Minister edukacji był gościem w programie TVP Info Wstaje dzień. Przemysław Czarnek opowiedział o planach resortu. Zdradził m.in. że pojawią się cztery filary wsparcia rodziców i uczniów, które mają pomóc w walce z otyłością, problemami okulistycznymi, psychiatrycznymi i brakami w edukacji wśród dzieci. 

Przemysław Czarnek podkreślił, że rozmowy są na bardzo zaawansowanym etapie. Podczas wywiadu z Anną Popek opowiedział o szczegółach.

Minister edukacji o czterech filarach wsparcia

Minister edukacji w rozmowie z Anną Popek opowiedział o czterech filarach wsparcia dzieci i rodziców. Ministerstwo chce walczyć z problemami, które pogłębiły się w czasie pandemii koronawirusa. Dotyczą one m.in. problemów okulistycznych i otyłości.

– Robimy specjalny program wsparcia, aby walczyć z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Drugi problem, na którym chcemy się skupić to problemy psychiczne. Trzeci filar związany jest z problemami okulistycznymi. Czwarty, niemniej ważny, to program wsparcia niedostatków wiedzy. Nauka zdalna nie zastąpi nauki stacjonarnej. Chcemy wprowadzić dodatkowe godziny zajęć kluczowych, żeby nadrabiać straty – powiedział w rozmowie z TVP Info. 

Przemysław Czarnek opowiedział więcej o walce z otyłością wśród dzieci. Ministerstwo podjęło współpracę z nauczycielami z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

– Czekamy na przyszły tydzień. Umówiliśmy się rektorem AWF, który przewodzi zespołowi wszystkich rektorów. Oni przygotowują podwójny program. Po pierwsze chcemy przeszkolić nauczycieli WF i nauczycieli wczesnoszkolnych, którzy uczą WF-u. Chodzi o to, aby dzieci i młodzież dostały takie zajęcia, które będą najbardziej efektywne w walce z otyłością i wadami postawy. Poza tym chcemy dołożyć dodatkowe zajęcia SKS pozalekcyjne, zwłaszcza skierowane do dziewcząt, bo tu jest większy problem – podkreślił. 

Minister edukacji zaapelował do rodziców

Przemysław Czarnek o 6:50 był gościem w programie Wstaje dzień w TVP Info. Na żywo polityk postanowił zaapelować do rodziców, którzy notorycznie wypisują zwolnienia swoim dzieciom z lekcji WF.

– Wielki apel do rodziców, żeby nie załatwiali dzieciom zwolnień z WF-u, bo boją się, że dzieci będą miały gorsze oceny. Dzisiaj wychowanie fizyczne i ruch są na wagę złota, jeszcze większą niż wiedza teoretyczna. Jest plaga zwolnień lekarskich, żeby dziecko się nie spociło, musimy z tym walczyć. Wielki apel do rodziców: robicie krzywdę swoim dzieciom – powiedział.

Na koniec minister edukacji dodał, że jeśli chodzi o program okulistyczny, cały sztab jest w kontakcie z profesorami, którzy mają zaproponować konkretną strategię. 

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com