez posiadaczy mieszkań własnościowych. Straże miejskie i gminne będą mieć prawo do złożenia wizyty i ukarania mandatem właściciela, który nie wywiązał się z tego obowiązku. Uprawnienie do tego czynu jest wynikiem nowelizacji wyżej wspomnianego rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które służbiści mogą nakładać grzywny.

Dodatkowo mandatem może zostać ukarany właściciel, który zadeklarował się do kompostowania odpadów, ale nie posiada kompostownika, lub z niego nie korzysta. W takim przypadku przysługuje ulga. Mandaty będą grozić także za brak aktualizacji danych w sprawie deklaracji śmieciowej. Przykładami takich aktualizacji mogą być narodziny dziecka lub pojawienie się nowego lokatora.

  1. Michał Wiśniewski przekazał tragiczną informację. Gwiazdor pogrążony w żałobie, odeszła najbliższa mu osoba
  2. ING, mBank, Santander i kilka innych banków pilnie przypominają. Od dziś kilkadziesiąt tysięcy Polaków zapłaci kolosalne sumy, niektórzy mogli zapomnieć
  3. Była żona Daniela Martyniuka nie wytrzymała. Wydała oficjalne oświadczenie, wszystkich zamurowało

Kontrole straży miejskiej

Portal informacyjny biznes.interia.pl przekazał statystyki rocznych kontroli Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Jak podano, tamtejsi strażnicy sprawdzają rocznie od 7 do 8 tysięcy nieruchomości. Zważywszy na obecną sytuację w kraju i na świecie związaną z epidemią koronawirusa, takich kontroli będzie nieco mniej. Do końca września odbyło się ich około 2,5 tysiąca.

Najczęstszymi wykroczeniami, jakie odnotowano, były niewłaściwe segregacje odpadów, podrzucanie śmieci, a także brak pojemników na odpady komunalne. Rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Krakowie Marek Anioł podkreślił, że właściciel mieszkania nie jest zobowiązany do posiadania dokumentów deklaracyjnych strażnikom podczas kontroli:

Właściciel nieruchomości nie ma obowiązku posiadania w czasie kontroli takiego dokumentu, wobec czego konieczna jest weryfikacja danych online w czasie kontroli – informuje rzecznik.

Zalecamy wywiązywanie się z nadchodzących przepisów.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Mieszkanie
fot. Renardo la vulpo, commons.wikimedia.org

Już wkrótce w życie wejdą nowe przepisy w sprawie deklaracji śmieciowej. Straż miejska może skontrolować Twoje mieszkanie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wielkie zmiany od 3 października. Znamy nową listę żółtych i czerwonych powiatów, duże miasta zagrożone
  2. Polsat: poważny komunikat władz na południu Polski „Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności”
  3. Pamiętacie Ewę Szabatin z „Tańca z gwiazdami”? Teraz ma 41 lat i już nie wygląda jak na zdjęciu, ciężko ją poznać
  4. TVN zareaguje? Dorota Wellman pękła, powiedziała rzecz, o której nikt nie miał pojęcia. Jej bezradność sięgnęła zenitu
  5. Dziennikarka TVP jest w ciąży, pokazała zdjęcie z zaokrąglonym brzuszkiem. Internauci są zachwyceni
  6. Widok nadgryzionych frytek i hamburgerów poraża. McDonald’s wcale nie przeprasza, wręcz przeciwnie

Źródło: biznes.interia.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl