Minister edukacji podał zatrważające informację. Ani rodzice, ani uczniowie czy pracownicy szkół nie spodziewali się takiego scenariusza. Czarnek podał, do kiedy może potrwać nauka zdalna. Termin, który wskazał, zaskoczył wszystkich.

Minister edukacji w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, wyjawił ile jego zdaniem dzieci mogą jeszcze uczyć się zdalnie. Takie terminy w oficjalnym dyskursie na temat powrotu dzieci do szkół, jeszcze nie padły.

Minister edukacji – kiedy dzieci wrócą do szkół?

Minister edukacji przyznał w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że sytuacja epidemiczna może jeszcze długo zatrzymać dzieci w domach. Powrót do szkół w najczarniejszym scenariuszu to odległy termin.

Aktualnie nauczanie zdalne dzieci wszystkich szkół obowiązuje do 29 listopada. Minister edukacji zaznacza jednak, że musi założyć pesymistyczny scenariusz:

Przy pesymistycznym wariancie nauka zdalna może potrwać nawet do stycznia lub dłużej; modlę się o szybki powrót uczniów do szkół, ale nie mogę założyć tylko optymistycznego scenariusza – wyjaśnił w rozmowie z DGP Czarnek.

  1. Małgorzata Foremniak drży o syna, wszystko miało być zupełnie inaczej. Adoptowała go podczas drugiego małżeństwa
  2. Zacznie się dzisiaj wieczorem. Alerty pierwszego stopnia dla mieszkańców ośmiu województw
  3. Dzień po ogłoszeniu wyników wyborów świat obiegła zdumiewająca wiadomość o Jill Biden. Podjęła historyczną decyzję

Co z dziećmi podchodzącymi do egzaminów?

Minister wypowiedział się także na temat, który nie raz pojawił się już w mediach, czyli tak zwane odchudzenie podstawy programowej, tak, by dzieci zdążyły z materiałem podczas roku szkolnego, w którym jest nauczanie zdalne, a także, by dzieci podchodzące do egzaminów miały bardziej wskazane, czego powinny się uczyć, by egzamin zdać. 

Odchudzenie będzie dotyczyło obszarów związanych z przedmiotami egzaminacyjnymi, będzie incydentalne na potrzeby egzaminów ósmoklasistów i maturalnych, bo mamy pełną świadomość, że nauczanie zdalne jest i będzie, tak czy inaczej, bardzo niedoskonałe – przyznaje w rozmowie z DGP Czarnek.

– […] Specjaliści twierdzą, że nie da się odchudzić egzaminów bez zmiany podstawy. Dlatego poprosiłem, żeby te same grupy eksperckie, które pracowały przy obecnej podstawie, popracowały nad zmianami – wyjaśnił minister.

Efekty ich pracy poznamy w grudniu. Wiadomo już, że chodzi o to, by dzieci znały zakres materiału, który pojawi się na egzaminie:

Tam będą tylko wybrane zagadnienia, które z pewnością mogą pojawić się na egzaminie. I według nich trzeba będzie się uczyć i powtarzać materiał przez kolejne miesiące. Jeśli chodzi o nauczanie, to już dziś dyrektorzy mogą skracać lekcje do 30 minut, a rady pedagogiczne mogą zmieniać plany lekcji – wyjaśnił minister.

Dodatkowo ma zostać ograniczony materiał do egzaminów. Ponieważ ma być adekwatny do nabytej przez ucznia wiedzy, także w trybie nauczania zdalnego. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

MINISTER EDUKACJI
Fot. Piotr Molecki/East News

Minister edukacji nie wyklucza nauki zdalnej nawet do stycznia.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Lekarze odradzali jej poród, ale postawiła na swoim. Lata później Kuba zdumiał rodzinę niesamowitym wyczynem
  2. Ogłaszają kwarantannę weekendową, dotyczy prawie wszystkich. Nasi sąsiedzi podjęli radykalne kroki
  3. Magda Gessler w latach 90. Wyciekły stare zdjęcia. Internauta: ”Czy to plakat do pierwszego polskiego horroru?”
  4. Dominika Gwit w bikini na dmuchanym flamingu. Gorące nagranie z aktorką znalazło się w sieci, ciężko oderwać wzrok
  5. Nie żyje legendarny polski sportowiec. Niedawno świętował swoje urodziny
  6. Cała prawda o mamie Zenka Martyniuka. Ma 71 lat, a tak się zachowuje
  7. Nie chce już słyszeć o innych surówkach. Jesienny miks warzyw wzmacnia odporność i dodaje energii

Źródło: rmf24.pl


 

Poprzedni artykułMarta i Paweł z ”Rolnik szuka żony” są razem? Na ich zdjęciach fani zauważyli znaczący szczegół, wszystko się wydało?
Następny artykuł”Polska cytryna” ma cudowne właściwości. Niedoceniany owoc jest bogaty w witaminę C i możliwy do wykorzystania na wiele sposobów
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl