Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Mikroplastik w kosmetykach – dlaczego jest szkodliwy?
Dominika Bryś
Dominika Bryś 03.07.2020 20:04

Mikroplastik w kosmetykach – dlaczego jest szkodliwy?

mikroplastik w kosmetykach
fot. marek okon, www.unsplash.com

Słyszy się o nim coraz częściej. Zastanawiacie się za co odpowiada mikroplastik w kosmetykach? Czy jest tam niezbędny? Oraz jaki wpływ ma na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

W kosmetyce termin ,,mikroplastik” odnosi się do wszystkich rodzajów drobnych cząstek plastiku (mniejszych, niż 5 mm), które celowo dodaje się do kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała. Często stosuje się je, jako środki emulgujące lub po prostu jako tanie wypełniacze.

Dlaczego mikroplastik jest problemem?

Mikroplastiki, które są zupełnie niewidoczne gołym okiem, płyną prosto z odpływu łazienki do kanalizacji. Oczyszczalnie ścieków nie są zaprojektowane tak, by je filtrować. W ten sposób mikroplastiki wędrują do mórz i oceanów, gdzie zwierzęta pochłaniają je lub jedzą, przez to, że mylą je z cząsteczkami pożywienia. Zaburzają one prawidłowe funkcjonowanie ich układu pokarmowego, hormonalnego i negatywnie wpływają także na układ rozrodczy.

Cząsteczki te mogą być przenoszone wzdłuż morskiego łańcucha pokarmowego, a co za tym idzie – ludzie, którzy są na jego szczycie, również spożywają mikroplastik.

Mikroplastiki nie ulegają biodegradacji, a po dostaniu się do środowiska (morskiego) są prawie niemożliwe do usunięcia.

Składniki te zostały uznane za zanieczyszczenie na całym świecie i zakazane w wielu krajach. Niestety nie wszędzie.

Dlaczego mikroplastik w kosmetykach jest tak niebezpieczny dla ludzi i jak go ograniczyć?

Ta grupa substancji chemicznych, którą można znaleźć w setkach kosmetyków, takich jak lakiery do paznokci, płyny do mycia twarzy, peelingi, ma właściwości zaburzające prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego. Mikroplastiki mogą powodować także niektóre nowotwory.

By je ograniczyć, szukaj na opakowaniach certyfikatów: Ecocert, BDIH, Cosmebio, Soil Association Organic.

Tagi: mikroplastik